Zamarzające uszczelki zimą to powszechny i uciążliwy problem. Powoduje, że ciężko otworzyć drzwi wejściowe i od bagażnika. Na szczęście do ich prawidłowej pielęgnacji wystarczy jedynie garstka tanich i łatwo dostępnych produktów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą.
Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą?
Najpowszechniej stosowanym wśród kierowców materiałem ochronnym do uszczelek jest wazelina techniczna. Zawarty w niej tłuszcz chroni je przed zamarzaniem, a jednocześnie zwiększa ich odporność na tarcie. Niektórzy skarżą się jednak na nieprzyjemnie tłusty osad, który pozostawia na brzegach drzwi. Wystarczy otrzeć się o nie ubraniem, aby stworzyć trudną do usunięcia plamę. Co więcej, nie działa ona w żaden sposób pielęgnacyjnie na uszczelki auta.
Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą, aby jednocześnie cieszyć się łatwym otwieraniem drzwi i chronić je przed uszkodzeniami? W tym celu przyda ci się silikon do uszczelek. Jest to bezzapachowy preparat łatwy w aplikacji. Można stosować go przez cały rok, aby zwiększyć elastyczność i poprawić wygląd gumy. Tak pielęgnowane uszczelki nie wysychają, nie pękają i sprawnie funkcjonują przez wszystkie miesiące. Silikon w sztyfcie lub sprayu wytrzymuje temperatury nawet do -50 stopni Celsjusza.
Jak radzić sobie z zamarzniętą uszczelką?
Nieprawidłowo zabezpieczone uszczelki mają tendencję do zamarzania już przy kilku stopniach poniżej zera. W takiej sytuacji dostanie się do środka samochodu niestety staje się niemożliwe. Wówczas warto mieć przy sobie kieszonkowy rozmrażacz w sprayu. Zaaplikuj go w szczelinę drzwi i odczekaj kilka minut zanim znów spróbujesz otworzyć auto.
Jeżeli nie posiadasz takiego rozmrażacza, nie szarp za drzwi na siłę. Działając pochopnie możesz doprowadzić do urwania uszczelki lub klamki. Postaraj się rozkruszyć lód, który uniemożliwia ci ich otwarcie. W tym celu dociskaj drzwi – równomiernie rozkładając nacisk na całą powierzchnię. Powtarzaj to kilkukrotnie, aż zauważysz zmianę.
Teraz wiesz już, jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą. Warto dbać o nie przez cały rok – nie wymaga to zbyt dużego nakładu pracy ani pieniędzy. Natomiast nieprawidłowe postępowanie może spowodować problematyczne i kosztowne usterki. Nieszczelne auto wiąże się z parowaniem szyb, ograniczeniem widoczności oraz gromadzeniem się wilgoci, co łatwo prowadzi do pleśni i rdzy.