Jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć? Jest to jedno z częstszych pytań pojawiających się na forach poświęconych systemom car audio. Dowiesz się tego z treści naszego artykułu. Jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, przydatne okażą się dla ciebie także informacje dotyczące działania pamięci oraz praktyczne porady krok po kroku.
Czy pamięć w radiu samochodowym jest potrzebna?
Zanim omówimy jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć, warto przyjrzeć się najpierw działaniu i funkcji samej pamięci. Czy jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemu car audio? Nie da się ukryć, że bez niej, słuchanie ulubionej muzyki i codzienna obsługa sprzętu staje się dla niektórych udręką.
Chyba każdy ma swoje ulubione stacje radiowe, które w łatwy sposób można przypisać do odpowiednich przycisków ponumerowanych od 1 do 9. Co, jeśli radio ma uszkodzoną pamięć lub jest ona niepoprawnie podłączona? Każdorazowo, kiedy tylko wyjmiesz kluczyki ze stacyjki, utracisz zapisane informacje. Co więcej, godzina, data i zapisane w pamięci utwory znikną.
Ponowne ustawianie stacji radiowych za każdym razem, kiedy będziesz odpalał samochód, będzie czasochłonne i kłopotliwe, dlatego warto poznać odpowiedź na pytanie, jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć.
Objawy uszkodzonej pamięci
Czasem podzespołu w sprzęcie grającym ulegają uszkodzeniu i nie inaczej jest z pamięcią. Po czym poznać awarię? Najczęstszym tego objawem jest w kółko resetujące się radio. Jest to problem bardzo uciążliwy, praktycznie uniemożliwiający korzystanie z systemu car audio. Powodów może być kilka. Nieprawidłowe podłączenie okablowania, wadliwa jednostka główna czy uszkodzenie pamięci to główny powody występowania takich sytuacji.
Wymiana baterii a pamięć
Jeśli twoje radio przestało działać po wymianie baterii, to wiele wskazuje na to, że może to być problem z pamięcią. Bateria podtrzymuje pamięć i sprawia, że zaprogramowane częstotliwości nie wracają do domyślnych, kiedy zabraknie podstawowego źródła zasilania. Tego typu rozwiązanie znajdziesz raczej w starszych modelach sprzętu grającego.
Jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć?
Odpowiedź a pytanie, jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć, nie jest prosta. Wszystko zależy od wieku, producenta i modelu twojego sprzętu grającego. Jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie montażu car audio, to polecamy skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Podłączenie zasilania pamięci może sprawić kłopot osobie niedoświadczonej, ale jeśli czujesz się na siłach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił to sam.
Najważniejsze to zaopatrzenie się w schemat twojego urządzenia. Znajdziesz go w instrukcji bądź na stronie producenta. Podtrzymanie pamięci będzie wymagało montażu małego akumulatorka w przypadku starszych modeli, które wyciągane są z kieszeni w całości, lub odpowiedniego podłączenia okablowania w przypadku nowszych wersji z odpinanym panelem przednim.
Dla osoby hobbystycznie zajmującej się elektryką i elektroniką odpowiednie podłączenie pamięci nie będzie stanowiło większego problemu w przypadku, kiedy radio posiada odpinany panel. W takim przypadku wystarczy jedynie do przewodu oznaczonego jako zasilanie 12 V podpiąć źródło zasilania. Więcej umiejętności wymagała będzie ingerencja we wnętrze sprzętu i montaż odpowiedniego akumulatora.
Wiesz już jak podłączyć radio samochodowe, żeby trzymało pamięć. Nim podejmiesz się naprawy na własną rękę, zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami od producenta. Mniej doświadczonym osobom zalecamy jednak udanie się do specjalistycznego serwisu.