Najwolniejsze auto na świecie. To niezwykłe propozycje!

Aby znaleźć najwolniejszy samochód na świecie, trzeba przyjrzeć się modelom pojazdów osobowych. Z jakimi modelami na drogach lepiej się nie ścigać, ponieważ przegrają jeszcze przed startem? Warto przyjrzeć się również eksperymentom, które zmieniają sportowe auta w ich ekologiczne wersje… kosztem minimalnych rozwijanych prędkości.

Poznaj niezwykły świat powolnych samochodów, który potrafi być nie mniej fascynujący od prędkości rozwijanych przez F1. Czy najwolniejsze auto świata może przyciągać? Oczywiście!

Najwolniejsze auto na świecie. Jakie modele u dilera nie zachwycają mocą?

Nie każdy samochód musi być tworzony z myślą o wyjątkowo wysokich prędkościach. Pojazdy stworzone do poruszania się po mieście z założenia i tak nie powinny przekraczać w Polsce 50 km/h, więc bardzo mocne silniki po prostu zostałyby w trakcie zmarnowane.

W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się mniejsze i słabsze, ale wygodniejsze pojazdy, które zapewnią na trasie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Do najwolniejszych aut (na świecie może nie, ale w salonach) można zaliczyć:

●       Toyota Yaris z mocą 69 KM, osiąga 100 km/h w ponad 15 sekund;

●       Ford Ka+ z mocą 70 KM, osiąga 100 km/h w ponad 15 sekund;

●       Skoda Fabia z mocą 60 KM, osiąga 100 km/h w 15,7 sekundy;

●       Opel Corsa z mocą 70 KM, osiąga 100 km/h w 16 sekund;

●       Smart ForFour z mocą 61 KM, osiąga 100 km/h w 16,7 sekundy.

Najwolniejsze wcale nie znaczy najgorsze!

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że najwolniejsze pojazdy na świecie (a raczej – w świecie… motoryzacji) wcale nie oznaczają tych najgorszych. Powyżej wymienione modele są tanimi i dobrze sprzedającymi się pojazdami. Często pojawiają się także w polskich miastach. Nie ma się czemu dziwić. Ich zalety to:

  • niska awaryjność;
  • komfort jazdy w mieście;
  • przystępna cena.

Ich niewielkie wymiary pozwalają z kolei na wygodne zaparkowanie nawet w ciasnych przestrzeniach. Nie da się jednak ukryć, że jeśli szukasz pojazdu, którym wygodnie będzie jechało się na dłuższej trasie, lepiej postawić na nieco inny model samochodu.

Eksperymentalny najwolniejszy samochód świata. Sztuka i ekologia

Hannes Langeder, artysta z Austrii, przemienił szybkie Ferrari Enzo w coś, co odróżnia się na tle innych pojazdów tego typu. Piękny i luksusowy pojazd połączył z… rowerem. W ten sposób przemierzał ulicę, korzystając jedynie z siły własnych nóg.

To osobliwe najwolniejsze auto świata mogło bez problemu pojawić się na drodze, a jego właściciel mógł podróżować z uniesionymi do góry drzwiami. Dzieło sztuki miało być manifestem m.in. przeciw zbyt szybkiemu życiu. Auto było można podziwiać w muzeum sztuki w Linz w ramach wystawy o samochodach jako wyobcowanych obiektach artystycznych.

Najwolniejsze auto na świecie Langedera nie jest jedyne

Nie tylko Langeder spróbował stworzyć wyjątkowo powolny pojazd. Ferdinand 911 GT3 RS to prawdopodobnie najwolniejsze auto na świecie marki Porsche, które jest bardzo przyjazne środowisku i niebywale lekkie.

Nadwozie zostało stworzone z plastiku, kartonu oraz folii aluminiowej. Ten samochód także jest w pełni napędzany siłą ludzkich nóg. W praktyce łączy więc auto z rowerem.

Pojazd jest całkowicie funkcjonalny i zaskakująco wygodny w użytkowaniu. Jego zewnętrzna otoczka bez wątpienia od razu zwróci uwagę każdego fana szybkich pojazdów. Nie da się ukryć, że to naprawdę kreatywne rozwiązanie!

Szukając najniższych rekordów, należy spojrzeć w przeszłość

Prędkości rzędu kilkunastu km/h mogą rozśmieszać i zaskakiwać. Nie da się jednak ukryć, że dawniej były… czymś zupełnie normalnym. Jeśli porównany pierwsze modele automobilów do współczesnych Toyot czy Fordów, prędko okaże się, że tak naprawdę powolne współcześnie pojazdy mogą poszczycić się bardzo dużymi prędkościami.

W 1885 roku Carl Benz stworzył trójkołowy pojazd, który był w stanie osiągnąć zabójczą prędkość do… 16 km/h! Auto zostało opatentowane rok później. Do dziś Benz jest uznawany za twórcę pierwszego samochodu. Dziś niewątpliwie byłoby to najwolniejsze auto na świecie!

Ograniczenia prędkości na drogach sprawiają, że w praktyce duże prędkości nie mają aż takiego znaczenia. Najwolniejsze auto na świecie produkowane współcześnie może okazać się dla wielu osób zupełnie wystarczające. Wybierając swój samochód, nie kieruj się więc opiniami innych na temat jego mocy i prędkości, a postaw na taki pojazd, który będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom!

Dodaj komentarz