Staw biodrowy jest narażony na liczne dolegliwości. Niektóre z nich są powodem konieczności założeniu endoprotezy, czyli implantu umożliwiającego bezbolesną ruchomość stawu. Powrót do całkowitej aktywności wymaga skrupulatnej rehabilitacji – wspomoże ona odzyskanie pełnego zakresu ruchów w operowanym stawie.
Kiedy możliwa jest samodzielna jazda samochodem po endoprotezie stawu biodrowego? Sprawdźmy to!
Czym jest endoproteza stawu biodrowego?
Endoproteza stawu biodrowego jest implantem zastępującym zniszczone powierzchnie stawowe. Wszczep (implant) zapewnia pacjentowi bezbolesny ruch. Możemy wyróżnić dwa typy endoprotez stawu biodrowego: cementowe i bezcementowe.
Pierwsze przeznaczone są dla osób powyżej 65 roku życia oraz chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Typ bezcementowy stosowany jest u osób młodszych oraz tych, które posiadają wtórne zmiany zwyrodnieniowe.
Wskazania do założenia endoprotezy stawu biodrowego
Konieczność założenia endoprotezy stawu biodrowego ma miejsce w przypadku kilku dolegliwości. Wskazaniami do wszczepu są:
- zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- osteoporoza.
Jazda samochodem po endoprotezie stawu biodrowego – zalecenia
Zgodnie z zaleceniami medycznymi jazda samochodem po założeniu endoprotezy stawu biodrowego możliwa jest dopiero po 3 miesiącach. Bardzo ważne jest opanowanie właściwej techniki wsiadania i wysiadania z pojazdu. Podczas wsiadania należy maksymalnie odsunąć fotel do tyłu, zostawić nogi na zewnątrz, usiąść i obrócić równocześnie nogi i tułów.
Wysiadanie polega na wykonaniu tych samych czynności w odwrotnej kolejności. Osoba z endoprotezą stawu biodrowego powinna zwrócić uwagę na zachowanie między tułowiem a udami kąta nie większego niż prosty.
Jazda samochodem po endoprotezie stawu biodrowego dozwolona jest po 3 miesiącach od zabiegu. Pamiętaj też, że do odzyskania pełnej sprawności niezbędna będzie profesjonalna rehabilitacja!