Powiedzmy sobie otwarcie – terenówki i uterenowione SUV-y są po prostu wygodne. Zapewniają spory komfort podróżowania i dzielą wiele elementów z autami klasy średniej. To sprawia, że bez większego trudu znajdziesz do nich (a przynajmniej do wielu z nich) części zamienne. Nie oczekuj jednak wiele, bo samochody terenowe do 10 tysięcy to nie nówki.
Terenówka do 10 tysięcy złotych – jakie roczniki?
Jeśli oczekujesz jak najmłodszego auta, to w tej kwocie będzie kilka modeli wypuszczonych na rynek po 2000 roku. Poszukiwania upragnionej terenówki nie będą przesadnie skomplikowane, bo aut na rynku jest naprawdę sporo.
Gorzej niestety będzie ze znalezieniem bardzo zadbanego egzemplarza. Auta zbliżające się wiekiem do „dwudziestki” są często mocno wyeksploatowane, nieczęsto posiadają automatyczną skrzynię biegów, łatwo ulegają awariom układu napędowego i wymagają sporego wkładu finansowego.
4×4 do 10 tysięcy złotych – czy uda się znaleźć auto ze stałym napędem?
Do jazdy w terenie najbardziej przydaje się sztywna rama, reduktor, a przynajmniej bardzo szybko działające sprzęgło wiskotyczne. Tylko wtedy tylny napęd będzie w stanie wyratować cię z opresji poza utwardzonymi trasami.
Prezentowane poniżej auta terenowe do 10 tysięcy złotych radzą sobie w terenie lepiej lub gorzej. Jest to kwestia napędu, bo producenci wykorzystują różne rozwiązania mechaniczne. Czasem ograniczeniem może też być prześwit.
Jakie auto terenowe do 10 tysięcy – najciekawsze modele
Uwzględnione w rankingu propozycje to jedne z lepszych dostępnych w tej cenie aut. Możesz poszaleć nimi w terenie, ale pamiętaj o ich ograniczeniach. Nie każde zajedzie (a raczej wyjedzie) tam, gdzie byś tego chciał. Przechodzimy do konkretów. Ciekawe samochody terenowe do 10 tysięcy złotych to:
- Subaru Forester I;
- Honda CR-V I;
- Honda HR-V I.
Subaru Forester I
Rozpoczynamy od auta z napędem 4×4, które nie jest aż tak wysokie jak inne modele. Nie zmienia to faktu, że możesz nim wjechać w wiele miejsc niedostępnych dla tradycyjnych osobówek. Forester 1. generacji jest bardzo mocno związany z Imprezą.
W cenie do 10 tysięcy możesz pokusić się o znalezienie jednostki 2.0 turbo o mocy 177 KM. Do zabawy w terenie szukaj aut z „manualem”, bo są wyposażone w centralny mechanizm różnicowy.
Honda CR-V I
Jeżeli chodzi o samochody terenowe do 10 tysięcy złotych, jednym z popularniejszych jest opisywana Honda. Zapoczątkowała tym modelem prawdziwy boom na uterenowione SUV-y. W zakładanej kwocie znajdziesz modele z końcówki produkcji.
Do wyboru masz jednak jedynie benzyniaki, bo dopiero w młodszych modelach występował bardzo udany diesel Hondy. Unikaj wersji z LPG – nie najlepiej wpływa na trwałość silnika.
Honda HR-V I
Skoro jesteśmy przy modelach Hondy, zostańmy tu jeszcze chwilkę. „Haerfałka” zdecydowanie wyróżnia się wyglądem z powodu oryginalnego nadwozia. Najbardziej polecanym silnikiem w tym modelu jest 1.6 16V o mocy 124 KM. Słabsze jednostki nie zapewnią sprawnego przemieszczania się w lekko wymagającym terenie. Cała konstrukcja nie jest też specjalnie do tego stworzona. Jednak pod względem eksploatacyjnym to solidne auto.
Inne pojazdy terenowe do 10 tysięcy złotych
Na tym jednak nie koniec, bo na rynku jest jeszcze kilka interesujących modeli:
- Toyota RAV4 I;
- Kia Sportage I;
- Nissan X-Trail I.
Toyota RAV4 I
To jedno ze starszych aut w zestawieniu, jednak jego cena nie jest niższa od pozostałych. Jest tak dlatego, że te samochody terenowe do 10 tysięcy mają ponadprzeciętną trwałość. RAV4 jest naprawdę wytrzymały.
W gamie silnikowej nie masz tu żadnego wyboru – do dyspozycji oddano 2-litrowego benzyniaka o mocy 129 KM. W wersji cabrio auto jest sztywniejsze i bardziej zwrotne, jednak do codziennej jazdy lepiej poszukać 5-drzwiowego egzemplarza.
Kia Sportage I
W kwocie do 10 tysięcy raczej nie warto szukać drugiej generacji modelu. Nie będą to najlepiej utrzymane egzemplarze. Lepiej wypatrz jakąś Kię z końcowej fazy produkcji pierwszej generacji. Do wyboru masz kilka jednostek benzynowych i dwa diesle.
Do jazdy w trudnym terenie (np. praca w lesie) wystarczy 2.0 TD o mocy 83 KM. Jednak jeśli chcesz jeździć autem także do miasta, to zdecydowanie bardziej godny polecenia będzie 2.0 128 KM.
Nissan X-Trail I
Kolejna godna zainteresowania propozycja na rynku. W palecie silnikowej znajdują się po dwa rodzaje silników benzynowych i diesla. W zasadzie każdy z nich zapewnia wystarczające osiągi i nie jest zbyt zmęczony napędzaniem terenowego SUV-a Nissana.
Zdecydowanie lepiej będzie, gdy poszukasz jednostek benzynowych, chociaż było ich na rynku mniej od diesli. X-Trail da ci sporo przestrzeni w środku, jednak jego kanciasta bryła nie każdemu musi się podobać. W kategorii samochodów terenowych do 10 tysięcy to nadal całkiem ciekawa opcja.
Jaka terenówka do 10 tysięcy złotych – kolejne modele
To jednak nie wszystko, bo możesz natknąć się jeszcze na kilka interesujących propozycji, wśród których są:
- Land Rover Freelander;
- Suzuki Grand Vitara;
- Opel Frontera B;
- Hyundai Santa Fe I.
Land Rover Freelander
Auto ciekawe stylistycznie, jednak włożysz sporo wysiłku w jego poszukiwania. Sporo modeli jest po przekładce kierownicy, co powoduje dodatkowe utrudnienia eksploatacyjne. Godnym polecenia silnikiem jest konstrukcja BMW o oznaczeniu TD4.
To 2-litrowy diesel o mocy 112 KM, który w zupełności wystarczy do napędzania tego auta. Ceny są mocno zróżnicowane i często ma to związek z usterkami lub stopniem wyeksploatowania aut.
Suzuki Grand Vitara
Jedno z lepszych aut w całym naszym rankingu. A co za tym idzie – znalezienie dobrego egzemplarza w tej cenie będzie nie lada wyczynem. Jako jedno z nielicznych nadaje się do jazdy po trudniejszym terenie. Inne samochody terenowe do 10 tysięcy nie mają zbyt wielu propozycji silnikowych, ale w Suzuki Grand Vitara jest inaczej, bo masz do wyboru 11 wariantów.
W zakładanej cenie raczej łatwiej ci będzie o słabsze benzyniaki. Świetne opinie zbiera 2.0 HDI.