Gdy szukasz nowego auta, poduszki powietrzne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Nic dziwnego! Są niezwykle istotne podczas wypadku. To jeden z tych elementów, który może uratować życie zarówno kierowcy, jak i innym osobom znajdującym się w pojeździe.
Gdy już dojdzie do zdarzenia drogowego, konieczna może okazać się wymiana poduszek powietrznych. Ile to będzie kosztować i w jaki sposób zrobić to poprawnie? Poznaj średnie ceny oraz dowiedz się, jaki specjalista na pewno poprawnie wymieni ten element. Czytaj nasz poradnik!
Czym są poduszki powietrzne? Najpierw musisz to zrozumieć!
Airbag to pasywny element systemu bezpieczeństwa pojazdu. Pomaga w amortyzacji ciała w trakcie uderzenia, dzięki czemu zapobiega groźnym dla życia zranieniom. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że może przy tym spowodować siniaki, obicia lub czasem nawet złamać kości. Ważna jest tu prędkość, z jaką poruszał się pojazd w trakcie wypadku. Poduszka powietrzna składa się z trzech elementów:
- układu uaktywniającego;
- generatora gazu;
- elastycznego pojemnika (często wykonanego z mieszanki nylonu i bawełny).
Po raz pierwszy taka poduszka pojawiła się w samochodzie marki Mercedes z 1982 roku. Nie jest więc to wcale aż tak stary wynalazek!
Regeneracja poduszek powietrznych. Cena zależy od tego, ile wystrzeliło
To, ile będziesz musiał zapłacić za regenerację poduszek powietrznych, będzie zależało w dużej mierze od tego, ile z nich wystrzeliło. W najnowszych pojazdach można ich znaleźć nawet 13! Chronią one zarówno kierowcę, jak i pasażerów, także w sytuacji, w której dochodzi do zderzenia z boku.
Warto też zwrócić uwagę, że cena wymiany będzie też uzależniona od marki samochodu. Wpływ na koszt będzie miała także technologia wykorzystana do stworzenia poduszek w danym modelu. Zwykle poduszki napełniają się w około 30-40 sekund od wybuchu i im szybciej działają, tym droższa może być ich wymiana.
Regeneracja airbag. Wybierz profesjonalistę do tego zadania!
Po polskich drogach porusza się naprawdę wiele samochodów z naprawionymi poduszkami powietrznymi. Jednak tak naprawdę część z tych samochodów jest z tego powodu bardziej niebezpieczna. Dlaczego?
Źle przeprowadzona regeneracja poduszek powietrznych może doprowadzić do losowego wybuchu, a w konsekwencji – do śmierci na drodze. To ryzyko może dotyczyć prawie wszystkich samochodów powypadkowych, dlatego jeśli masz możliwość, kupuj pojazd, który wcześniej nie brał udziału w żadnym takim zdarzeniu drogowym.
Ponadto, praktyką nieuczciwych mechaników jest umieszczanie we wnętrzu samochodu używanych poduszek, które po prostu nie będą poprawnie działać.
Naprawa poduszek powietrznych – poznaj średnie ceny
Regeneracja poduszek powietrznych może być naprawdę droga. Wymiana poduszki kierowcy to koszt ok. 800-1000 zł. W przypadku poduszki pasażera to koszt od 250 do 400 zł za jedną sztukę.
W związku z tym jeśli pojazd ma np. 10 poduszek, może okazać się, że zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych za naprawę. Czasem koszt przekracza czasem nawet wartość samego pojazdu, więc właściciele starszych modeli nie decydują się na naprawę.
Wystrzelone poduszki będą wiązały się z koniecznością naprawy deski rozdzielczej, a to może kosztować nawet 3000 zł! Cena zależy od marki pojazdu i tego, ile ma lat.
Regeneracja poduszek powietrznych. Wszystko musi być dobrze zamontowane
Osoby naprawiające poduszki powietrzne często montują nowe elementy, przyklejając je na różne (niekoniecznie zalecane przez producenta) sposoby. Dlatego jeśli mimo wypadku dalej chcesz jeździć swoim pojazdem, dopilnuj, aby mechanik nie używał zbędnego kleju, czy różnego typu taśm.
Te dodatki mogą sprawić, że poduszki nie zadziałają poprawnie. Niestety, mogą one po prostu nie być w stanie się napompować, albo nawet sprawią, że cała deska rozdzielcza wystrzeli w stronę pasażera. A to może skończyć się naprawdę bardzo źle! Dokładność regeneracji poduszek powietrznych powinna być więc priorytetowa.
Poduszki powietrzne – naprawa miała miejsce w używanym aucie?
Kupując auto, koniecznie sprawdź, czy poduszki powietrzne były wymieniane. To dość łatwo zauważyć. Zwykle wymieniona deska rozdzielcza będzie miała nieco inny kolor. Obejrzyj więc pojazd tak dokładnie, jak tylko jesteś w stanie, najlepiej w dziennym świetle.
W ten sposób zauważysz różnicę. Sprzedawca powinien cię oczywiście poinformować o tym, że samochód brał udział w wypadku, jednak zdaj się też na własną czujność.
Regeneracja poduszek powietrznych to nie zawsze pokłosie wypadku
Zwróć jednak uwagę na to, że wystrzelona poduszka nie musi oznaczać wypadku! Może czasem po prostu sama wystrzelić. Dlaczego regeneracja poduszek powietrznych jest czasem niezbędna? Powodów może być wiele, np. nieprawidłowy montaż w fabryce, inne uszkodzenia powstałe w trakcie użytkowania auta albo nagłe i bardzo gwałtowne hamowanie.
Poduszki powietrzne nie zawsze są bezpieczne
Airbagi bez wątpienia zwiększają bezpieczeństwo, ale nie zapominaj, że poduszki powietrzne nie zawsze są w pełni bezpieczne! Jeśli siedzisz na siedzeniu w krzywo, może okazać się, że wystrzelenie poduszki poważnie cię skrzywdzi.
Ponadto, należy je wyłączyć, gdy jedziesz z małym dzieckiem. Siła wybuchu tego zabezpieczenia jest tak duża, że w przypadku niewielkiego człowieka może doprowadzić nawet do jego śmierci. Na całe szczęście niemal w każdym pojeździe producent przewidział możliwość wyłączenia tego elementu na czas przewozu dziecka.
W twoim pojeździe nie ma takiej możliwości? Alternatywą może być umieszczenie fotelika na tylnym siedzeniu auta.
Jak widzisz, regeneracja poduszek powietrznych nie jest tania. Jeśli masz nowsze auto i chcesz nim nadal jeździć po wypadku, będzie to jednak rozsądna opcja. Inaczej jest w sytuacji, gdy twój samochód ma już swoje lata i nie jest wiele wart. Wówczas taka regeneracja będzie nieopłacalna.