O ile pakowanie towaru do auta dostawczego nie jest zbyt wielkim problemem (zależy też od gabarytu), o tyle przewożenie ładunku w samochodzie osobowym będzie już sporym wyzwaniem. Szczególnie gdy masz do przetransportowania listwy lub inne elementy, których absolutnie nie możesz przeciąć.
Jak bezpiecznie przewieźć elementy i nie narazić się na mandat? Ile może wystawać ładunek?
Ile może wystawać ładunek poza obrys pojazdu?
Według artykułu 61. ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku ładunek umieszczony na aucie może wystawać poza obrys pojazdu z przodu, z boku i z tyłu. Jakie są to wartości?
Musisz wiedzieć, że obowiązują one dla wielu pojazdów w jednakowym wymiarze. Oznacza to, że dla dostawczaka będzie to taka sama długość wystającego ładunku, jak w przypadku osobówki.
Inaczej jest jedynie w momencie wyposażenia pojazdu lub ciągnika siodłowego w przyczepę kłonicową (specjalna konstrukcja do przewożenia wałków drewna). Jeśli korzystasz z auta dostawczego, to ile może wystawać ładunek z busa?
Przewożenie ładunku busem a maksymalna długość poza obrysem
Zarówno auto osobowe, jak i busy do 3,5 tony DMC mają podobne kryteria związane z ładunkiem. Ile może wystawać ładunek z busa z tyłu, a ile z przodu? Wytyczne to:
- 2 metry od płaszczyzny tylnego obrysu pojazdu;
- 1,5 metra od miejsca siedzenia kierowcy i maksymalnie 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu samochodu.
A ile może wystawać ładunek podczas przewożenia go na dachu w poprzek? To dokładnie 23 centymetry na każdą ze stron poza obrys boczny. Łączna długość ładunku nie może przekraczać 2,55 metra. Jeżeli jednak pojazd bez ładunku jest szerszy niż 2,55 m, to maksymalna szerokość ładunku umieszczanego na dachu wynosi 3 metry.
Ile może wystawać ładunek z przyczepy lekkiej?
Jeśli przewozisz ładunek na przyczepie, nie ma znaczenia, czy jest to bus, czy auto osobowe. Obowiązują cię dokładnie te same wytyczne, co wymienione powyżej.
Dlatego jeśli umieścisz ładunek wystający poza obrys tylny, musisz pamiętać, aby nie wykraczał dalej niż 2 metry od tylnej płaszczyzny przyczepki. Gdy trzeba będzie ustawić przedmiot po skosie i wystawić go również poza boczną strefę, maksymalnie może to być 23 centymetry.
Ile może wystawać ładunek z kłodami drewna?
Wyjątek wspomniany już wcześniej dotyczy przyczep do transportowania kłód drewna. Są to konstrukcje kłonicowe bez zwartych burt bocznych i pozbawione tylnej. Ile może wystawać ładunek w przypadku takiego zestawu?
To dokładnie 5 metrów. Odległość liczona jest od tylnej osi przyczepy lub pojazdu, a nie (tak jak w przypadku reszty pojazdów) od tylnej płaszczyzny obrysu.
Jak oznaczyć ładunek z tyłu samochodu?
To, ile ładunek może wystawać z tyłu pojazdu, już wiesz. Jednak na tym nie kończy się lista twoich obowiązków podczas transportu. Kolejna kwestia to odpowiednie jego oznakowanie ładunku, aby był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Jest jeden wyjątek, który pozwala na niezastosowanie oznakowania.
Ile może wystawać ładunek, aby nie trzeba było stosować oznakowania? To maksymalnie 0,5 metra. W każdym innym przypadku trzeba obowiązkowo oznaczyć ładunek. I nie wystarczą do tego elementy garderoby, tak popularne podczas przewożenia towarów.
Jak prawidłowo oznaczyć z tyłu przewożony ładunek?
Wiesz już, ile może wystawać ładunek, więc pora na tajniki jego znakowania. Sporo zależy od materiałów, jakie przewozisz i czym oznaczasz towar. W większości przypadków należy umieścić na tylnej płaszczyźnie przedmiotu tarcze z białymi i czerwonymi pasami, z zastrzeżeniem, że każdy z nich musi wystąpić przynajmniej dwa razy.
Jeśli nie masz dostępu do profesjonalnej tarczy, możesz sam stworzyć taki przedmiot w kolistym kształcie i wymalować na nim pasy. W ostateczności (jeśli jest taka możliwość) kolory te możesz umieścić bezpośrednio na ładunku.
Jaki ładunek oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej?
Umieszczanie czerwonej chorągiewki dopuszczalne jest natomiast tylko w przypadku przewożenia długich kawałków drewna. Jeżeli jednak widoczność jest utrudniona (jedziesz po zmroku), musisz mieć nie tylko kolorowy materiał z tyłu. Powinieneś też założyć czerwone światło odblaskowe.
Oznaczenie towaru wystającego z przodu i po bokach pojazdu
Musisz bezwzględnie trzymać się przepisów dotyczących tego, ile może wystawać ładunek z każdej stron auta. Dokładne jego oznakowanie również cię obowiązuje. Ładunek wystający z przodu trzeba oznaczyć chorągiewką koloru pomarańczowego lub pasami czerwonymi i białymi.
Te trzeba umieścić po bokach i z przodu auta. Przy słabej widoczności dodatkowo konieczne będzie umieszczenie na skrajnie wystającym elemencie białego światła.
Ile może wystawać ładunek po bokach auta i jak go oznaczyć?
Ostatnia kwestia to ładunki wystające po bokach. W ich przypadku również musisz mieć do dyspozycji chorągiewkę koloru pomarańczowego o wymiarach 50 x 50 cm. Istotne jest również dodanie światła białego z przodu ładunku i czerwonego z tyłu ładunku.
Oczywiście, to na wypadek niedostatecznej widoczności. Najlepiej, by światła te były jak najbliżej krawędzi ładunku, lecz nie dalej od niej niż 40 cm.
Jak widzisz, to, ile może wystawać ładunek, jest kwestią istotną. Regulują tę sprawę przepisy, dlatego powinieneś je znać i stosować się do nich. Pamiętaj również o odpowiednim oznaczaniu ładunku z różnych stron auta.