Progi w samochodzie to płaskie, metalowe paski, które są umieszczane przez konstruktorów u podstawy drzwi. Zapewniają ochronę przed wygięciem elementów karoserii znajdujących się w tym miejscu. Stanowią również miejsce, o które można się oprzeć, wchodząc do środka pojazdu, czy z niego wysiadając. Zastosowanie progów w samochodzie sprawia, że mogą się szybko zużywać. Dlatego warto wiedzieć, jak je wymieniać i o nie dbać – na różne sposoby. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas!
Progi w samochodzie – charakterystyka
Progi w samochodzie charakteryzują się tym, że mają teksturowane powierzchnie. Blacha zatrzymuje wilgoć i brud, co jest pozytywnym aspektem ich montażu. Jednak w dłuższej perspektywie oznacza to, że na ich powierzchni może pojawić się korozja lub widoczne zadrapania i ubytki. Należy wiedzieć, że praktycznie każde zadrapanie, zarysowanie, czy odprysk negatywnie wpływa na stan wizualny i techniczny progów w samochodzie.
Uszkodzone progi – kiedy zdecydować się na wymianę części?
Wymiana progów w samochodzie powinna nastąpić wtedy, gdy okaże się, że ich dalsze użytkowanie jest niemożliwe. Pozwoli to zachować nie tylko dobrą prezencję samochodu jako całości, ale też zredukuje prawdopodobieństwo dostania się korozji, wilgoci, czy brudu do wnętrza auta. Niekiedy nie zawsze wymiana progów w samochodzie jest konieczna.
Wymiana progów – naprawa krok po kroku
Progi samochodowe mogą mieć różną formę. Od zwykłego, wyciętego arkusza aluminium po płytę diamentową, czy wyposażoną w oświetlenie. Płyta progowa jest zasadniczo w miejscu, aby chronić ramę samochodu od zużycia, zapewnić trakcję, ale pełni także funkcję dekoracyjną.
Zniszczenie części progów ma miejsce najczęściej wskutek bezpośredniego oddziaływania wiatru, zmian temperatur, soli drogowej czy uszkodzeń fizycznych. Właśnie wtedy pojawia się najczęściej rdza i erozja. W takim przypadku trzeba wymienić progi samochodowe. Od nas dowiesz się, jak to zrobić!
Określ rozmiar elementu do wymiany
Podstawowym aspektem jest to, aby upewnić się, czy rozmiar nowego elementu pasuje w miejsce starego. Płyta progowa biegnie równolegle do siedzenia i jest umieszczona poniżej otworu drzwi i w pobliżu dna.
Żeby sprawdzić, jaki rozmiar powinny mieć progi w samochodzie, trzeba użyć taśmy mierniczej. Dzięki niej można określić długość i szerokość płyty progowej. Niektóre z tych płyt będą zawijać się wokół dolnej części ramy. Użyj taśmy mierniczej, aby zmierzyć szerokość od jednego końca do zagięcia, a następnie od zagniecenia w dół.
Cały proces należy powtórzyć przy wszystkich drzwiach, ponieważ w niektórych przypadkach poszczególne wejścia mogą się różnić – w zależności od producenta auta. Z zebranymi danymi udaj się do sklepu z częściami samochodowymi. Miej ze sobą też informacje na temat roku, marki i modelu auta. Z takim zestawem wiadomości wybierzesz odpowiednie progi w samochodzie do wymiany.
Usuwanie starych progów samochodowych
Na samym początku należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć się ubraniem roboczym. Mamy tu na myśli przede wszystkim rękawice robocze. Progi w samochodzie są wykonane z metalu i mogą być bardzo ostre. W większości przypadków wystarczy chwycić płytę na końcach i podnieść do góry i użyć klinu, gdy element znajduje się między płytą progową a autem. Stosując dźwignię, można sprawić, aby część wyskoczyła ze swojego miejsca. Czasem wystarczy odkręcić śruby mocujące. Zależy to od modelu auta i jego producenta.
Montaż progów w samochodzie
Podobnie jak dezinstalacja progów w samochodzie, montaż nowych nie powinien sprawić większych problemów. Należy ustawić nową część w pustym rowku. Trzeba zacząć od jednego końca i wcisnąć na jego miejsce aż do momentu zatrzaśnięcia. Tę samą czynność należy powtórzyć po drugiej stronie. Jeśli jest konieczność, to należy też pamiętać o ponownym wkręceniu śrub.
Czy zawsze trzeba wymieniać progi w samochodzie?
Czasami wystarczy zdecydować się na dedykowane ochraniacze, które zabezpieczają powierzchnię elementów i znacznie wydłużają ich żywotność. Najlepiej stosować je na nowych progach. Bez problemu można je zamontować na oryginalnych blachach i zapewnić im dodatkowe wsparcie i ochronę. Dzięki temu profil nie będzie rdzewieć.
Nie można też zapominać o standardowym czyszczeniu. Środki do konserwacji progów w samochodzie są dostępne w sklepach w cenie już od 20 złotych. Można zamówić preparaty o różnej fakturze o sprayów, po nakładane ręcznie, punktowo. Z ich pomocą progi w samochodzie otrzymają dodatkową ochronę przed rdzą, wilgocią i brudem. Na rynku znajdują się zarówno produkty OEM – Original Equipment Manufacturer, które pochodzą od producentów samego auta, jak i ich tańsze lub po prostu inne odpowiedniki.