ADAC jako Allgemeiner Deutscher Automobil-Club działa na terenie Niemiec wręcz znakomicie. Oznacza to, że jako członek klubu będziesz mieć stały dostęp do pomocy mechaników i nie tylko w razie wystąpienia usterki na drodze. Niemiecki automobilklub zrzesza w sobie miliony użytkowników samochodów oraz motocykli. Co ciekawe, wiele samochód poruszających się pod patronatem ADAC znalazło się w Polsce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak działa ten klub motoryzacyjny – sprawdź poniższy artykuł.
ADAC – co to takiego?
ADAC to skrót od Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Można powiedzieć, że to jeden z najpopularniejszych klubów na terenie całej Europy. Ten działa już sprawnie od 1903 roku i na tę chwilę zrzesza naprawdę sporo użytkowników pojazdów poruszających się po drogach – są to miliony osób. Automobil klub samochodowy ADAC zrzesza w sobie każdego, kto opłaci roczną składkę oraz otrzyma specjalną kartę, która upoważnia do korzystania ze specjalnych usług członkowskich.
Czym zajmuje się ADAC?
Niemiecki automobilklub ADAC zajmuje się nie tylko zapewnieniem pomocy drogowej kierowcom na terenie całej Europy, ale także wieloma innymi aspektami, jak np.:
- testy opon,
- testy fotelików samochodowych,
- crash-testy samochodów i motocykli, czyli inaczej testy bezpieczeństwa,
- rankingi związane z bezpieczeństwem samochodów.
Warto dodać, że marka nie tylko testuje pojazdy, ale i aktywnie działa na europejskich drogach. Pomoc drogowa to również nie wszystko. Dla członków ADAC przygotowano ciekawe oferty ubezpieczeń od popularnych towarzystw ubezpieczeniowych współpracujących z automobilklubem.
ADAC a działalność w Niemczech – co warto wiedzieć?
ADAC w Niemczech działa głównie jako system mobilnej pomocy technicznej w nagłych sytuacjach. Co to oznacza? Żółte samochody oznaczone symboliką ADAC są szczególnie rozpoznawalne na niemieckich drogach. Te są potocznie nazywane żółtymi aniołami, które dbają o bezpieczeństwo osób należących do klubu. Chcesz wiedzieć, jak zostać członkiem klubu ADAC w Niemczech? Zasada jest jedna i naprawdę prosta. Musisz złożyć wniosek oraz opłacić raz do roku opłatę, która aktualnie wynosi 54 euro. To niewiele, a pozwala na otrzymanie karty lojalnościowej, która uprawnia do korzystania z usług darmowego holowania oraz pomocy technicznej w trasie. Będąc członkiem ADAC w Niemczech możesz też liczyć na ciekawe oferty ubezpieczeń pojazdu.
Polisa ADAC w Niemczech jest nieobowiązkowa, ale warto ją wykupić z kilku prostych względów. Płacąc zaledwie 54 euro roznicze zyskasz przede wszystkim:
- opcję darmowego holowania w przypadku nagłej awarii pojazdu lub wypadku na terenie Niemiec,
- pomoc mechanika,
- całodobową infolinię wypadkową,
- darmowe porady prawne prawników,
- porady ekspertów ADAC w zakresie turystyki i technicznego zaplecza samochodów.
Kiedy dopłacisz do usługi członkostwa i zwiększysz cenę pakietu do 139 euro rocznie, zyskasz też dostęp do takich opcji, jak:
- darmowy transport na terenie całego świata w razie choroby,
- darmowy transport auta na terenie Europy,
- pokrycie kosztów wysyłki ewentualnych części do naprawy pojazdu,
- pełna pomoc prawna w zakresie wypadków drogowych.
ADAC w Polsce – czy to w ogóle działa?
Na terenie Polski ADAC działa na podobnych zasadach, jak w Niemczech. Specjaliści klubu również dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz intensywną opiekę medyczną członków ADAC. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ceny członkostwa w Polsce są nieco inne:
- pakiet podstawowy dla partnera – 94 lub 35 euro rocznie,
- pakiet premium – 139 euro lub 125 euro z ulgą dla osób niepełnosprawnych.
W Polsce nazwa ADAC nie jest jeszcze tak znana, jak np. w Niemczech. Pierwsza firma, która rozpoczęła współpracę na rynku jako partner niemieckiego automobilklubu to Starter. Żółte samochody w Polsce nie są jednak tak mocno widoczne, co przekłada się na mniejsze zainteresowanie takimi usługami.
Testy ADAC w zakresie fotelików samochodowych – jak to wygląda w praktyce?
Testy fotelików ADAC są realizowane pod kątem ich awaryjności oraz poziomu bezpieczeństwa podczas symulacji wypadku. ADAC zwraca uwagę podczas testów nie tylko na jakość wykonania oraz poziom zapewnionego bezpieczeństwa, ale także na łatwość utrzymania fotelika w czystości. Wyniki testów ADAC pozwalają na ocenę tego, czy konkretny model fotelika jest wart uwagi i pozwoli zredukować liczbę wypadków śmiertelnych na drodze z udziałem dzieci lub nawet noworodków.
W testach fotelików ADAC (nawet podczas zderzenia czołowego 64 km/h lub uderzenia bocznego 50 km/h) specjaliści sprawdzają takie kwestie, jak:
- bezpieczeństwo,
- komfort użytkowania poprzez sposób ułożenia pasów i typ tapicerki,
- sposób montażu i demontażu,
- metody utrzymania czystości – im łatwiej, tym lepsza ocena ADAC.
ADAC sprawdza non-profit głównie sposób przebiegu pasów bezpieczeństwa przez fotelik oraz fakt, czy urządzenie da się swobodnie zdemontować nawet podczas wypadku drogowego. Oprócz tego, testy zderzeniowe samochodów, a także fotelików są podzielone na kilka kategorii. Jeśli chodzi o dziecięce foteliki bezpieczeństwa w testach biorą udział modele dla niemowlaków, 3-latków oraz 9-latków. Specjaliści ADAC po wykonaniu szeregu testów przyznają fotelikom gwiazdki w liczbie od 1 do 5, gdzie 5 gwiazdek to najwyższa jakość i poziom bezpieczeństwa. Z ciekawostek – modele, w których znajdują się szkodliwe substancje są automatycznie odrzucane i otrzymują tylko 1 gwiazdkę.
Jak kupić fotelik ADAC?
Chcesz kupić profesjonalne foteliki ADAC dostępne na rynku? Renomowani producenci, którzy przeszli testy z dobrym wynikiem oznaczają swoje produkty jako te, które otrzymały najlepsze oceny w wybranych kategoriach ADAC. Można powiedzieć, że takie testy pozwalają na wybór odpowiedniego modelu fotelika, który będzie zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa twojemu dziecku. Testy wykonane przez ADAC w formie symulacji zderzenia są uznawane niemalże na całym świecie, ale dotyczą głównie produktów wypuszczanych na rynek niemiecki. Ze względu na fakt, iż automobilklub ma ponad 1,5 mln członków – posiada fundusze na przeprowadzanie takowych testów, a także na świadczenie kompleksowej pomocy drogowej wszystkim członkom klubu. Wybierając fotelik przetestowany przez ADAC nie musisz obawiać się w żadnym stopniu o bezpieczeństwo i komfort swojego dziecka.
Czy warto inwestować w ADAC? Podpowiadamy!
Zdecydowanie warto zainwestować w członkostwo ADAC, pod warunkiem że wiesz, jakie usługi obejmuje i jakie są to koszty. Ogromna liczba członków klubu na terenie Niemiec świadczy tylko o tym, że naprawdę warto wykupić abonament i korzystać z pomocy drogowej, a nawet ubezpieczeń ADAC oferowanych na terenie Niemiec. Pamiętaj, że crashtesty, testy fotelików oraz kompleksowa pomoc członkom klubu – to elementy, jakimi zajmuje się ADAC, co świadczy o naprawdę szerokim zakresie działalności.