Akumulator do diesla działa w nieco inny sposób niż w przypadku „benzyniaków”. Jeśli posiadamy auto z dieslem, szczególnie po raz pierwszy, warto wyedukować się w kwestii tego, jaki akumulator najlepiej wybrać.
Coraz większa liczba urządzeń elektronicznych w nowoczesnych autach wpływa na szybsze wyczerpanie baterii. Rolę zasilacza w autach z silnikami spalinowymi przejmuje akumulator samochodowy. Jaki wybrać do modelu wyposażonego w silnik benzynowy, a jaki do diesla? Jakiej firmy akumulator kupić? Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie jeśli posiadasz rozbudowany system audio.
Jaką funkcję pełni akumulator?
Wyłączając samochody z napędem elektrycznym, w pozostałych modelach dostępnych na rynku obecny jest akumulator. Zasila on układ zapłonowy auta i generuje energię potrzebną do rozgrzewania świec żarowych, później funkcję tę przejmuje prostownik. Bateria zasila też niezbędne komponenty w pojeździe, które korzystają z napięcia elektrycznego. Podczas jazdy nawet najlepszy akumulator się wyczerpuje, dlatego musi być on zasilany przez alternator.
Jakiej firmy akumulator wybrać?
Przy zakupie odpowiedniego sprzętu dość istotne jest, jakiej firmy akumulator chcesz założyć w aucie. Na rynku obecne są rozwiązania producentów godnych polecenia, którzy swoje akcesoria opatrują kilkuletnią gwarancją. Możesz też skorzystać z tańszych części mało znanych firm, jednak ich wytrzymałość i jakość mogą pozostawiać wiele do życzenia. Oprócz marki ważne są też parametry akumulatora. Inny dobiera się do benzyniaka, a inny do diesla. Dlaczego?
Akumulator samochodowy – jaki wybrać do diesla?
Dlaczego nie ma w tym segmencie znormalizowanych urządzeń zasilających auto w prąd elektryczny? Ma na to wpływ kilka czynników. Akumulatory samochodowe do diesla muszą być dostosowane do specyficznego sposobu rozruchu jednostki. Użyte w nich świece żarowe muszą w krótkim czasie wygenerować ciepło do rozgrzania komory spalania, aby paliwo mogło ulec zapłonowi. Wymaga to dużej pojemności samej baterii i dostarczenia prądu o wysokim natężeniu. W niektórych przypadkach wartość ta może oscylować w granicach 700 A lub nawet więcej!
Samochodowy akumulator do diesla – na co zwrócić uwagę?
Zdolność przechowywania ładunków elektrycznych wewnątrz baterii określana jest w amperogodzinach (Ah). Na ten parametr powinieneś zwrócić szczególną uwagę w pojeździe zasilanym olejem napędowym. Często spotykanym rozwiązaniem jest akumulator 74 Ah do diesla. Rozwijając skrót, możesz wywnioskować, że ogniwo to jest w stanie dostarczać prąd o natężeniu 1 A przez 74 godziny. W praktyce ważne, żebyś zamontował w pojeździe baterię, która przekracza nieco zalecenia producenta dotyczące pojemności, najlepiej o ok. 10%
Po zakończeniu procesu rozgrzewania świec akumulator nie musi już udostępniać tak dużego natężenia prądu do jednostki. Proces zapłonu odbywa się w sposób samoczynny, a panujące w cylindrach warunki termiczne umożliwiają spalanie dawki oleju napędowego bez udziału świec. Dlatego w dalszym etapie eksploatowania diesla, akumulator potrzebny jest do podtrzymywania urządzeń elektrycznych i systemów elektronicznych.
Akumulator do diesla kontra akumulator do benzyniaka
Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku „benzyniaków”. Tutaj rozruch odbywa się z udziałem wtryskiwaczy dawkujących paliwo i świec iskrowych. Prąd przepływa od akumulatora do cewki i przewodów wysokiego napięcia, trafiając do świec. Dobry akumulator do samochodu z dieslem ma zdecydowanie większą pojemność niż ten używany w benzyniakach. Dodatkowo samochód zasilany benzyną nie wymaga aż tak dużej mocy maksymalnej prądu rozruchowego. Oscyluje ona w granicach 400-500 A.
Ogniwa w autach benzynowych są jednak poddawane stałemu zużyciu. Każdy cykl pracy oparty na 4 suwach wymaga wytworzenia iskry. Dlatego nie może jej zabraknąć na żadnym cylindrze w którymkolwiek momencie. Jej brak podczas pracy jednostki nazywany jest wypadaniem zapłonu. Może być spowodowany zużytymi świecami, przerwanym połączeniem w przewodach lub awarią cewki. Wszystko to ma związek z generowanym przez akumulator prądem.
Jaki akumulator do 1.9 TDI?
Jednym z najchętniej spośród używanych na polskim rynku silników diesla jest czterocylindrowa jednostka o pojemności 1.9 litra. Montowano ją w ogromnej liczbie samochodów grupy VAG. Pierwsze egzemplarze pojawiały się jeszcze w latach 90 tych ubiegłego wieku i oferowały moce od 90 KM do nawet 150 KM w silniku o oznaczeniu ARL. W tym przypadku sprawdzi się akumulator 74 Ah do diesla 1.9 TDI. Rekomenduje się, aby zainstalować w nim ogniwa o parametrach z przedziału 74 Ah-82 Ah. Prąd maksymalny powinien być na poziomie przynajmniej 700 A.
Akumulatory samochodowe do diesla – co jeszcze musisz wiedzieć?
Najpopularniejsze rozwiązania montowane w autach zasilanych olejem napędowym to ogniwa kwasowo-ołowiowe. Musisz jednak liczyć się z tym, że mogą one być obsługowe. Wymagają więc kontrolowania poziomu elektrolitu i uzupełniania go w razie konieczności. Koniecznie sprawdź to przed zakupem, by prawidłowo eksploatować baterię. Akumulator do samochodu z dieslem, w którym jest rozbudowany system nagłośnieniowy, może wymagać ogniwa AGM. Są nawet 3-krotnie bardziej wydajne od wersji tradycyjnych, jednak wymagają montażu z dala od źródeł ciepła. Dlatego najlepiej umieszczać taki akumulator w bagażniku.
Akumulator do samochodu z dieslem – cena
Jeżeli chodzi o koszty, akumulatory samochodowe do diesla są nieco droższe niż do aut benzynowych:
- podstawowe modele do mniejszych jednostek typu 1.4 TDI mogą kosztować poniżej 300 zł;
- wydajniejsze markowe baterie do większych silników typu 1.9, 2.4, 2.5 lub więcej to koszt przekraczający 300, a nawet 400 zł.
Do niektórych pojazdów wykorzystuje się także akumulatory pomocnicze, które podtrzymują napięcie w momencie wyjęcia głównego źródła prądu.
Może się wydawać, że wybór akumulatora do diesla do prozaiczna sprawa. Ma jednak duże znaczenie, szczególnie w pojazdach napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Dlatego zanim dokonasz wyboru, upewnij się, jaki akumulator do diesla będzie dla twojego auta najlepszy. Życzymy udanych zakupów!
Najczęściej zadawane pytania
Ile amperów do diesla?
W przypadku standardowych jednostek (do 2 litrów pojemności) diesel do uruchomienia wymaga prądu rozruchowego o wartości 400–500 A.
Ile kosztuje akumulator do diesla?
Akumulatory do diesli są droższe od akumulatorów do aut jeżdżących na benzynę. Ceny standardowych modeli do mniejszych jednostek zaczynają się od 300 złotych, a wydajniejszych baterii do większych silników – od 400 złotych.
Czym różni się akumulator do diesla od akumulatorów do aut benzynowych?
Samochód na benzynę nie wymaga aż tak dużej mocy maksymalnej prądu rozruchowego jak diesel. Dlatego akumulatory do samochodów z dieslami mają większą pojemność niż te do aut benzynowych. Są też droższe.