Spaliny, szczególnie w nowoczesnych samochodach, powinny być bezbarwne. Ich kolor zwykle świadczy od nieprawidłowości związanych z pracą silnika. Możliwa przyczyna zależy przede wszystkim od rodzaju jednostki napędowej, stopnia rozgrzania silnika, momentu, w którym ulatnia się dymek oraz koloru spalin. Co jednak zrobić, gdy auto kopci na biały na zimnym silniku? Inaczej sprawa wygląda w przypadku silników wysokoprężnych, a inaczej samochodach benzynowych. Sprawdź, czym może być spowodowane dymienie na biało w przypadku wszystkich rodzajów silników!
Auto kopci na biało na zimnym silniku – sprawdź, czy konieczna jest wizyta u mechanika!
Biały dym z rury wydechowej może zaniepokoić właściciela samochodu. Nic w tym dziwnego – spaliny wydobywające się z nowoczesnych samochodów powinny być bowiem bezbarwne. Kolor dymu może wskazywać na potencjalne problemy, z którymi boryka się auto. Za nieprawidłową barwę spalin mogą odpowiadać usterki układu chłodzenia czy nieszczelności uszczelek. Sprawdź, co oznacza białe kopcenie samochodu na zimnym silniku w zależności od rodzaju jednostki napędowej!
Silnik diesla dymi na biało przed rozgrzaniem – wilgotność powietrza
Gdy diesel kopci na biało, najważniejszy jest moment, w którym z rury wydechowej wydobywa się biały dym. Jeśli samochód zaczął kopcić na zimnym silniku i dymienie ustało w momencie rozgrzania się auta, można uznać, że nie dzieje się nic złego. Szczególnie jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura i spora wilgotność powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Wilgoć sprawia, że silnik pobiera wraz z paliwem niewielkie ilości wody. Podczas procesu spalania woda zostaje wydalona na zewnątrz przed układ wydechowy w postaci pary wodnej. I to właśnie jest nasz słynny biały dym. Po kilku przejechanych kilometrach sytuacja powinna się jednak ustabilizować.
Biały dym z rury wydechowej auta napędzanego benzyną
Gdy benzynowe auto kopci na biało na zimnym silniku, również jest to dość normalne zjawisko. Bezpośrednimi przyczynami białego dymu tuż po odpaleniu auta mogą być:
- woda w paliwie;
- zimny wydech;
- woda w tłumiku;
- skropliny w układzie wydechowym po nocnym postoju;
- duża wilgotność powietrza.
Auto dymi na biało w czasie jazdy – instalacja LPG
Zabarwienie spalin na biało w przypadku samochodów posiadających instalację gazową jest zupełnie normalne. Może towarzyszyć w każdym momencie podróży. Dlaczego? Gaz jest znacznie bardziej ekologiczny od benzyny czy oleju napędowego, przez co podczas procesu spalania wydziela się para wodna.
Białe spaliny z wydechu na ciepłym silniku – uszkodzenie uszczelki pod głowicą?
Biały dym wydobywający się z rozgrzanego samochodu może zwiastować liczne awarie. Najczęstszą i najbardziej kosztowną przyczyną kopcenia jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą lub samej głowicy. Pamiętaj jednak, że ciepły silnik to nie wszystko. Aby wyeliminować parę wodną, potrzebny jest również nagrzany cały układ wydechowy (rura oraz tłumiki). Często potrzeba na to przejechania nawet 15 km!
Jeśli auto kopci na biało na zimnym silniku, zwykle nie mamy do czynienia z żadną usterką. Pamiętaj jednak, że poruszamy tutaj kwestię białego dymu w zimnych silnikach benzynowych. Jeśli wydobywanie białych spalin ma miejsce po rozgrzaniu samochodu, konieczna będzie poszerzona diagnostyka pojazdu u mechanika.