Z artykułu dowiesz się jaki bezpiecznik pompy paliwa wybrać. Podpowiemy także, po czym poznasz, że nadaje się do wymiany. Regularne sprawdzanie skrzynki bezpieczników w aucie pozwoli ci cieszyć się komfortowym jego użytkowaniem bez nieprzyjemnych niespodzianek.
Bezpiecznik pompy paliwa gdzie się znajduje?
W większości modeli aut bezpiecznik pompy paliwa znajduje się w ogólnej skrzynce bezpieczników, która umieszczona jest po lewej stronie kierownicy pod deską rozdzielczą. Jeśli chcesz mieć pewność, zapoznaj się z instrukcją obsługi auta lub schematem bezpieczników. Zdarza się, że producenci umieszczają osobno bezpiecznik od pompy, pod maską samochodu, ewentualnie cała skrzynka jest tam ulokowana.
Po czym poznać przepalenie bezpiecznika?
Przepalenie bezpiecznika pompy paliwa jest ciężkie do przeoczenia, ponieważ bez niego przestaje działać pompa, a co za tym idzie, gaśnie silnik. Zdarza się czasem, że przekaźnik jest jedynie uszkodzony, ale nadal przewodzi prąd. W takim przypadku objawy mogą być inne. Pierwszym alarmującym symptomem jest zapalenie kontrolki „check engine”, która niestety może wskazywać na wiele innych problemów.
Do pozostałych objawów należy też nierównomierne przyspieszanie auta, spowodowane przerwami w dostarczaniu energii do pompy. Na uszkodzony bezpiecznik pompy paliwa może też wskazywać powtarzające się gaśnięcie silnika, ale najprościej jest sprawdzić u źródła, w skrzynce bezpieczników.
Natężenie bezpiecznika pompy paliwa
Na rynku samochodowym znajdziesz bezpieczniki o różnym natężeniu. Jaki kupić bezpiecznik pompy paliwa? Jest to uzależnione od zaleceń producenta. Z pewnością w dokumentacji auta znajdziesz dokładne informacje na ten temat, ale najczęściej występujące przekaźniki mają natężenie 80 A.
Bezpieczniki, mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełnią bardzo ważną funkcję w układzie elektrycznym samochodu. Nie zaniedbuj ich serwisu, ponieważ chronią cię i osoby, z którymi podróżujesz przed ewentualnym pożarem. Na dobry stan auta składa się wiele drobnych czynników, których nie powinieneś lekceważyć. Regularny serwis auta oszczędzi twój czas oraz pieniądze.