Bolące plecy utrudniają wykonywanie obowiązków zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Proces leczenia może być czasochłonny, a kluczowym wymogiem jest odpoczynek i wyeliminowanie przyczyny. Jeśli ból kręgosłupa lub okolicznych mięśni wynika z przeciążenia podczas jazdy samochodem, konieczne jest zaprzestanie. Co jednak zrobić w sytuacji gdy praca zawodowa wymaga wielu godzin za kierownicą?
Co może być przyczyną bólu pleców?
Ból kręgosłupa jest przypadłością, z którą boryka się większość dorosłych osób. Niezależnie od wykonywanej pracy lub predyspozycji rodzinnych, mniej lub bardziej poważne schorzenia kręgosłupa i okolicznych mięśni mogą się pojawić.
Ze względu na powszechność pracy biurowej lub zdalnej, wielu pracowników cierpi na bóle pleców spowodowane siedzącym trybem życia. Niemniej jednak praca fizyczna również niekorzystnie wpływa na kondycję organizmu.
Jeśli jakikolwiek zawód wymaga wielogodzinnego jechania samochodem, niezależnie czy jako kierowca, czy jako pasażer, również można doświadczyć bólu pleców.
Jak dzieli się bóle pleców?
Ból pleców bólowi pleców nierówny. W tym przypadku bardzo ważna jest przyczyna, intensywność oraz częstotliwość. Czasem pojedyncza sytuacja może być zupełnie niegroźna, wymagająca co najwyżej ćwiczeń rozciągających lub maści przeciwbólowej.
Niemniej jednak jeśli ból jest intensywny i regularny, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Rodzaje bólu pleców
Najczęściej przypadłości bólowe w okolicach pleców dzieli się na ogólne i przyczynowe. Jeśli nie ma możliwości łatwego określenia przyczyny bólu pleców, również w gabinecie lekarza ma się do czynienia z bólem ogólnym.
Jeśli jednak specjalista jest w stanie określić konkretny fragment kręgosłupa lub ciała, który powoduje dolegliwości, mowa jest o bólu z określonej przyczyny.
Ból pleców można podzielić także ze względu na długość występowania. Jeśli objawy są intensywne, lecz samoczynnie ustępują po kilku lub kilkunastu dniach (do 6 tygodni), prawdopodobnie był to ból ostry. Jeśli jednak po półtora miesiąca on nadal trwa, jest to ból podostry.
Dolegliwości trwające więcej niż 12 tygodni nazywa się bólem przewlekłym.
Jakich informacji potrzebuje lekarz, aby postawić trafną diagnozę?
Lekarz, wystawiając zwolnienie z pracy, potrzebuje w tym celu istotnego powodu. W tym celu konieczne jest postawienie trafnej diagnozy. Pozwoli ona na wdrożenie niezbędnego leczenia oraz rehabilitacji.
Podczas wizyty lekarz specjalizujący się w pracy z bólem pleców powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz zlecić niezbędne badania. Czy możliwe jest otrzymanie L4 online?
W przypadku silnej niedyspozycji tak. W takiej sytuacji lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, poruszający kwestię natężenia bólu, przyczyny, miejsca oraz czasu występowania, a także zdiagnozowanych wcześniej schorzeń. Zwolnienie otrzymasz szybko w formie online.
Kto może wystawić zwolnienie spowodowane bólem kręgosłupa?
Zwolnienie lekarskie nie jest zaświadczeniem, które można otrzymać od każdego. Najczęściej wystawia je osoba prowadząca stałe lub okresowe leczenie. Dokument ten oświadcza, że dany pracownik nie jest w stanie efektywnie wykonywać swojej pracy.
Może być to spowodowane chorobą własną, najbliższej rodziny lub konieczności pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej.
Uprawnienia do wystawienia zwolnienia ze względu na ból pleców ma lekarz, lekarz psychiatra oraz dentysta, a także felczer. Czy psycholog może wystawić L4? Nie, chyba że jednocześnie jest lekarzem psychiatrą prowadzącym leczenie danego pacjenta.
Jak radzić sobie z obolałymi plecami po jeździe samochodem?
Ból pleców spowodowany wielogodzinnym przebywaniem w samochodzie można próbować minimalizować lub zapobiegać. W tym celu warto starannie dopasować fotel, regularnie robić sobie przerwy i prostować sylwetkę, a także w okresach pomiędzy trasami warto prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia.