Koniec dowodu rejestracyjnego pojazdu – co robić?
Czasami nawet najbardziej skrupulatnym współwłaścicielom i właścicielom pojazdów przydarza się zapomnieć o czymś bardzo ważnym. To może dotyczyć również dokumentów, które są niezbędne do tego, byś mógł legalnie poruszać się po drogach. Niespodziewanie możesz zauważyć brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym. Ten problem szczególnie będzie dotyczyć kierowców, którzy mają samochód od 6 lat. Jest tam przecież miejsce tylko na 6 pieczątek. Jak wiadomo, pojazd musi przechodzić badania techniczne regularnie co 12 miesięcy.
Dowiedz się, co zrobić, gdy już zauważysz koniec dowodu rejestracyjnego. Lepiej też znać procedurę oraz mieć świadomość, ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. Na pewno nie chcesz być zaskoczony w sytuacji, gdy przyjechałeś już na stację diagnostyczną w wyznaczonym terminie, ale diagnosta nie może przystawić pieczęci, bo nie ma gdzie tego zrobić. Przede wszystkim powinieneś orientować się w przepisach i wiedzieć, co zrobić, jeżeli akurat w takiej awaryjnej sytuacji skontrolowałaby cię funkcjonariusz policji.
Brak miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego w dowodzie rejestracyjnym w świetle przepisów
Co robić, gdy zauważysz brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym? Przede wszystkim zachowaj zimną krew. Jeśli chodzi o dowód rejestracyjny, wymiana jest niezbędna jak najszybciej, ale nie musisz panikować.Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest przestępstwem. Kiedyś kierowcy mogliby napotkać wiele problemów, ale od października 2018 roku możesz poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej.
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym a badania techniczne auta
W praktyce wpis do dowodu rejestracyjnego nie będzie mieć aż tak dużego znaczenia. Policjanci niezbędne informacje o twoim pojeździe znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeżeli obawiasz się, że jest ci już potrzebny nowy dowód rejestracyjny, to nie musisz się przejmować ewentualną kontrolą. Najważniejsze jest to, aby badanie techniczne było zrealizowane w terminie. Informacja o przejściu takiej pozytywnej kontroli będzie automatycznie trafiać właśnie do systemu CEP.
Nowe przepisy dotyczące obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego
Wielu kierowców i urzędników zwraca uwagę na to, że ustawodawcy chyba nie do końca uważnie podeszli do konstruowania nowych przepisów prawa o ruchu drogowym. W końcu zgodnie z przepisami wpis do dowodu rejestracyjnego musi być dokonany, ale tak naprawdę sam dowód nie jest ci potrzebny. Pamiętaj, że mimo to będziesz musiał opłacić koszt wymiany dowodu rejestracyjnego.
Wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
Gdy dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany wirtualnie, informacja o twoim pojeździe nie będzie się pojawiać w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby cofnąć tego rodzaju zatrzymanie, powinieneś się pojawić w najbliższej komendzie policji z dowodem rejestracyjnym albo wydrukiem informującym, że twój samochód przeszedł pozytywnie przegląd techniczny. Takie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu od diagnosty może zastąpić wpis o pozytywnym badaniu technicznym. Nadal będzie potrzebna zmiana dowodu rejestracyjnego, jeżeli już nie ma w nim miejsca na pieczątki.
Musisz wymienić dowód rejestracyjny? Sprawdź koszty i procedury
Gdy już zauważysz brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym i masz świadomość konieczności wymiany dokumentu warto, żebyś znał procedurę. Najpraktyczniej jest wymienić dowód rejestracyjny właśnie przed siódmym terminem badania technicznego. W sytuacji, gdy nie będzie takiej możliwości, będziesz musiał się postarać o pozwolenie czasowe, a to dodatkowy koszt około 19 złotych. Pozwolenie jest wydawane w dniu, kiedy złożysz wniosek. Taki dokument ważny jest również podczas kontroli za granicą. Jeżeli konieczna jest sama wymiana dowodu rejestracyjnego, koszt będzie wynosić 54,50 zł, a zatem to niezbyt duży wydatek. Wniosek będziesz musiał złożyć w odpowiednim urzędzie, a najczęściej jest to wydział komunikacji, na przykład w starostwie powiatowym.
Dokumenty niezbędne do wymiany dowodu rejestracyjnego
Zanim pojawisz się w urzędzie, powinieneś przygotować odpowiednie dokumenty. Będą to:
- wniosek o wymianę dowodu;
- zaświadczenie przejścia badania technicznego od diagnosty. To on zresztą może ci zwrócić uwagę na koniec dowodu rejestracyjnego;
- dowód rejestracyjny;
- dowód osobisty;
- karta pojazdu;
- dowód opłaty za nowy dokument;
- polisa OC;
- opcjonalnie potrzebny może być wyciąg z KRS, gdy prowadzisz działalność gospodarczą;
- jeśli samochód ma kilku właścicieli, potrzebne będą ich dokumenty tożsamości lub pełnomocnictwo.
Bądź czujny i co jakiś czas sprawdzaj, czy nie powinieneś go wkrótce wymienić. Pozwoli ci to z wyprzedzeniem zaplanować wizytę w urzędzie.