To nie upór producentów, ale chęć dostosowania butów do stylu jazdy i modelu jednośladu sprawia, że na rynku istnieje tyle rodzajów obuwia motocyklowego. Buty motocyklowe mogą zapewniać podstawową lub pełną ochronę stopy, kostki, goleni i stawu skokowego. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Czy zawsze musisz wybierać najdroższe modele? Jaki typ będzie najlepsze dla ciebie? Dowiedz się, spośród jakich butów możesz wybierać!
Buty motocyklowe damskie i męskie – podstawowy podział
Oczywiście, rozróżnienie butów pod kątem płci osoby zasiadającej na motocyklu nie jest podstawowym kryterium. W sklepach motocyklowych buty na motor męskie i damskie mają swoje podgatunki. W każdym z dwóch rodzajów występują następujące modele obuwia:
- miejskie;
- turystyczne (szosowo–turystyczne, turystyczne enduro);
- sportowe;
- off-road.
Teraz przedstawiamy ich podstawową charakterystykę.
Miejskie buty na motor – cechy
To podstawowy rodzaj obuwia, które cechuje się największą wygodą i wysokim poziomem wentylacji. Buty motocyklowe do jazdy miejskiej są najczęściej bardzo niskie, a ich konstrukcja kończy się nieco powyżej kostki. Nie zapewniają więc ochrony dla goleni. Do takich modeli zaliczają się np. trampki motocyklowe, ale też typy tekstylne i skórzane, o designie zakrojonym na sportowy. W takim obuwiu możesz śmiało wybrać się w podróż do pracy lub na zakupy, a potem spokojnie pospacerować bez ryzyka, że noga się zmęczy.
Buty motocyklowe turystyczne – charakterystyka modeli
To egzemplarze z wyższą cholewką od modeli miejskich. Dzięki temu zapewniają lepszą ochronę dla goleni i są bardziej sztywne. Dlatego sprawdzą się bardzo dobrze do jazdy turystycznej. Są na tyle uniwersalne, że mogą służyć jako buty na choppera, ale też na motocykl szosowy. Wewnątrz tej kategorii znajdziesz modele szosowo-turystyczne, które nadają się do jazdy i nie najdłuższych spacerów. Są także typy podwyższone, które mogą być butami enduro.Mają bowiem bardzo wysoką cholewkę i wzmocnioną sztywną konstrukcję przednią.
Buty sportowe na motor – brak kompromisów
W tym obuwiu możesz wybrać się na tor bez żadnych zmartwień o bezpieczeństwo jazdy. Buty motocyklowe sportowe zapewniają maksymalną ochronę przed urazami dla kostki, palców, goleni i są niesamowicie sztywne. W zasadzie nie pozwalają na praktycznie żaden ruch, co ma zapewnić maksymalną ochronę dla stopy. Nie są jednak uniwersalne. Poza torem wyścigowym nie założysz ich praktycznie nigdzie indziej, a to ze względu na bardzo żmudne zakładanie i zdejmowanie.
Jakie buty na motocykl offroadowy, czyli o najwyższych butach w stawce
Dla osób mówiących, że rozmiar nie ma znaczenia, w tym przypadku mamy smutną wiadomość – buty motocyklowe do off-roadu muszą być duże. Poza tym, że cholewka sięga niemal do kolana, zapewniają riderowi sporo zabezpieczeń i usztywnień. Podeszwa nie jest płaska, ale jej wyprofilowany bieżnik umożliwia stawianie stabilnych kroków w błocie czy piasku. W lżejszych tekstylnych wariantach o umiarkowanym usztywnieniu da się chwilę pospacerować. Jednak jeśli szukasz obuwia na crossa lub quada, sięgaj po niezginające się i w pełni usztywnione modele.
Wybór konkretnych butów motocyklowych na poszczególne typy jednośladów
Jeśli powyższa charakterystyka obuwia jest niewystarczająca, prezentujemy konkretne modele do różnych typów motocykli.
Jakie buty wybrać na skuter?
Tutaj sprawdzą się buty motocyklowe krótkie. Zaliczają się do nich modele miejskie i krótsze szosowe, które z jednej strony dają bardzo wysoki komfort podczas jazdy, a z drugiej zapewniają dobrą wentylację, więc stopy mogą „oddychać”. Nie są jednak sztywne i dodatkowo wzmacniane, więc ochrona stopy będzie tu podstawowa.
Jakie buty na choppera wybrać?
Tutaj odpowiednie będą niższe buty szosowo-turystyczne. Dlaczego? Mają bardzo dobrze wyprofilowaną podeszwę bez zbędnego bieżnika. Dodatkowo są to buty motocyklowe już nieco wyższe od miejskich i często wykonane ze skóry. Pod względem stylu pasują więc do chopperów i dają radę również podczas pieszych wędrówek lub pauzy na trasie.
Obuwie do jazdy szosowej
Co ciekawe, tutaj również bardzo dobrze sprawdzą się modele turystyczne. Są one na tyle uniwersalne, że jazda nakedem, customem czy sportem nie będzie w nich uciążliwa. Zapewniają średni poziom zabezpieczenia i jednocześnie są wygodne, co sprzyja wypadom w dłuższe trasy.
Buty enduro i cross
Tutaj nie ma mowy o kompromisach. Jazda w off-roadzie wymaga bardzo dobrej stabilizacji nogi ze względu na częste podpieranie się i upadki. Podłoże bywa twarde, grząskie, skaliste lub sypkie. To zwiększa ryzyko uszkodzenia kostki lub stawu skokowego. Gałęzie i inne przeszkody mogą wyrządzić sporą krzywdę goleniom, dlatego buty motocyklowe do off-roadu mają bardzo wysoką cholewkę.
Buty na motor damskie i męskie – komfort i bezpieczeństwo motocyklisty
Przed zakupem samodzielnie w domu możesz określić, jaka jest długość twojej stopy. Pomiar wkładki nie jest zbyt skomplikowany i nie powinien sprawić trudności. Aby zmierzyć ją prawidłowo:
- połóż kartkę A4 na podłodze w taki sposób, by jednym końcem dotykała ściany;
- potem postaw na niej stopę bezpośrednio piętą przy ścianie;
- zaznacz miejsce wysunięte najdalej i dodaj do niego 0,5 cm.
Pamiętaj, że buty motocyklowe w większości przypadków są dużo sztywniejsze od zwykłego obuwia. Dlatego daj sobie 0,5 cm zapasu, aby noga nadal mogła mieścić się wewnątrz, nawet jeśli spuchnie.
Tanie buty motocyklowe – czy warto?
Niektóre sklepy oferują odzież, buty i akcesoria do butów motocyklowych z niższej półki. To nie cena, ale jakość powinny przemawiać za wyborem odpowiedniego modelu. Szukaj więc produktów markowych, które cieszą się dobrą opinią na forach lub wśród innych znanych ci motocyklistów. Przykładem mogą być buty Harley-Davidson, które znane są z wyjątkowej trwałości i niezawodności. Jasne jest, że to już produkt z wyższej półki cenowej.
Obuwie na motocykl wybierz się pod kątem terenu, w jakim jeździsz i dostosuj je również do rodzaju motocykla. Nie szukaj najtańszych modeli. Dobrze zmierz podeszwę, załóż buty na nogi i postaraj się w nich pospacerować kilka minut. Buty motocyklowe powinny dawać ci pewność każdego kroku i jednocześnie delikatnie krępować, ale bez przesadnego nacisku. Udanych poszukiwań i owocnych zakupów!