Cofanie licznika – jaka kara czeka na sprzedawców, którzy zaniżają ilość przejechanych kilometrów?

Choć może to się wydawać przesadzone, trudno znaleźć samochód, który nie miałby zmniejszonego przebiegu. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby następnie móc powiedzieć: „kupiłem auto z cofniętym licznikiem”. Dlatego nim dokonasz zakupu, zorientuj się, czy dany sprzedawca na pewno jest z tobą szczery. Lepiej zrobisz, jeśli z góry odrzucisz te oferty używanych samochodów, których przebieg wydaje się niewiarygodnie niski. Pamiętaj, że mnóstwo przejechanych kilometrów nie musi wcale oznaczać, że pojazd będzie się częściej psuł!

Cofanie liczników to duży polski problem

Nie da się ukryć, że korekta licznika to głównie polski problem. Dlaczego? Wynika to między innymi z przeszłości kraju. Gdy Polska była jeszcze za żelazną kurtyną, jeżdżące po drogach pojazdy często miały przejechane nawet ponad 500 czy 600 tys. km. Gdy więc z zagranicy zaczęły napływać samochody o niższych przebiegach, natychmiast pojawiało się na nie wielu chętnych. Kręcenie licznika miało oczywiście zmniejszyć realny przebieg samochodu.

Cofanie licznika – ustawa. Jakie grożą kary?

Za cofnięcie licznika grożą poważne kary. Przepisy z tym związane wprowadzono w 2019 roku. Zarówno sprawca, jak i zleceniodawca mogą podlegać karom zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego. Są one dosyć dotkliwe, jak za pozornie błahy czyn:

  • maksymalna kara to 5 lat więzienia;
  • w przypadku czynów mniejszej wagi winowajcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności;
  • minimalny czas spędzony w zakładzie karnym to 3 miesiące. 

Kara za cofanie licznika może być więc dość sroga i w znacznym stopniu wpłynąć na twoje życie.

Cofanie licznika – na czym polega kontrola?

System kontroli liczników jest stosunkowo dokładnie opracowany. Przede wszystkim, jest on sprawdzany w trakcie corocznej kontroli pojazdu. Wtedy zostaje spisany odgórnie i jeśli w razie kolejnej kontroli liczba przebytych kilometrów zmaleje, może to zostać wyłapane. Dodatkowo, jeśli samochód zostanie poddany kontroli drogowej, dane również zostaną spisane. Dzięki temu pojazdy są regularnie sprawdzane, a co za tym idzie – ograniczana jest możliwość manipulacji licznikami. Mimo tego auta z przekręconym licznikiem to w dalszym ciągu olbrzymi problem na polskich drogach.

Cofanie licznika – jak sprawdzić prawdziwy przebieg?

Jedyną opcją sprawdzenia, jaki jest przebieg i czy nie było cofania licznika, jest tak naprawdę dostęp do dokumentacji pojazdu. Trudno jednak liczyć na to, by nieuczciwy sprzedawca ci ją udostępnił. Dlatego gdy dopiero oglądasz samochód, przyjrzyj mu się dokładnie. Czy aby na pewno jego wnętrze wygląda na tak mało użytkowane? Może jest zbyt zniszczone? Obserwuj pojazd i kupuj auta tylko od sprawdzonych osób, którym możesz zaufać w kwestii podawanych liczb.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty do sprawdzenia przebiegu

W niektórych przypadkach możesz spróbować sprawdzić, czy w aucie nie było cofania licznika. Jak to zrobić? Wynajmij specjalistę, który sprawdzi przebieg. Takie metody polegają m.in. na dokładnym sprawdzeniu silnika samochodu albo skrzyni biegów. Usługa tego typu to zwykle koszt kilkuset złotych. To mało, jeśli planujesz zakupu droższego modelu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by dokładniej zweryfikować kupowany pojazd. To naprawdę się opłaci, jednak także w tym przypadku koniecznie stawiaj jedynie na sprawdzonych profesjonalistów.

Korekta licznika – cena może być olbrzymia!

Pozornie cofanie licznika może wydawać się tylko dziecięcą błahostką. Prawda jest jednak taka, że to zjawisko jest po prostu niezwykle niebezpieczne dla kupującego. Dlaczego? Kupowany pojazd o nieznanym przebiegu może mieć zupełnie inne problemy niż podobny samochód, który przebył mniej kilometrów. Wystarczy, że w takim aucie nie wymienisz zużywających się części, a może dojść do prawdziwej tragedii. Dlatego lepiej zachowaj ostrożność, gdy wybierasz swój wymarzony samochód i nigdy nie kieruj się wyłącznie emocjami.

Jaki jest przeciętny przebieg pojazdu w Polsce?

Wiedza o przeciętnym przebiegu samochodu może szybko pomóc ci w eliminacji pojazdów, które mają wręcz niebezpiecznie niski przebieg, więc wyłapiesz cofanie licznika. Ile więc średnio jeżdżą Polacy? Należy wziąć pod uwagę, że auta w naszym kraju mają średni przebieg do 200 tys. km. Ponadto, średni wiek samochodu to ok. 14 lat, a najwyższy ze średnich przebiegów mają pojazdy powyżej 20 lat. Z kolei najmniej poruszają się pojazdami osoby, których auta mają do 5 lat.

Nie nabieraj się na korektę licznika

Choć takie praktyki są nielegalne, oferty cofania licznika wciąż możesz znaleźć. Pamiętaj, aby z nich nie korzystać pod żadnym pozorem. Czyni cię to osobą współwinną, zaś dokonując przestępstwa, narażasz się na ryzyko więzienia. Lepiej zrobisz, jeśli zadbasz o swój samochód od dnia zakupu. Zajmuj się jego odpowiednią konserwacją, regularnie sprawdzaj i wymieniaj części. Dzięki temu nawet jeśli pojazd będzie miał przejechane wiele kilometrów, to w momencie sprzedaży wciąż będzie dużo warty jako zadbane auto.

Wysokość licznika a wpływ na cenę OC

Nie da się ukryć, że im niższy pojazd ma przebieg, tym prawdopodobnie niższa będzie cena składki OC. Z tego powodu posiadanie samochodu o przebiegu wyższym niż 350 tys. km może z czasem po prostu okazać się nieopłacalne. Mimo tego wciąż należy pamiętać o tym, że wartość na liczniku nie ma w gruncie rzeczy aż tak dużego wpływu na użytkowanie auta.

Walcz z tym! Cofanie liczników to nic dobrego

Cofanie liczników jest wprowadzaniem klienta w błąd i może nawet doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Z tego powodu tak ważna jest walka z tym zjawiskiem. Jak jednak to robić? Przede wszystkim, unikaj tzw. rodzynków, czyli pojazdów z bardzo niskimi przebiegami. Stawiając na takie auta, możesz bardzo łatwo natrafić na samochody o zbyt niskich przebiegach. Ponadto, po prostu przestań zwracać na to aż tak dużą uwagę. Dobrej jakości auto będzie mogło przejechać jeszcze wiele kilometrów, nawet jeśli jego licznik wskazuje, że swoje już przeszedł. Dokonując takich wyborów, wytrącisz oszustom broń z ręki.

Jak widzisz, cofanie liczników to praktyka częsta i jednocześnie naganna, a nawet niebezpieczna. Pierwsze niebezpieczeństwo dotyczy kierowcy, który jako osoba nieświadoma prawdziwego przebiegu auta może nie wiedzieć, że dzieje się coś złego. Ryzyko ponosi oczywiście też ten, kto zajmuje się kręceniem liczników. Narażanie się na nawet kilka lat więzienia to niezbyt ciekawa perspektywa, prawda?

Dodaj komentarz