Jeśli jesteś pasjonatem i trzymasz w garażu klasyki motoryzacji, czarne tablice rejestracyjne to element, z którym stare auto wygląda jak wyjęte z przeszłości. Dlatego nadal można spotkać Fiata 126p z czarnymi „blachami”. Jeśli czytasz nasz artykuł, być może chcesz takie tablice zachować. W jaki sposób to zrobić? Jest kilka możliwości, które przedstawiamy w tekście!
Stare czarne tablice rejestracyjne – dlaczego je zostawiać?
Sprawa jest całkiem prosta – kierowcy zaczęli postrzegać je jako obowiązkowe w starszych modelach aut. W czasach, gdy tylko takie widniały na zderzakach aut, nikt nie traktował ich z sentymentem, bo były czymś powszechnym. Teraz jednak bardzo dobrze komponują się z wyglądem klasycznego pojazdu. Niektórzy są zdania, że czarne tablice rejestracyjne wyglądają lepiej niż żółte czy białe tablice, stosowane w zabytkach. Nikogo więc nie dziwi, że powstają firmy zajmujące się dorabianiem takich tablic.
Nowe czarne tablice rejestracyjne – jak dostać?
Jedyną opcją na uzyskanie nowych tablic z czarnej stylistyce jest samodzielne ich dorobienie. Możesz to zrobić w pełni legalnie, ponieważ stare rejestracje nie miały naklejek legalizacyjnych i stworzenie duplikatu z wiernym odwzorowaniem nie jest niczym złym. W sieci bez problemu znajdziesz firmy, które zajmują się wykonywaniem na zamówienie takich tablic. Koszt ich uzyskania jest niższy od rejestracji auta i nowych egzemplarzy. Zwykle oscyluje w granicach 50-150 zł.
Czarne tablice rejestracyjne z miejscowego wydziału komunikacji
A czy można uzyskać czarne tablice rejestracyjne w miejscowym WK podczas zarejestrowania pojazdu? Ich wydawanie zostało zakończone w 2000 roku i od tamtej pory nie ma możliwości, by dostać je w urzędzie. Dlatego każdorazowa rejestracja z wymianą tablic wiąże się z pozostawieniem czarnych egzemplarzy w WK i odebraniem nowych. Te zostały stworzone już według obowiązującego obecnie wzorca. Są jednak sposoby pozwalające nadal mieć stare „blachy”, nawet jeśli nabyłeś pojazd.
Jak zachować czarne tablice rejestracyjne samochodu?
Już od dwóch dekad nie są wydawane stare czarne tablice rejestracyjne w Polsce. Oznaczenia w postaci czarnych „blach” można jednak zachować. Aby to zrobić, możesz:
- zgłosić w WK zakup auta bez wnioskowania o nowe tablice;
- wysłać zawiadomienie o nabyciu pojazdu do starostwa.
Jedną z metod zatrzymania czarnych jest zgłoszenie nabycia bez wnioskowania o nowe tablice. Możesz jej użyć w sytuacji, gdy pojazd kupiłeś w tym samym województwie i powiecie. Czarne tablice rejestracyjne zostaną wówczas z tobą.
Czy zawiadomienie o nabyciu pojazdu jest skuteczną metodą?
Jest jeszcze druga opcja, czyli wysłanie zawiadomienia do urzędu listem poleconym lub w formie elektronicznej. Przepisy mówią o konieczności zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Dlatego niektórzy miłośnicy czarnych tablic wpadli na pomysł, by informować oficjalnym pismem urzędników o fakcie nabycia auta. Dołączają do niego kopię dowodu rejestracyjnego i umowę kupna-sprzedaży. Co interesujące, sądy akceptują taką formę załatwienia sprawy, ze względu na nieprecyzyjne brzmienie przepisów.
Stary numer rejestracyjny a metoda na współwłaściciela
To nieco bardziej skomplikowany sposób, by zachować przy sobie czarne tablice. Jako właściciel pojazdu możesz podpisać umowę darowizny połowy auta zamiast całego. W takim przypadku nie trzeba wnioskować o przerejestrowanie samochodu i czarne tablice rejestracyjne pozostaną na miejscu przy aucie. Wiele zależy jednak od decyzji sprzedającego, który nadal będzie widniał w dokumentach jako współwłaściciel samochodu. Poza tym, jeśli nie jest on w żaden sposób spokrewniony z kupującym, będzie musiał zapłacić odpowiednią kwotę darowizny. Sprawę komplikuje też fakt, że obaj nowi właściciele muszą podlegać pod ten sam wydział komunikacji.
Zgubiona stara czarna tablica rejestracyjna – co wtedy?
Gdy właściciel samochodu zgubi jedną z tablic, jest zobowiązany do wyrobienia nowej. Czarnych egzemplarzy zdobędziesz w urzędzie, więc jedną z opcji jest przerejestrowanie auta. A to wiąże się z całkowitą utratą starych „blach” i oczywiście obarczone jest kosztami wyrobienia nowego dowodu i tablic. Jest jednak sposób, by ominąć ten krok. Trzeba zgłosić się do firmy wykonującej takie tablice kupić odpowiednie „blachy”.
Jak widzisz, nadal można legalnie poruszać się samochodem ze starymi znakami rejestracyjnymi. W pewnych okolicznościach możesz też zachować stare tablice rejestracyjne, nawet jeśli kupiłeś auto lub zgubiłeś jedną ze starych tablic. Ku uciesze pasjonatów, nie ma większej obawy o to, że zostanie wprowadzony obowiązek wymiany takich rejestracji na nowe.
Źródło zdjęcia: Dawid Skwarczeński via Wikipedia, CC BY-SA 3.0