Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest niezwykle ważne. Czy pies musi być przypięty w samochodzie? Zwierzęta powinny być transportowane w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności. Źle zabezpieczony pies może być nie tylko zagrożeniem dla ludzi (np. poprzez wciśnięcie się pod pedały), ale również powodem, przez który policjant nałoży na kierowcę mandat. Co więcej, podczas nagłego hamowania nieprzypięty pupil może doznać urazu karku.
Czy pies musi być przypięty w samochodzie? Przepisy
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt (art. 35.1) oraz Kodeksem Drogowym (art. 60.1 i art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4) przewożone zwierzę nie może stanowić zagrożenia dla siebie, kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy nie określają wprost zasad dotyczących prawidłowego przewozu zwierząt. Wiemy jednak, że brak zabezpieczenia może skutkować karą grzywny (do 500 zł), a nawet ograniczeniem wolności do 2 lat.
Pies w samochodzie – jak bezpiecznie przewozić psa dużego?
Psy ras średnich i dużych powinny podróżować w szelkach spacerowych. Do szelek przypinamy smycz. Dobrym rozwiązaniem jest, aby większe gabarytowo zwierzęta przewozić w bagażniku. Bardzo ważne jest jednak, aby samochód posiadał kratkę, która będzie zabezpieczać zwierzę przed wpadnięciem do kabiny pojazdu. W miejscu przewozu psa powinna znajdować się mata antypoślizgowa, która zadba o komfort zwierzęcia podczas jazdy.
Małe zwierzęta – pasy bezpieczeństwa
Bezpieczny przewóz małych zwierząt jest znacznie łatwiejszy. Pies może zostać umieszczony w transporterze. Małe psy (do około 10 kg) mogą również podróżować w specjalnej uprzęży z zapięciem do pasów bezpieczeństwa – można wówczas przewozić je na przednim lub tylnym siedzeniu.
Czy pies musi być przypięty w samochodzie? Zwierzak w aucie powinien mieć zapewniony zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo.