Czy w kołnierzu ortopedycznym można prowadzić samochód?

Z artykułu dowiesz się, czy w kołnierzu ortopedycznym można prowadzić samochód. Powiemy też, jak zazwyczaj podchodzą do sprawy policjanci. 

Czy w kołnierzu ortopedycznym można prowadzić samochód?

W prawie o ruchu drogowym na próżno szukać odpowiedzi na pytanie, czy w kołnierzu ortopedycznym można prowadzić samochód. Nie ma przepisu zabraniającego prowadzenia samochodu z ręką w gipsie, unieruchomioną noga czy w kołnierzu ortopedycznym, ale to wcale nie znaczy, że nie możesz zostać ukarany mandatem.

Jeśli policjanci uznają, że swoim brakiem sprawności tworzysz zagrożenie dla ruchu drogowego, może zostać wystawiony ci mandat w wysokości nawet 500 złotych. A jak zapatrują się na to lekarze?

Prowadzenie auta w kołnierzu ortopedycznym

Siedzący tryb życia, długie godziny w tej samej pozycji czy brak ruchu mogą być przyczyną bólu kręgosłupa. Głównym zadaniem kołnierza jest ochrona odcinka szyjnego przed ewentualnymi urazami, Noszenie go zaleca się osobom cierpiącym na dyskopatię, skoliozę lub doznały urazu tego odcinka. 

Jeśli uraz był niewielki, nie zachodzi konieczność pozostania na obserwacji w szpitalu. Jeśli chcesz wiedzieć, czy w kołnierzu ortopedycznym nożna prowadzić samochód, dopytaj swojego lekarza prowadzącego czy możesz na czas jazdy zdejmować sobie ten stabilizator.

Dlaczego lepiej nie prowadzić w kołnierzu?

Nawet jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań to lepiej nie wsiadać za kierownicę w kołnierzu. Dlaczego? Funkcją tego zaopatrzenia ortopedycznego jest między innymi utrzymania sztywnej pozycji głowy i odciążenia całego odcinka szyjnego. Sprzęt jest zazwyczaj wygodny i obszyty delikatną tkaniną, ale przy tym bardzo sztywny i w stu procentach spełnia swoją funkcję. 

Nie zaleca się siadania za kierownicą pojazdu w kołnierzu ortopedycznym, ponieważ ogranicza on ruchy głową, a tym samym ogranicza pole widzenia i szybkość reakcji. Wsiadanie do samochodu w kołnierzu zagraża twojemu bezpieczeństwu.

Musisz też wziąć pod uwagę, że większość problemów z kręgosłupem spowodowanych jest siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznych. O wiele korzystniej dla twojego zdrowia będzie, jeśli na czas noszenia kołnierza będziesz unikał pozycji siedzącej. 

Jak skrócić czas noszenia kołnierza?

Jeśli stosujesz się do wszystkich zaleceń lekarza, zwiększasz prawdopodobieństwo na szybszy powrót do zdrowia. Powinieneś aktywnie spędzać czas z wykorzystaniem roweru lub na basenie, ponieważ przy urazach szyjnych rehabilitacji nie można pominąć, chcąc jak najszybciej pozbyć się stabilizatora. 

Czy w kołnierzu ortopedycznym można prowadzić samochód? Przepisy tego nie zabraniają, jednak warto kierować się rozsądkiem i wstrzymać się od kierowania.

Dodaj komentarz