Czyszczenie plastików w samochodzie powinno odbywać się przede wszystkim regularnie. Długotrwałe zaniedbania mogą wiązać się z większymi kosztami ich usunięcia. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki akcesoriów używać do utrzymania plastików w aucie we właściwym stanie, a także jak to robić.
Przygotuj się do czyszczenia plastików w samochodzie
Jedną z najważniejszych rzeczy w kontekście czyszczenia plastików w samochodzie jest to, aby nie porysować powierzchni lub zniszczyć tworzywa w inny sposób. Dlatego należy przed sprzątaniem zaopatrzyć się w szczotki z miękkimi włoskami, szmatki chłonące brud i płyny, a także ręczniki. Trzeba też zainwestować w skuteczny środek czyszczący o odpowiedniej charakterystyce.
Dzięki temu nie uszkodzisz plastików, usuniesz z nich brud i wydobędziesz najlepsze cechy wizualne. Oprócz tego przyczynisz się do wydłużenia żywotności materiału. Zanim zdecydujesz się na czyszczenie plastików w samochodzie przygotuj:
- Odkurzacz;
- Przystawkę do odkurzania z miękką szczotką;
- Ręczniki z mikrofibry;
- Bawełniane patyczki
- Szczoteczkę z miękkimi włoskami, może być do zębów;
- Środek do czyszczenia zabrudzeń o odpowiednim profilu;
- Specyfik zabezpieczający powierzchnię przed przywieraniem brudu.
Odkurzenie wnętrza auta
Na samym początku pozbądź się ze środka samochodu wszystkich rzeczy, które mogłyby utrudniać sprzątanie. Do takich elementów wyposażenia zaliczają się, na przykład maty podłogowe, pokrowce na siedzenia, dokumenty leżące na kokpicie, czy śmieci w bocznych kieszeniach.
Zacznij od odkurzenia wnętrza auta, siedzeń, zagłówków, przestrzeni pod stopami, a także wszystkie zakamarki, w których mogą znajdować się rozmaite zabrudzenia i kurz. Żeby ułatwić sobie sprzątanie, warto użyć przystawki z miękką szczotką do dyszy odkurzacza.
Dzięki temu w trakcie lub po wyczyszczeniu plastików, brud znajdujący się w środku auta nie sprawi, że cała Twoja praca pójdzie na marne i wkrótce tworzywo znów będzie zabrudzone. Ponadto różne nieczystości, na przykład piasek lub okruchy jedzenia mogą dostać się do szmatkę w trakcie czyszczenia plastików w samochodzie i porysować ich powierzchnię.
Usuwanie brudu z plastikowych elementów.
Po tym, jak odkurzysz wnętrze samochodu, weź ręcznik z mikrofibry i użyj go do wytarcia plastikowych elementów w środku auta. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń, których nie zebrał odkurzacz. Ten zabieg pozwoli też lepiej działać roztworowi czyszczącemu, który użyjesz później.
Wycieranie możesz kontynuować do momentu, aż tkanina ręcznika nie będzie w stanie wchłonąć więcej zanieczyszczeń. Następnie weź wcześniej przygotowane waciki i pozbądź się brudu z małych zakamarków. Możesz to tego wykorzystać również szczoteczki z miękkimi włoskami.
Należy też pamiętać o tym, aby usunąć wilgoć, która pozostała po czyszczeniu ścierką z mikrofibry. Jest prosty sposób na usunięcie jej za sprawą ręczników papierowych. Przetrzyj do sucha miejsca, które wcześniej były wycierane.
Czyszczenie plastików w samochodzie przy użyciu wybranych specyfików
Pierwszym z najczęściej używanych, jest środek uniwersalny w sprayu do detali wnętrza auta. Czyszczenie plastików w samochodzie powinno odbywać się wraz ze stosowaniem ręcznika z mikrofibry lub szczotki o miękkim włosiu. Trzeba pamiętać o tym, aby nie nanosić specyfiku bezpośrednio na powierzchnię tworzywa a właśnie za pomocą wcześniej wymienionych akcesoriów. Dzięki temu plastik nie ulegnie zniszczeniu.
Odpowiednie dozowanie jest też ważne w kontekście pozostałych części wyposażenia, które znajdują się w środku samochodu. Zbyt duża ilość środka czyszczącego na powierzchni plastiku mogłaby spłynąć na elementy elektroniczne, czy dostać się do otworów wentylacyjnych. Kiedy skończysz używać specyfiku, ponownie wytrzyj plastiki w aucie suchym ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się wilgoci.
Błoto w aucie – jak skutecznie się go pozbyć?
Czasami czyszczenie plastików w samochodzie jest związane nie z regularnym dbaniem o stan wnętrza auta, a koniecznością usunięcia błota. Zdarza się to szczególnie często w trakcie okresu jesienno-zimowego. Jak skutecznie można się go pozbyć?
Najlepiej poczekać aż błoto wyschnie. Używanie wymienionych wcześniej sposobów na mokrym błocie mogłoby zniweczyć całą pracę. Wilgotny brud dostałby się i osiadł w trudnodostępnych zakamarkach auta. Co więcej wszystkie szmatki i ręczniki zostałyby zanieczyszczone i błoto mogłoby zostać rozsmarowane po całej powierzchni kokpitu.
Czyszczenie plastików w samochodzie – ostatnie szlify
Kiedy skończysz usuwanie brudu z wnętrza auta, pokryj powierzchnię plastikowych elementów środkiem do ochrony tworzyw sztucznych. Będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed nieczystościami.
Działanie takich specyfików polega na zapobieganiu osiadania kurzu, tłuszczu i innego rodzaju brudu na powierzchni tworzywa sztucznego. Oprócz tego chronią plastik przed uszkodzeniem struktury przez promieniowanie UV.
Nie można też zapominać o względach estetycznych. Środki służące do zabezpieczenia powierzchni plastiku po czyszczeniu nadają jej połysku i sprawiają, że prezentuje się niemal jak nowe. Specyfik pielęgnujący należy nałożyć na jeden punkt, rozprowadzić go po tworzywie i pozostawić na czas od 1 do 3 minut. Następnie całość należy wypolerować ściereczką z mikrofibry.