To element każdego samochodu, niezależnie od jego wieku. Deska rozdzielcza może przybierać przeróżne formy, ale nie da się ukryć, że jest po prostu niezbędnym elementem wyposażenia auta. Znajdziesz na niej m.in. zegar, informacje o przebiegu samochodu, jego aktualne obroty czy prędkość. Sposoby na wyświetlanie danych są jednak różne. Gdy wsiadasz do nowego pojazdu, uważnie przypatrz się, gdzie znajdują się potrzebne ci dane. Czasem ten element (jak każdy inny) może się popsuć. Co zrobić, gdy zepsuje się tablica rozdzielcza w samochodzie? Na to pytanie (i nie tylko) odpowiemy w naszym poradniku!
Wyposażenie auta – gdzie znajduje się deska rozdzielcza samochodu?
Deska rozdzielcza znajduje się we wnętrzu samochodu osobowego, czyli w jego kabinie, i stanowi centrum dowodzenia autem. Zwykle znajdziesz ją poniżej przedniej szyby, tuż za kierownicą. Dzięki temu osoba prowadząca pojazd zawsze ma do niej łatwy dostęp. Wystarczy jedynie spuścić wzrok z trasy na sekundę czy dwie, a będziesz wiedział, z jaką prędkością właśnie się poruszasz. Deska jest z zasięgu wzroku, więc jeśli np. pojawi się ikonka informująca o problemie, bez problemu ją wypatrzysz. Jeśli jesteś nowym kierowcą, warto przyjrzeć się jej dokładnie. Gdy dobrze ją poznasz, intuicyjnie będziesz spoglądał tam, gdzie chcesz, podczas jazdy.
Deska rozdzielcza w samochodzie to nie tylko prędkość – menu nawigacyjne i inne elementy
Główna część deski rozdzielczej znajduje się za kierownicą. Nieco oddalony od kierowcy drugi jej fragment znajduje się na prawo od niej, na samym środku pojazdu. Zazwyczaj to tam znajdują się przyciski radia i panel sterowania klimatyzacją. Warto pamiętać, że to też jest jej ważny element. To, co dokładnie będzie znajdowało się w tym miejscu, zależy od producenta samochodu oraz tego, jak bogato wyposażony jest twój model. Możesz tam znaleźć regulatory i przełączniki do ogrzewania tylnej szyby i siedzeń, albo elektroniczną nawigację czy zapalniczkę. Takie funkcje mogą cię pozytywnie zaskoczyć.
Kokpit w aucie – z czego jest zbudowany?
Aby odpowiednio zadbać o deskę rozdzielczą, powinieneś wiedzieć, z czego dokładnie jest zbudowana. To ułatwi ci dobór odpowiednich kosmetyków samochodowych do jej czyszczenia. Często zbudowana jest ona z termoplastów (szczególnie z polietylenu). To materiały, które stają się miękkie i plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo po stwardnieniu są wytrzymałe i zapewniają odpowiedni wygląd. Często wykorzystywane są też polamidy oraz elastomery. Jak wskazuje nazwa tych ostatnich, przypominają gumę. Są naprawdę elastyczne i rzadko się psują.
Czym czyścić powierzchnię deski rozdzielczej w samochodzie?
Skoro już wiesz, z czego wykonana jest deska rozdzielcza, możesz wybrać odpowiednie produkty do konserwacji. Wybór na rynku jest naprawdę duży! Przede wszystkim, postaw na produkty, które będą wygodne w aplikacji. Zależnie od swoich preferencji, możesz wybrać aerozol albo preparaty z atomizerem. Ciekawą opcją są również emulsje, które mają nieco inną konsystencję. Wybierając produkty, stawiaj na te od sprawdzonych firm, które cieszą się dobrymi opiniami. W ten sposób na pewno nie zaszkodzisz swojemu pojazdowi.
Kosmetyki do samochodów tworzą warstwę ochronną. Jakie produkty wybierać do pielęgnacji wyposażenia?
Deska rozdzielcza to ten element samochodu, który jest często dotykany. Mamy na myśli zwłaszcza klimatyzację i radio. Jeśli zastosujesz produkty czyszczące, powinny one zostawić na tych powierzchniach odpowiednią warstwę ochronną. Dzięki niej pojazd nie będzie się tak rysował i dłużej będzie wyglądał jak nowy. Dlaczego impregnacja i pielęgnowanie są ważne? Sprawisz, że wartość auta będzie wolniej spadać, więc przy sprzedaży więcej zarobisz. Pamiętaj, aby zawsze dostosować produkty do wyglądu kokpitu. Co to znaczy? Jeśli powierzchnia jest błyszcząca, postaw na kosmetyk, który podkreśli tę właściwość i lepiej osłoni śliski plastik czy metal.
Regeneracja deski rozdzielczej po wystrzale poduszek
Niestety, w niektórych sytuacjach samo czyszczenie to zbyt mało. Może się tak zdarzyć np. po wypadku samochodowym, gdy zużyte zostały poduszki. Nie oznacza to uszkodzenia deski, ale konieczna będzie jej regeneracja. Zwykle można jej dokonać w specjalistycznym salonie. Wymiana poduszki kierowcy to zwykle koszt ok. 300-800 zł, zależnie od modelu samochodu. Należy pamiętać, że każda z nich jest liczona osobno, dlatego jeśli doszło do wystrzału kilku, będziesz musiał ponieść odpowiednio wyższe koszty.
Naprawa deski rozdzielczej – co może się zepsuć? Jak kokpit wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
Deska rozdzielcza zawiera naprawdę wiele elementów, dlatego stosunkowo często może dochodzić do drobnych, ale licznych problemów z nią związanych. Nie zawsze konieczna będzie wymiana całości. Zazwyczaj wystarczy po prostu zająć się pojedynczą usterką. Oto elementy deski, które są podatne na drobne problemy:
- prędkościomierz;
- obrotomierz;
- wskaźniki ilości płynów (paliwa, płynu chłodzącego);
- kontrolki świateł oraz sygnałów ostrzegawczych;
- wyświetlacz wybranego biegu (jeśli masz skrzynię automatyczną).
Widzisz błąd? Skontaktuj się szybko ze swoim mechanikiem. Choć drobna usterka nie wpłynie od razu na twoją jazdę, lepiej poruszać się zadbanym samochodem, w którym wszystko działa, jak należy. W ten sposób zwiększasz bezpieczeństwo swojej jazdy.
Deska rozdzielcza – ile kosztuje wymiana? Czy jakość ma znaczenie?
Niestety, nie da się podać ogólnej ceny za ofertę wymiany całej lub tylko środkowej części deski rozdzielczej. Każdy model samochodu np. bmw czy audi różni się znacznie pod tym względem. Wpływa na to koszt samej części. Można jednak przyjąć, że w starszych modelach za wymianę zapłacisz mniej. Dopasowana do auta nowa deska kosztuje od ok. 600 do kilku tysięcy złotych w sklepie. Wymiana deski rozdzielczej na nową to koszt 1000 złotych. Dlatego gdy kupujesz samochód z problematyczną deską rozdzielczą, musisz wziąć pod uwagę, że za jej wymianę będziesz musiał zapłacić co najmniej 1600 zł. Wiele też zależy od tego, czy wybierzesz elementy najwyższej jakości. Warto więc zastanowić się, czy mieści się to w twoim budżecie.
Deska rozdzielcza to element w kabinie auta, z którym każdy kierowca powinien się dobrze zapoznać. W czasie jazdy nie da się uniknąć zerkania na tablicę, gdzie znajdują się różne istotne kontrolki i zegary. Pamiętaj, żeby dbać o tę część samochodu, ponieważ wymiana nie jest zbyt tania.