Precyzja wykonania silników w nowych samochodach jest bardzo wysoka. Właśnie to powoduje, że mało się już dzisiaj mówi o tym, jak ważne jest docieranie silnika. To działanie może jednak pozytywnie wpłynąć na działanie jednostki napędowej w przyszłości i pozwoli uniknąć awarii. Sprawdź, jak długo docierać silnik po remoncie i w jaki sposób to robić.
Na czym polega docieranie silnika?
Kilkadziesiąt lat temu samochody powstawały w zdecydowanie innych warunkach. Proces produkcji był mniej precyzyjny, a wykorzystywane wtedy smary – dużo gorszej jakości niż te używane obecnie.
Stworzyło to konieczność zachowania ostrożności przy początkowym użytkowaniu pojazdu. Elementy silnika musiały się dopasować, żeby odpowiednio pracować w przyszłości.
Zbyt duże obciążenia mogły sprawić, że zmniejszy się wytrzymałość jednostki napędowej. Instrukcje mówiły, aby przez kilka tysięcy kilometrów oszczędzać silnik. Po tym okresie samochód działał zdecydowanie lepiej. Te środki ostrożności wpływały na:
- niższe spalanie;
- dłuższą żywotność silnika;
- niższe zużycie oleju.
O docieraniu silnika mówi się nie tylko w kontekście nowych samochodów, ale i tych, które przeszły kapitalny remont jednostki.
Jak docierać silnik po remoncie – porady
Jeżeli twój samochód przeszedł remont silnika, to musisz stosować się do kilku bardzo ważnych zasad. Części mogą nie być jeszcze do końca dopasowane, przez co przy dużych obciążeniach silnik może zostać uszkodzony.
Jak docierać silnik po remoncie? Przede wszystkim:
- unikaj dużej i gwałtownej zmiany obrotów;
- unikaj zbyt długiej jazdy po autostradach i drogach ekspresowych – docierany silnik dobrze reaguje na niewielkie zmiany w obrotach;
- nie hamuj silnikiem, czyli nie redukuj biegu w celu zmniejszenia prędkości pojazdu;
- unikaj dużych obciążeń, nie wprowadzaj samochodu na pełne obroty;
- staraj się unikać zbyt niskich obrotów, które też mają negatywny wpływ na docieranie;
- nie rozpędzaj samochodu do najwyższej prędkości;
- staraj się przejeżdżać możliwie długie trasy.
Docieranie silnika po remoncie jest ważne i wspomina o tym każdy wykwalifikowany mechanik.
Docieranie silnika na biegu jałowym
W warsztatach często możesz spotkać się z docieraniem silnika po kapitalnym remoncie – przebiega ono na biegu jałowym. Polega to na pozostawieniu pracującego silnika na kilkanaście godzin lub kilka dni.
Mechanicy uważali tę metodę za bardzo łagodną dla silnika. W rzeczywistości może to być bardzo niebezpieczne dla twojego samochodu! Oto dlaczego nie powinieneś tego robić:
- na niskich obrotach pompa oleju wytwarza zbyt niskie ciśnienie, więc silnik nie ma wtedy dostatecznego smarowania;
- na biegu jałowym nie otwiera się zawór ciśnieniowy układu natryskowego chłodzenia tłoka;
- turbosprężarka jest narażona na zbyt małe smarowanie;
- pierścienie nie dają odpowiedniego uszczelnienia.
Docieranie silnika na biegu jałowym może prowadzić do jego nadmiernego zużycia lub nawet uszkodzenia!
Jak długo powinieneś docierać silnik po remoncie?
Silnik powinieneś docierać przez około 1500 km. Jest to niezbędne, aby wszystkie jego części odpowiednio się dopasowały. Dobrze dotarty silnik ma dłuższą żywotność i jest mniej podatny na uszkodzenia.
Po zakończeniu docierania silnika nie możesz zapomnieć o wymianie oleju i filtra olejowego. Zrób to nawet, jeżeli ich wygląd nie wskazuje na konieczność wymiany. Zwracaj też uwagę na temperaturę płynów chłodzących – niedotarty silnik wydziela dużo więcej ciepła, dlatego unikaj jego przegrzewania.
Docieranie silnika po zakupie auta
Docieranie silnika w nowym samochodzie podlega podobnym zasadom jak w autach, które przeszły remont. Jednostka napędowa jest co prawda częściowo docierana w fabryce, ale mimo wszystko powinieneś zrobić to też na własną rękę. W nowych autach staraj się unikać:
- nadmiernego obciążenia jednostki napędowej;
- nagłych przyspieszeń;
- rozpędzania samochodu do maksymalnej prędkości;
Zadbaj też o częstą wymianę oleju. Dodatkowo pamiętaj, że dotarcia może też wymagać układ hamowania.
Dzień zakupu nowego samochodu jest dla kierowcy wyjątkowy. O auto musisz jednak odpowiednio zadbać. Docieranie silnika pozwoli uniknąć dużych wydatków w przyszłości. W zamian będziesz mógł cieszyć się bezpieczną jazdą przez wiele kilometrów.