Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej to termin często poruszany przez wielu kierowców w Polsce. Pęknięta szyba staje się problemem, który nie tylko wyklucza możliwość legalnego prowadzenia auta, ale także powoduje spory dyskomfort podczas jazdy.
Wszelkie uszkodzenia mogą też ograniczać pole widzenia, a nawet doprowadzić do tego, że stracisz dowód rejestracyjny podczas kontroli policji. Sprawdź poniższy artykuł a dowiesz się, kiedy szyba kwalifikuje się do wymiany, a kiedy do naprawy w serwisie.
Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – co mówią przepisy na ten temat?
Jeśli na szybie twojego samochodu pojawi się niewielki odprysk na krawędzi szyby – nie musisz obawiać się ani mandatu, ani ryzyka, że policja zabierze ci dowód rejestracyjny. Kiedy jednak na powierzchni szyby pojawi się tzw. pajączek w postaci ogromnego pęknięcia licz się z tym, że konieczna będzie wizyta w warsztacie.
Przepisy w Polsce jasno wskazują, że samochód powinien być w 100% sprawny technicznie, aby mógł zostać dopuszczony do ruchu. Pęknięta szyba wyklucza możliwość przejścia przeglądu technicznego z pozytywnym wynikiem, a więc takiego pojazdu nie powinieneś prowadzić po drogach publicznych.
Przynajmniej do czasu zlikwidowania problemu. Policjant w razie kontroli drogowej po zauważeniu pęknięcia szyby zagrażającemu bezpieczeństwu osób znajdujących się w samochodzie może zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać dalszej jazdy.
Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej a naprawa usterki
Szkło samochodowe to wytrzymały materiał, który nie pęka tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Nawet kamyk pędzący z dużą prędkością nie jest w stanie całkowicie uszkodzić szyby, a jedynie doprowadzi do jej pęknięcia.
Pamiętaj, że średnica pęknięcia powyżej 10 cm uniemożliwia naprawę usterki żywicą w profesjonalnym serwisie. W sytuacjach, kiedy uszkodzenie jest naprawdę duże jedyną opcją jest wymiana szyby czołowej na nową.
Wszelkie uszkodzenia szyby przedniej ograniczają pole widzenia kierowcy, co może wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy. Widoczność jest bardzo ważna, dlatego w razie jakiegokolwiek uszkodzenia szyby – najlepiej wymieniaj i naprawiaj ją natychmiast.
Szyba w samochodzie kwalifikująca się do naprawy żywicą to taka, której pęknięcie nie jest rozległe i zazwyczaj jest nie większe niż 1-2 cm. Zwykły odprysk na szybie lub liczne rysy to problemy łatwe do usunięcia. Każde pęknięcie szyby czołowej naprawiaj jak najszybciej, gdyż nawet najmniejsze pęknięcia z czasem mogą stać się znacznie większe.
Naprawa szyby samochodowej jest możliwa tylko wtedy, kiedy uszkodzenie nie narusza pierwotnej wytrzymałości szyby, a także nie znajduje się w jej rogu. W przeciwnym razie nawet niewielka skaza będzie skutkować koniecznością wymiany przedniej szyby na nową.
Ile kosztuje naprawa i wymiana szyby czołowej?
Koszty związane z wymianą szyby czołowej są zależne od tego, jakiej marki masz samochód oraz jak duża jest szyba przednia. Wiele zależy też od rodzaju szyby, jaką wybierzesz podczas wymiany – a tych jest naprawdę sporo.
Kiedy szybka jest zakwalifikowana do wymiany, licz się z wydatkiem na poziomie nawet ponad 1000 złotych wraz z kosztem usługi wymiany. Jeśli pęknięcie jest możliwe do naprawy żywicą – koszty ograniczysz nawet do 200 złotych, a sama usługa zostanie wykonana w ciągu kilku godzin.
Pęknięta szyba przednia a dalsza jazda – co mówią przepisy?
Nie ma jednoznacznych zasad odnośnie tego, jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w samochodzie. Przyjmuje się jednak, że każde uszkodzenie ograniczające widoczność lub wpływające na bezpieczeństwo powinno sygnalizować, że dalsza jazda nie jest wskazana.
Podczas kontroli policji i wykryciu uszkodzenia szyby przedniej narażasz się na mandat karny do 500 złotych, a także ryzyko utraty dowodu rejestracyjnego. Lepiej więc prowadzić samochód zgodnie z przepisami i dbać o jego stan techniczny, a w szczególności szybę czołową.
Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – kiedy szyba może pęknąć?
Jest wiele sytuacji, w jakich szyba przednia w samochodzie może ulec uszkodzeniu. Najpopularniejsze sytuacje, które powodują, że szyba kwalifikuje się do wymiany lub naprawy, to:
- uszkodzona uszczelka,
- pęknięcie w wyniku uderzenia kamienia,
- wada fabryczna szyby,
- uszkodzona wycieraczka, która rysuje powierzchnię szyby.
Na pewno wiesz, że wymiana całej szyby jest konieczna tylko wtedy, kiedy pęknięcie jest naprawdę duże. Małe odpryski i pęknięcia lubią się powiększać, dlatego lepiej czym prędzej napraw ubytek w serwisie. Naprawy żywicą nie mają negatywnego wpływu na wytrzymałość szyby w uszkodzonym miejscu.
Jak zabezpieczyć się na wypadek pękniętej szyby w samochodzie?
Wiesz już, że pęknięta szyba w aucie to wydatek nawet kilkuset złotych, a samo pęknięcie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie defekty powstające w wyniku uszkodzenia szyby na drodze możesz naprawić z polisy ubezpieczeniowej, ale tylko pod warunkiem, że ta obejmuje tzw. ochronę szyb. Dzięki temu nie poniesiesz żadnych kosztów wymiany szyby lub naprawy jej uszkodzenia w serwisie.
Pakiet ubezpieczeniowy w tym przypadku to wydatek maksymalnie kilkuset złotych rocznie. Jeśli jesteś częstym użytkownikiem dróg szybkiego ruchu to twoje szyby w samochodzie są mocno narażone na uszkodzenia. Lepiej zabezpiecz je na każdy możliwy sposób. Dzięki temu unikniesz sporych kosztów napraw oraz ich wymiany.
Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w samochodzie – czy szyba może pękać sama?
Szyby samochodowe mogą w niektórych sytuacjach pękać samoistnie. Głównie wynika to z występowania ich wad fabrycznych. Najczęściej powodem samoistnych pęknięć są niewidoczne mikropęknięcia, które dla zwykłego użytkownika auta są wręcz niewidoczne. Wpływ na poziom wytrzymałości szyby ma także sposób jej montażu.
Podczas wymiany serwis powinien wykorzystywać profesjonalne kleje oraz metody montażowe, które są w 100% bezpieczne dla tafli szyby samochodowej. Jeśli chcesz mieć pewność, że nowa szyba zostanie zamontowana poprawnie, wybieraj tylko sprawdzone i polecane serwisy szklarskie, które obsługują samochody wszelkiego rodzaju.