Droga jednojezdniowa – poznaj definicję i przepisy prawne!

Samochody poruszają się po jezdni, czyli zazwyczaj wybetonowanej powierzchni, która sprawia, że koła mają dobrą przyczepność i pojazd może pracować równomiernie. Droga jednojezdniowa to jednak nie jest to samo, co droga jednokierunkowa. Dowiedz się, jakie są rodzaje dróg w Polsce i jak na ich tle wypada ta konkretna. Czy istnieją przepisy prawne, które określają maksymalną prędkość na tego typu jezdniach?

Droga dwujezdniowa i jednojezdniowa – czym się różnią?

Drogi dwujezdniowa i jednojezdniowa to nie jest to samo. Druga z nich to wydzielony pas terenu, który pozwala poruszać się pojazdom w jedną bądź dwie strony. Wyróżnia ją to, że mają jeden pas, który na to pozwala. Przykładowo, pojazdy jadące na północ mają dla siebie jeden pas i tak samo te, które zmierzają na południe.

Droga dwujezdniowa, jak wskazuje jej nazwa, jest szersza. Są to dwie jezdnie trwale od siebie oddzielone. Pozwala autom na wyprzedzanie innych z dopuszczalną prędkością nie przekraczającą 100 km/h, nie ryzykując kolizji z tymi jadącymi z naprzeciwka, bo każda z jezdni wyposażona jest w przynajmniej dwa pasy.

Rodzaje dróg – prawo jazdy. Co musisz wiedzieć?

Żeby zdać na prawo jazdy, rodzaje dróg i ich definicje musisz opanować w sposób płynny. Obowiązywać cię będą między innymi znaczenia takich słów, jak:

  • droga;
  • autostrada;
  • droga ekspresowa;
  • droga dla rowerów;
  • jezdnia;
  • pas ruchu;
  • skrzyżowanie.

Musisz umieć wyjaśnić, co oznaczają takie zwroty, jak na przykład ekspresowa dwujezdnia bądź droga jednojezdniowa. Wtedy w trakcie egzaminu na pewno się nie pomylisz!

Droga jednojezdniowa dwukierunkowa – czy zawsze taka jest?

Droga jednojezdniowa dwukierunkowa może opcjonalnie występować również jako jednokierunkowa. Dotyczy to miejsc o niewielkim ruchu, np. na terenie osiedli domków jednorodzinnych czy bloków. Taki układ ułatwia poruszanie się i sprawia, że jazda jest po prostu bezpieczniejsza.

Droga jednojezdniowa – definicja prawna nie jest klarowna

Droga jednojezdniowa nie ma osobnej definicji w prawie polskim. Jej charakter wynika właściwie z innych przepisów, które określają definicję jezdni, drogi i pasa ruchu. Na przykład droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych, przeznaczony do poruszania się samochodów i innych pojazdów, a także ludzi.

Droga jednokierunkowa – definicja według przepisów

Według przepisów polskiego prawa droga jednokierunkowa to taka, która ma jedną jezdnię i pozwala na poruszanie się tylko w jednym kierunku. Nie możesz na niej zawrócić pojazdem. Na jej końcu stosowany jest znak B-2, oznaczający zakaz wjazdu. Dodatkowo, skręcając w prawo, należy trzymać się prawej krawędzi jezdni, a w lewo – lewej.

Należy zwrócić uwagę na to, że drogi dwujezdniowe są zwykle zdecydowanie wygodniejsze dla kierowców. Pozwalają na płynny ruch i są po prostu bezpieczniejsze. Zmniejszają ryzyko kolizji i liczbę korków. Dlatego często są wykorzystywane między miastami, np. w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi nie jest trudna

Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi sprawia, że musisz uważać przede wszystkim na jadące z drugiej strony samochody i uważnie obserwować znaki. Drogi jednojezdniowe stanowią większość dróg w Polsce, dlatego będziesz musiał przywyknąć do tego, że np. wyprzedając samochód, musisz uważać, czy nic nie nadjeżdża z drugiej strony. Jednak jeśli dopiero zdajesz prawo jazdy, nie martw się! Jazda autem bywa niebezpieczna, ale w gruncie rzeczy nie należy do trudnych. Najważniejsze to jechać zgodnie z przepisami oraz pozostać czujnym na to, co dzieje się wokół ciebie. Wtedy ryzyko wypadku jest naprawdę niewielkie.

Dodaj komentarz