W 2022 roku kierowców czeka wiele zmian. Dotyczą one m.in. przepisów drogowych, czy zupełnie nowego taryfikatora mandatów. Do tej grupy trzeba też zaliczyć nowowprowadzony system E Toll. Od kiedy będzie obowiązywać na polskich drogach? Dowiesz się tego z naszego tekstu!
E-Toll na polskich autostradach – czym charakteryzuje się system opłat?
System E Toll został stworzony po to, żeby usprawnić sposób pobierania opłat od aut i motocykli za przejazd po płatnych fragmentach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, które są zarządzane przez GDDKiA – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ta nowoczesna technologia jest zbudowana, wdrażana i serwisowana oraz utrzymywana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. System zastępuje aktualną technologię poboru płatności viaToll.
Działanie E-Toll opiera się na układzie, który wyznacza pozycję pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego. Aktualnie jest on dostępny dla użytkowników pojazdów lekkich – samochodów osobowych i motocykli na odcinku trasy A4 Wrocław – Sośnica i A2 Konin – Stryków.
Jak odzyskać środki z poprzedniego elektronicznego systemu opłat za przejazd viaToll?
Co zrobić, jeżeli ktoś chciałby odzyskać środki z viaToll? Jest to możliwe na kilka sposobów. Pierwszym z nich, jest przesłanie podpisanego formularza reklamacyjnego, a także zdjęcie OBU z kodem kreskowym na adres [email protected] Dzięki temu można uzyskać zwrot kaucji za urządzenie.
Drugi to wysłanie podpisanego formularza reklamacyjnego na adres [email protected] z dyspozycją zwrotu środków znajdujących się na umowie viaToll na wskazany rachunek bankowy. Można też złożyć dyspozycję zwrotu salda lub kaucji w swoim Internetowym Koncie Klienta. Ta opcja jest dostępna w zakładce oznaczonej „komunikaty”. Należy do tego dołączyć zdjęcia urządzeń pokładowych.
Jak kierowcy samochodów i motocykli mogą przeksięgować pieniądze z konta viaToll na E Toll
Prawdopodobnie korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu przeksięgowanie pieniędzy z systemu viaToll na E Toll. Podstawowym warunkiem jest to, że trzeba już posiadać konto na nowszym systemie.
Pierwszym sposobem, jest przesłanie na adres [email protected] podpisanego formularza przeksięgowania środków, a także dołączenie fotografii OBU z kodem kreskowym. Drugim jest bezpośrednie złożenie w Miejscu Obsługi Klienta E-Toll dyspozycji zwrotu środków, dołączając przy tym podpisany formularz przeksięgowania pieniędzy z viaToll do e-Toll.
Czas oczekiwania na zwrot kaucji i salda z konta systemu płatności viaToll
Były użytkownik systemu będzie miał 12 miesięcy na złożenie wniosku o zwrot kaucji/salda z systemu viaToll do momentu jego wygaszenia. Tym samym ostateczny termin złożenia dokumentów upływa 30 września br . Jeżeli użytkownik się spóźni, środki będą przekazane bezpośrednio do KFD – Krajowego Funduszu Drogowego.
Z kolei termin zwrotu środków z tytułu kaucji oraz salda w systemie viaToll wynosi 12 miesięcy – od 30.09. 2021 roku. Może on jednak ulec znacznemu skróceniu, ponieważ Ministerstwo Finansów pracuje nad szybszym rozpatrywaniem dokumentów.
E Toll od kiedy zostanie wprowadzony?
Dzień 1 grudnia 2021 jest momentem, kiedy Manualny System Poboru Opłat za bilet autostradowy został zastąpiony przez E-Toll. Miało to miejsce na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.
Przejazd przez punkt poboru opłat nie jest opatrzony szlabanami. Można zapłacić za niego w kasie, już nie pobierając i oddając biletu kartonikowego na wjeździe i wyjeździe trasy, ale na podstawie elektronicznego e-biletu autostradowego lub w aplikacji e-TOLL PL.
W jaki sposób można korzystać z systemu E Toll?
Pierwszym sposobem jest kupno e-biletu autostradowego. Można to zrobić, odwiedzając sklep online etoll.gov.pl lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL BILET, a także u partnerów systemu e-Toll. Do partnerów zalicza się właścicieli punktów takich, jak: aplikacja Autopay, mPay, Orlen Pay, mFlota, IKO, Spark, SkyCash, a także miejsc sprzedaży stacjonarnej na stacjach Lotos, czy PKN Orlen.
Warto przy tym pamiętać, że bilet można kupić z wyprzedzeniem. Wystarczy podać numer rejestracyjny samochodu, a także odcinek autostrady i planowaną datę oraz godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny przez 48 godzin od wskazanej daty. Ułatwieniem jest to, że można go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży.
Instalacja aplikacji E Toll – jak to zrobić?
Na samym początku trzeba się dowiedzieć, z jakimi systemami będzie kompatybilna aplikacja. Zaliczają się do nich najpopularniejsze – Android (min. 6.0 zalecany 11+) i iOS (13+). Oprogramowanie E Toll można pobrać ze sklepu Google Play i App Store.
Co można zrobić za pośrednictwem aplikacji? Użytkownik będzie mógł wnieść opłatę za przejazd, a także doładować konto. Oprócz tego oprogramowanie E Toll będzie przekazywać praktyczne dane dotyczące geolokalizacji – GPS powinien być bez przerwy włączony w trakcie przejazdu.
Rejestracja w systemie E Toll
Trzeba pamiętać, że aby skorzystać z aplikacji, użytkownik powinien na początku zarejestrować się, podając informacje osobiste, a także na temat posiadanego pojazdu.
Cały proces przebiega w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-Toll. Ostatnim etapem jest to, że użytkownik po zakończeniu instalacji otrzymuje identyfikator biznesowy urządzenia – podaje się go w Internetowym Koncie Klienta.
Nowa organizacja ruchu na trasach A2 i A4 po wdrożeniu E-Toll
Zmiana systemu poboru opłat, którą wprowadzono od 1 grudnia 2021 roku, wiąże się z nową organizacją ruchu. Dotyczy to tras takich jak A2 Konin-Stryków, a także A4 Wrocław-Sośnica.
W pierwszym przypadku kierowcy mogą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych, a z ruchu wyłączono środkowe pasy ruchu na PPO. Dotyczy to PPO Styków i PPO Żdżary.
Natomiast w drugim, kierowcy mogli użytkować cztery skrajne, prawe pasy wjazdowe i wyjazdowe. Od 1 grudnia 2021 roku wyłączone są z ruchu środkowe pase na PPO Żernica i PPO Karwiany.
Z czym jeszcze wiąże się nowa organizacja ruchu?
Inne zmiany dotyczą tego, że na wszystkich ze wspomnianych odcinkach autostrad nie będzie już opcji pobrania biletu w formie kartonika w bileterkach, a także opcji opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta. Należy zaznaczyć, że na Placach Poboru Opłat obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.
Wskutek zmian pojawił się również bezpłatny przejazd obwodnicą Gliwic dla pojazdów lekkich. Dotyczy to fragmentu trasy A4 Wrocław – Sośnica w ramach węzłów zlokalizowanych na obwodnicy Gliwic (Kleszczów – Gliwice Sośnica). Na tej drodze nie będzie obowiązku zakupu e-biletu autostradowego lub korzystania z aplikacji e-TOLL PL.