Według specjalistów oraz wielu osób podróżujących na co dzień samochodami osobowymi i nie tylko, ekonomiczna jazda samochodem jest naprawdę dobrym pomysłem. W ten sposób można nie tylko ograniczyć emisję spalin pojazdu, ale też zmniejszyć spalanie i zużycie podzespołów samochodowych. Jako kierowca musisz znać zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy, która niesie ze sobą naprawdę wiele pozytywnych aspektów.
Ekonomiczna jazda samochodem – na co wpływa?
Jest wiele zasad ekonomicznej jazdy samochodem. Zanim zaczniesz stosować je w praktyce w swoim aucie, koniecznie poznaj kilka kwestii, na jakie wpływa ekonomiczna jazda samochodem. Ten sposób poruszania się wpływa pozytywnie przede wszystkim na:
- optymalne zużycie paliwa,
- ograniczenie emisji spalin,
- dłuższą trwałość silnika i elementów eksploatacyjnych pojazdu,
- większy komfort podróżowania.
Oczywiście to tylko podstawowe czynniki, na jakie pozytywnie oddziałuje tzw. eco driving. W szkołach jazdy młodzi kierowcy uczą się oszczędnej jazdy, dynamicznego przyśpieszania oraz hamowania silnikiem. To podstawowe zasady ekonomicznej jazdy samochodem – zarówno z silnikiem benzynowym, jak i diesla.
Jak jeździć ekonomicznie? Kilka podstawowych zasad
Chcesz zastosować zasady ekonomicznej jazdy samochodem w swoim codziennym życiu? Nie ma nic prostszego. Przyda ci się tylko odrobina praktyki oraz samozaparcia w dążeniu co celu. Potrafisz już przyspieszać, utrzymywać stałe obroty silnika oraz bezpieczną prędkość na drodze? W takim razie ekonomiczna jazda samochodem nie powinna sprawiać ci żadnego problemu. Oto kilka kluczowych zasad, które wpływają na ekonomię jazdy:
- rozgrzewaj silnik w trakcie jazdy, a nie podczas postoju – w ten sposób ograniczysz emisję spalin i sprawisz, że silnik nie spali zbyt dużo paliwa,
- zmieniaj biegi w odpowiednim zakresie obrotów – według specjalistów optymalne wskazania obrotomierza to około 1,5-2,5 tys. obr./min,
- staraj się przewidywać ruchy innych kierowców,
- dostosuj prędkość jazdy do warunków na drodze,
- unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania,
- hamuj silnikiem,
- nie ruszaj z piskiem opon,
- dbaj o regularną wymianę płynów eksploatacyjnych pojazdu.
Stosując się do powyższych zasad, na pewno będziesz w stanie ograniczyć zużycie paliwa. Ecodriving to metoda poruszania się autem, gdzie skrzynia pracuje na możliwie najwyższych przełożeniach. Aby ekonomicznie jeździć autem, możesz też wyłączyć klimatyzację – dzięki temu zużycie paliwa może spaść nawet o 1,5 litra. Ekonomiczna jazda samochodem pozwala sporo zaoszczędzić, szczególnie jeśli podróżujesz ze stałymi prędkościami na drodze.
Jazda ekonomiczna a nowoczesne systemy samochodowe
Warto dodać, że producenci aut stosują nowoczesne systemu oszczędzania energii oraz paliwa podczas jazdy. Ciekawą opcją jest oprogramowanie start-stop, które powoduje wyłączenie silnika np. w korku. Dzięki temu pojazd nie emituje do atmosfery spalin i nie zanieczyszcza tak mocno środowiska. Z tym systemem auto zużywa mniej paliwa. Jazda autem z uwzględnieniem zasad ekonomicznego poruszania nie różni się niczym w zależności od zastosowanej skrzyni biegów. Zarówno auta w automacie, jak i te z manualnymi przełożeniami mogą być ekonomiczne – w tym przypadku wiele zależy od kierującego.
Ekonomiczna jazda samochodem a drogi szybkiego ruchu – jak to zrobić?
Wbrew pozorom na drogach szybkiego ruchu np. autostradach ekonomiczna jazda samochodem jak najbardziej ma swoje zastosowanie. Utrzymywanie stałej prędkości (maksymalnie 140 km/h), możliwie najniższe obroty i brak gwałtownych przyśpieszeń to elementy jazdy, które pozwolą ci na spore ograniczenie kosztów i zużycia auta. Na ekonomiczną jazdę przekłada się też odpowiednie ciśnienie w oponach, wyważenie kół oraz sprawne hamulce. Wybierając możliwie najwyższy bieg na autostradzie zużyjesz znacznie mniej benzyny oraz sprawisz, że komfort jazdy będzie znacznie lepszy.
Ekonomiczna jazda samochodem – czy warto i dlaczego?
Jest wiele powodów, dla jakich warto postawić na ekonomiczną jazdę samochodem. Prowadzenie auta zarówno w mieście, jak i na drogach szybkiego ruchu powinno odbywać się z uwzględnieniem powyższych zasad. Dzięki temu zachowasz płynność jazdy oraz zauważysz, że wskazania komputera pokładowego odnośnie spalania paliwa znacznie spadną – zarówno w silniku diesla, jak i w benzynowej jednostce napędowej.
Stosując się do zasad ecodrivingu oraz ekonomicznej jazdy na jak najmniejszych obrotach silnika ograniczysz emisję spalin. Przyczynisz się więc realnie do ochrony środowiska naturalnego. Chcesz jeździć oszczędnie, ale samodzielna nauka i praktykowanie zasad ekonomii jazdy nie idzie ci najlepiej? W takim razie zapisz się na kursy doszkalające. W ten sposób zdobędziesz dodatkową wiedzę i nauczysz się redukcji biegów wraz z utrzymywaniem optymalnej prędkości na drogach. Jak widzisz, ekonomiczna jazda samochodem niesie wiele dobrego nie tylko dla środowiska naturalnego i komfortu podróżowania, ale także dla samego stanu technicznego pojazdu. Przekonaj się, że warto jeździć zgodnie z zasadami ekonomicznego podróżowania – na pewno nie pożałujesz tej zmiany na lepsze!