Wizja motocykla holowanego na lince nie wydaje się zbyt ciekawa. W obliczu stałego napinania i rozluźniania się linki sterowanie dwukołowym pojazdem może być naprawdę trudne. Pomimo tego holowanie motocykla nie jest prawnie zabronione. Dowiedz się, jak się tym zająć, by zachować bezpieczeństwo!
Holowanie motocykla a Prawo o ruchu drogowym – co warto wiedzieć?
Holowanie motocykla jest dokładnie uregulowane w Prawie o ruchu drogowym.
- Art. 31. mówi, że pojazd może być transportowany zarówno przez samochód, jak i drugi motocykl.
- Pojazd, który jest ciągnięty na lince, musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. W innym przypadku takie działanie jest całkowicie zabronione.
Warto wiedzieć, że aby bezpiecznie przetransportować pojazd, kierowca będzie musiał się wykazać odpowiednimi umiejętnościami i ostrożnością. Sposób holowania motocykla będzie się różnił w zależności od wybranej metody, a także wspomagającego pojazdu.
Holowanie motocykla przez drugi jednoślad i jego sposoby
Najczęściej zdarza się, że kierujący motocyklem wybiera się w trasę wraz z innymi osobami, które korzystają z tego środka transportu. Holowanie jest wówczas przeprowadzane przy pomocy drugiego jednośladu.
- Potrzebna będzie lina holownicza o długości od 4 do 6 metrów.
- Można ją przyczepić do podnóżków dwóch pojazdów – w przypadku jednośladu holującego na prawym, a holowanego na lewym.
- Ważną kwestią jest to, aby linka była związana na tyle mocno, żeby drugi pojazd mógł bezpiecznie przemieszczać się za holującym.
- Linka powinna być nałożona jednocześnie na tyle umiejętnie, żeby kierowca w razie potrzeby mógł zerwać połączenie, zsuwając pętlę stopą. To przełoży się na większe bezpieczeństwo i umożliwi łatwe odczepienie.
Gdy stosowana jest taka metoda holowania motocykla, jednoślady jadą obok siebie.
Jaki jeszcze jednoślad może pomóc w holowaniu uszkodzonego motocykla?
Drugi sposób to zamocowanie liny holowniczej na kierownicy motocykla, który uległ awarii. W takim przypadku wiązanie powinno być mocne i znajdować się na elementach takich, jak:
- stelaż kufrów;
- uchwyty;
- pegi pasażera.
Wiązanie musi być połączone z kierownicą niesprawnego jednośladu. W takim przypadku dwa motocykle jadą bezpośrednio za sobą.
Holowanie motocykla przez samochód
Motocykl może być również holowany przez samochód. W takiej sytuacji można użyć połączenia giętkiego lub sztywnego. Można wcześniej zabrać ze sobą także specjalny stojak, na którym w razie potrzeby zostanie umieszczony jednoślad. Dobrym rozwiązaniem będzie także wezwanie lawety.
Zasady holowania – o czym należy pamiętać?
Podczas ciągnięcia motocykla należy pamiętać o kilku zasadach.
- Prędkość pojazdu holującego nie może przekroczyć 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym.
- Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania.
- Na jednośladzie ma się znajdować osoba, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem.
Chcąc zabezpieczyć się przed tak niespodziewanymi sytuacjami, jak awaria motocykla na trasie, warto wykupić ubezpieczenie assistance. Dla motocyklistów to bez wątpienia ciekawa opcja, którą docenią osoby, które dotychczas nie miały doświadczenia, jeśli chodzi o holowanie.
Jak widzisz, holowanie motocykla jest legalne i można je przeprowadzić na kilka sposobów. Pamiętaj, by przestrzegać przepisów, które obowiązują w tym zakresie i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu.