Ile czasu musi pracować silnik, żeby naładować akumulator? Dowiesz się tego z treści artykułu. Podpowiemy ci także, co możesz zrobić, aby bateria służyła ci jak najdłużej. Warto zamontować w samochodzie urządzenie wyświetlające aktualne napięcie, ponieważ ułatwi ci to monitorowanie na bieżąco stanu naładowania.
Ile czasu musi pracować silnik, żeby naładować akumulator?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od wieku baterii i poziomu jej zużycia. Ładowanie akumulatora starszego niż 3-4 lata może trwać dłużej z powodu zmniejszonej pojemności. Dzieje się tak na skutek zużycia płyt znajdujących się w środku lub zaniedbań serwisowych.
Baterie typu AGM lepiej znoszą stan głębokiego rozładowania. Musisz jednak pamiętać, że jedynym akumulatorem, który można rozładować do 80% jest LifePo 4. Pozostałe dostępne na rynku typy najkorzystniej jest stale utrzymywać na poziomie 12.5 V napięcia.
Podczas głębokiego rozładowania może dojść do nieodwracalnego zasiarczenia płyt, co z kolei prowadzi do znacznego spadku pojemności. Chcąc odpowiednio zadbać o stan baterii, warto zaopatrzyć się w elektroniczny miernik napięcia.
Ile czasu musi pracować silnik, żeby naładować akumulator i nie dopuścić do zbyt głębokiego rozładowania? Najlepiej jest na bieżąco kontrolować stan naładowania, jednak jeśli nie posiadasz odpowiedniego miernika, powinieneś przynajmniej raz na kilka dni pokonać autem około 15-20 kilometrów. Czas ten wydłuży się w przypadku starszych akumulatorów.
Regularnie kontroluj stan swojego akumulatora, dzięki czemu wydłużysz jego żywotność i unikniesz niespodzianek podczas prób odpalenia auta.