Wchodzisz do samochodu, wpisujesz na klawiaturze kod PIN i silnik się uruchamia. Kto chciałby za każdym razem w taki sposób odpalać jednostkę napędową? Producenci rozumieją, że liczy się w dużej mierze wygoda, dlatego ta procedura została ograniczona do niezbędnego minimum. Teraz to immobilizer (czyt. immobilajzer) odpowiada za przekazanie do sterownika jednostki informacji z kodem. Jeśli znajduje się ona w bazie komputera, możesz ruszyć. W innym przypadku będziesz kręcił silnikiem aż do momentu wyładowania akumulatora.
Immobilizer w samochodzie – co to jest?
Wiele osób niezainteresowanych motoryzacją może nie wiedzieć, czym jest immobilizer. Co to? To nic innego, jak urządzenie elektroniczne, które można nazwać unieruchamiaczem. Chociaż to słowo trudne do wypowiedzenia, to zasada działania nadajnika jest bardzo prosta. Składa się z dwóch elementów (transpondera i centralki), które weryfikują poprawność kodu zawartego w kluczyku. Jeśli nawet będziesz miał odpowiedni klucz do stacyjki, ale wbudowany został innym transponder, nie zdołasz uruchomić silnika przez blokadę. Wiesz już, co to immobiliser, ale jak dokładnie jest zbudowany i gdzie umieszczone są jego elementy?
Budowa immobilizera
Transponder, czyli mała pastylka umieszczona przy kluczyku lub w nim, jest jednym z elementów immobilizera. W starszych modelach pojazdów może mieć formę podłużnego pilota, który jest nieco podobny do małej zabawki zwanej laserem. Drugim niezbędnym podzespołem jest centralka w kolumnie kierowniczej, obecna w bardzo bliskim sąsiedztwie stacyjki pojazdu. Wysyła ona sygnał do jednostki sterującej systemu, która weryfikuje dane i decyduje, czy zainicjować zapłon.
Immobilizer – jak działa zabezpieczenie antykradzieżowe?
Aby pokazać jeszcze lepiej działanie immobilizera, posłużymy się przykładem nieprawidłowego kodu zawartego w transponderze. Gdy włożysz kluczyk do stacyjki i przekręcisz go, wtedy najprawdopodobniej zobaczysz na desce rozdzielczej standardowy wygląd kontrolek. Na tym etapie wszystko odbywa się raczej standardowo, problem pojawia się w kolejnym kroku.
Działanie immobilisera – co to za mechanizm w praktyce?
Po przekręceniu kluczyka na zapłon możesz na własnej skórze doświadczyć, co to immobilizer. Jednostka sterująca po uzyskaniu odmiennego kodu niż ten w bazie nie pozwoli przekazać napięcia na rozrusznik. W efekcie silnik nie będzie „kręcił”. W drugiej opcji może też być tak, że ogranicznikiem okaże się prąd na układzie paliwowym. Chociaż rozrusznik zacznie pracować, to jednak nie dojdzie do zapłonu. W konsekwencji silnik się nie włączy.
Wadliwe działanie transpondera, czyli jak rozpoznać uszkodzony immobilizer?
Za nieodpowiednią pracę immobilizera odpowiedzialny jest zwykle zepsuty transponder. To ulega awarii najczęściej, dlatego powinieneś wiedzieć, jakie są objawy. Jak rozpoznać, że z nim dzieje się coś złego? Auto ma wówczas problemy z uruchomieniem i np. po kilku sekundach gaśnie. Aby wykluczyć usterki mechaniczne komponentów silnika i jego osprzętu, spróbuj uruchomić zapłon zapasowym kluczykiem. Przekonasz się wtedy, jak działa immobiliser w używanym na co dzień kluczyku i czy wymaga on naprawy.
Co zrobić, gdy immobilizer w kluczyku się nie uruchamia?
Sporo zależy od typu auta, a co za tym idzie – zaawansowania systemu antykradzieżowego. Naprawy fabrycznego immobilizera możesz dokonać:
- po zakodowaniu w warsztacie;
- po zakodowaniu immobilizera w ASO.
Wszystko zależy tutaj od typu zabezpieczeń auta. W autach starszego typu możliwe jest zakodowanie nowego transpondera w procesorze jednostki sterującej, co skutkuje ponowną możliwością odpalenia silnika.
Ile kosztuje nowy immobilizer?
Nowy immobilizer to wydatek rzędu kilkuset złotych. Dla posiadaczy nowszych aut jest jednak jeszcze gorsza wiadomość – immobilizer w kluczyku można zakodować jedynie w ASO. Taka wizyta w autoryzowanym serwisie wiąże się z wydaniem nawet ponad 1000 złotych.
Czy immobilizer jest skutecznym zabezpieczeniem pojazdu przed kradzieżą?
Gdy immobilizer w samochodzie przestaje działać prawidłowo, możesz zaobserwować, że jest to rewelacyjny sposób ochrony auta przed kradzieżą. Wtedy auto będzie niewzruszone i nie uruchomi się (ku twojej irytacji). Jednak dla złodzieja, który ma odpowiednie narzędzia, nawet nowoczesne immobilizery nie stanowią większej trudności. Tacy „fachowcy” potrafią na odległość przesłać sygnał z transpondera (umieszczonego np. w karcie lub kluczyku do stacyjki) i doprowadzić do uruchomienia jednostki. Dobrze będzie, gdy zadbasz o dodatkowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.
Dowiedziałeś się, jak użyteczny może być immobiliser. „Co to jest za znakomity mechanizm” – można wykrzyknąć ironicznie, gdy zablokuje on dostęp do twojego auta. Takie sytuacje to jednak rzadkość, a sprawne zabezpieczenie przed kradzieżą pozwoli ci uniknąć zmartwień o samochód.