Jakie auta ze Stanów Zjednoczonych sprowadza się do Europy? Zdecydowanie najbardziej opłacalne są wersje uszkodzone, które można tanio kupić i doprowadzić do stanu używalności. W dobie internetu możesz odwiedzić zdalnie mnóstwo domów aukcyjnych, które oferują wiele pojazdów z mniejszymi lub większymi usterkami. Warto jednak przy tym posiłkować się nie tylko zdjęciami, ale też zasięgnąć rady u kogoś, kto dobrze zna rynek amerykański. Dzięki temu unikniesz wpadki i będziesz miał mniej na głowie pod względem formalności podczas importu. Jak import aut z USA wygląda od kuchni? Przeczytaj!
Import samochodów z USA – jakie modele warto sprowadzać?
Zasada jest bardzo prosta – im droższy pojazd, tym więcej oszczędności. Jeśli decydujesz się na import aut z USA, które w Europie występują w ogromnej liczbie egzemplarzy i są dosyć stare (i daleko im do miana klasyków), to pamiętaj, że do interesu jeszcze dołożysz. Pojazdy z Ameryki charakteryzują się bardzo dobrym wyposażeniem, więc wyszukiwanie tych, których wartość oscyluje w granicy 40-60 tysięcy złotych, jest bardzo opłacalne pod względem dalszej odsprzedaży. Kupuj auto tak, by później nie mieć problemu z jego zbyciem.
Auta ze Stanów Zjednoczonych po naprawie
Przy powyższych kosztach samego auta możesz liczyć na spore oszczędności po uwzględnieniu wszystkich wydatków. W efekcie naprawiony model w relacji do nieuszkodzonego i kupionego w krajach europejskich daje zysk około 20%, a nawet więcej. Import aut z USA jest więc korzystny pod względem finansowym, jednak z pewnością niepozbawiony wad. Warto więc pochylić się nad korzyściami i minusami związanymi z kupnem takiego samochodu.
Zakup auta z Ameryki – co musisz wiedzieć?
Jeśli szukasz samochodu „na już”, odpuść sobie omawiany kierunek. Import aut z USA wiąże się z cierpliwym czekaniem na otrzymanie dobrej oferty i sfinalizowanie transakcji. Takie transakcje trwają do 2 miesięcy, chociaż w szczególnych sytuacjach mogą też być obarczone nieco dłuższym oczekiwaniem. Gdy kupujesz pojazd uszkodzony i chcesz naprawić go przy wykorzystaniu firmy importującej, czeka cię znowu nieco oczekiwania. Oczywiście dużo zależy od rodzaju uszkodzeń, jednak im jest ich więcej, tym dłużej przyjdzie ci oczekiwać.
Blaski i cienie aut z Ameryki
Dla niektórych osób auta z Ameryki nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie każdy chce jeździć samochodem, który niegdyś miało poważną usterkę. Zwolennicy biorą pod uwagę fakt, że w zasadzie zdecydowana większość pojazdów miała jakieś nieprzyjemne historie, a są one ukrywane przez nieuczciwych sprzedawców. Dlatego wolą jeździć pojazdem, którego historia jest im całkowicie znana, a sposób naprawy przeprowadzono rzetelnie i pod ich okiem. Są jednak tacy, których to nie przekonuje i nie są w stanie poruszać się takim pojazdem. Zamawiając auto z USA, trzeba mieć świadomość, że sprzedaje się tam auta powypadkowe.
Pojazdy z USA – czy warto? Trochę o korzyściach
Oczywiście, gdybyśmy mówili jedynie o wadach, nie miałoby to najmniejszego sensu. Trzeba powiedzieć wprost również o zaletach, których jest całkiem sporo. Przede wszystkim chodzi o oszczędności. Często za auto, którego wartość określa się na poziomie kilku tysięcy dolarów, trzeba zapłacić ułamek tej kwoty. Import aut z USA obarczony jest kosztami, ale sumując wszystko i tak wychodzi się na solidny plus.
Turbo auto z USA, na którym zyskasz
Poza tym pojazdy te często występują w bardzo bogatych wersjach wyposażenia. Trzeba przyznać, że Amerykanie to gadżeciarze i lubią jeździć pojazdami, które są dobrze wyposażone. I chociaż może nie być to dla ciebie główny czynnik sprowadzania stamtąd pojazdu, to pamiętaj, że za takie turbo auto z USA, z lepszym wnętrzem lub silnikiem, często można więcej wziąć przy sprzedaży w Polsce.
Przejrzystość transakcji
Kolejna sprawa to jasność transakcji. Podczas importu auta z USA Widzisz uszkodzenia, rozumiesz, co musisz zrobić z autem, by doprowadzić je do stanu używalności. Często też sama transakcja jest wykonywana przez pośredników, którzy widzieli tysiące aut i wiedzą, jakie modele i gdzie warto kupić. Oczywiście pobierają za to opłaty, bo nie działają w formie wolontariatu, lecz to o wiele lepsze niż samodzielne załatwianie od zera takiego auta.
Koszt importu auta z USA – sprawdź, ile to wszystko kosztuje
Koszty w porównaniu do zakupu auta w Europie są niższe, jednak składają się z wielu czynników. Nie możesz zwracać uwagi jedynie na cenę pojazdu, bo ta może być naprawdę bardzo korzystna. Idąc dalej, czeka cię kilka podstawowych wydatków celnych związanych z importem. Należą do nich:
● opłata dla domu aukcyjnego;
● dokumentacja i przerejestrowanie;
● transport kontenerowcem;
● VAT w kraju nadmorskim (Holandia, Niemcy);
● cło lub akcyza w zależności od pojemności skokowej;
● transport z danego kraju do klienta;
● prowizja firmy dokonującej importu;
● naprawa;
● rejestracja w Polsce.
Jak widać, robi się tego całkiem sporo. A jak prezentują się koszty za takie usługi?
Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?
Przyglądając się powyższej liście, można zauważyć, że kosztów jest całkiem sporo. Niektóre z nich są stałe, a inne zależą od konkretnej firmy importującej pojazd. Jednak w większości przypadków rynek jest tak unormowany, że nie ma w nim znaczących anomalii cenowych. Niektóre podmioty informują wprost swoich klientów na stronach internetowych o cenach poszczególnych usług. Można z nich wywnioskować, że poza wylicytowaną kwotą, import aut z USA może kosztować w granicach 5 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 19 tysięcy złotych. Nie uwzględnia on koniecznej do wykonania naprawy, bo to sprawa zupełnie indywidualna.
Kiedy import aut z USA jest nieopłacalny?
Czy więc opłaca się sprowadzać taki pojazd do Polski? To zależy od wartości rynkowej egzemplarza nieuszkodzonego. Dla przykładu płacąc za pojazd 5 tysięcy dolarów, musisz doliczyć do niego drugie 5 tysięcy kosztów sprowadzenia. Import aut z USA może się wtedy okazać słabym interesem. Po doliczeniu opłat związanych z naprawą może się okazać, że przekroczysz cenę rynkową i nie uda ci się sprzedać go z zyskiem. Dlatego taki zakup najlepiej przeprowadzać pod okiem osób lub firm, które bardzo dobrze znają się na tematyce pojazdów z USA.
Jak sprowadzić auto z USA?
Możesz zorganizować taki transport samodzielnie. Wystarczy, że wylicytujesz odpowiedni egzemplarz, skontaktujesz się z domem aukcyjnym, zarezerwujesz prom i transport, opłacisz VAT, a potem przetransportujesz pojazd do siebie. Całość może być kłopotliwa dla osoby, która nie ma w tym doświadczenia. Nie masz też pewności, który dom aukcyjny jest rzeczywiście godny polecenia.
Firmy wyspecjalizowane w autach z USA
Dlatego dla własnego komfortu najlepiej zainteresować się ofertami podmiotów, które zajmują się sprowadzaniem takich egzemplarzy zza oceanu i robią to profesjonalnie. Niektóre z nich trudnią się też naprawa egzemplarzy i wiedzą, do których z nich łatwiej i taniej można dokupić części zamienne.
Zanim podejmiesz decyzję o kupnie takiego pojazdu, dobrze przelicz koszty. Import aut z USA może być bowiem świetnym interesem, ale równie dobrze możesz na nim stracić. Wszystko zależy od wielu czynników, dlatego musisz podjąć świadomą i popartą obliczeniami decyzję.