Do niedawna rodzice implementowali fotelik dziecięcy w pojeździe przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Co ciekawe, nadal jest to stosowana praktyka, szczególnie w starszych pojazdach. Tradycyjne mocowanie pasami obarczone jest jednak ryzykiem nieprawidłowego ich przeprowadzenia przez uchwyty i co za tym idzie, zmniejszeniem poziomu zabezpieczeń. ISOFIX pozbawiony jest komplikacji podczas zabezpieczania fotelika i cechuje się niezawodnością oraz prostotą.
ISOFIX – co to jest?
Jak już wspomnieliśmy, ISOFIX w aucie służy zwiększeniu bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów. Ale na czym polega ten system? Funkcjonuje on przy użyciu uchwytów rozmieszczonych pomiędzy siedziskiem a oparciem na fotelu pasażera i na tylnej kanapie pojazdu. Rozstaw uchwytów to 28 centymetrów, co pozwala na pełną standaryzację systemu. Podobnie jest w przypadku samego montażu, który polega na umieszczeniu elementów zaimplementowanych w foteliku do tych przytwierdzonych do konstrukcji pojazdu. Dzięki sztywności połączenia zwiększa się też bezpieczeństwo dziecka podczas nagłego hamowania lub niebezpiecznego zdarzenia drogowego.
Detale systemu ISOFIX
Przytomny rodzic, który dba o bezpieczeństwo swoich pociech, w tym momencie zada pytanie: „Pasy są przecież 3-punktowe, a ISOFIX w samochodzie ma dwa uchwyty, więc w jaki sposób daje większe bezpieczeństwo”? To prawda, że w fotelach pojazdu znajdują się dwa uchwyty na wysokości siedziska, jednak opisywany system ma jeszcze jeden dodatkowy zaczep funkcjonujący niczym kotwica.
Wszystkie uchwyty ISOFIX w pojazdach
Poza dwoma metalowymi uchwytami, z których korzysta baza ISOFIX, konieczne jest wykorzystanie również trzeciego punktu mocującego. Jest on umieszczany z tyłu foteli i zazwyczaj występuje w formie pasa z możliwością regulacji długości. Dzięki niemu fotelik dziecięcy nie przesuwa się w osi przód-tył. Taki pas zazwyczaj przyjmuje nazwę „top tether”. Dwa umiejscowione wewnątrz kanapy lub fotela uchwyty nie pozwalają na przechyły boczne, natomiast element kotwiczący daje dodatkową stabilizację na skutek nagłego wytracania prędkości. Chroni główkę dziecka przed uderzeniem w przypadku zniekształcenia karoserii podczas wypadku.
System ISOFIX – w jakich samochodach można go spotkać?
Mocowanie fotelika ISOFIX implementowane jest we wszystkich pojazdach produkowanych od 2011 roku na całym świecie. System ten zaczął być obowiązkowy nieco wcześniej w Unii Europejskiej, bo już od 2006 roku. Dlatego jeśli masz pojazd, który został wyprodukowany po 2006 roku z przeznaczeniem na rynek europejski, jest niemal pewne, że znajdziesz w nim ISOFIX. Ale w jaki sposób upewnić się o jego występowaniu w pojeździe i gdzie właściwie go szukać?
Jak sprawdzić, czy mam ISOFIX w samochodzie?
Pierwsza rzecz to oznaczenie systemu. Powinno ono być w formie niewielkiego znaczka wielkości guzika, który umieszczony jest blisko kontaktu podparcia z siedziskiem. Umieszcza się go po to, by móc uniknąć wątpliwości co do występowania ISOFIX w swoim aucie. Uchwyty nie są bowiem montowane tak, by od razu można było je spostrzec.
Jak znaleźć uchwyt ISOFIX i zaczepy?
Wiesz już jaki samochód ma ISOFIX, ale w jaki sposób masz zlokalizować zaczepy? Cóż, nie zawsze jest to proste. Niektórzy producenci decydują się na instalowanie zaślepek maskujących, inni natomiast umieszczają uchwyty bardzo głęboko wewnątrz foteli lub kanapy. Trzeba wtedy mocno się postarać, żeby trafić bazą ISOFIX lub samym fotelikiem w odpowiednie miejsce. Jedynym sprawdzonym sposobem jest wyczucie dłońmi miejsca lokalizacji uchwytu montażowego i pokierowanie fotelikiem „na wyczucie”. Na szczęście, mocowanie fotelika ISOFIX w autach osobowych używanych na co dzień często odbywa się raz, aż do zmiany na większy.
Jakie zalety ma system ISOFIX?
Najważniejsze zalety systemu ISOFIX to:
- łatwy montaż;
- harmonijna odległość uchwytów;
- większe bezpieczeństwo dziecka na zakrętach.
W porównaniu do tradycyjnego mocowania pasami fotelik ISOFIX jest bardzo prosty w montażu. Gdy tylko zlokalizujesz uchwyty, możesz być pewny, że się nie pomylisz. Odległość między nimi jest znormalizowana i jeśli w aucie nie dochodziło do kombinacji, to wszystko powinno do siebie bardzo dobrze pasować. Poza tym taki sposób ochrony dziecka podczas jazdy daje o wiele lepszą stabilność fotelika, co skutkuje wyższym komfortem. Dziecko jest trzymane stabilniej w zakrętach i podczas hamowania. Nie trzeba obawiać, że obróci się razem z fotelikiem lub wypadnie do przodu, po czym nagle uderzy główką o oparcie.
Isofix to nic innego, jak znormalizowany system bezpieczeństwa ułatwiający jednakowy montaż fotelików dziecięcych w pojazdach. Czy baza ISOFIX pasuje do wszystkich fotelików? W przypadku nowszych samochodów nie powinno być problemu. W pogoni za coraz szybszymi pojazdami cieszy fakt, że nie zapomina się o bezpieczeństwie najmłodszych, którzy nie mają jeszcze umiejętności bronienia się w krytycznej sytuacji.