Zimowa jazda samochodem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli poruszasz się po mniej uczęszczanych drogach. Jak jeździć w zimie w pełni bezpiecznie? W tym czasie na pewno szczególnie ważne jest restrykcyjne przestrzeganie ograniczeń prędkości, ponieważ w takich warunkach droga hamowania jest znacznie dłuższa. Bezpieczna jazda zimą będzie się wiązała też z paroma technikami, które warto od razu wprowadzić w życie.
Jak jeździć w zimie – przygotowanie auta do sezonu to podstawa!
Aby bezpiecznie jeździć w zimie, warto przygotować auto jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Kluczowa jest wymiana opon na zimowe, gdyż ich lepsza przyczepność zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Wybieraj sprawdzone modele profesjonalnych marek i stawiaj na nowe, a nie używane opony. Jazda samochodem w zimie to jednak nie tylko sprawa wymiany opon. Warto przedtem wybrać się np. na myjnię ręczną, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń i zalegającej w pojeździe wody. Ponadto dobrze jest sprawdzić akumulator samochodu, a także wymienić wszystkie płyny na takie, które nie będą zamarzać pod wpływem niskich temperatur.
Jazda autem po lodzie – uważaj na czarną drogę!
Jazda zimą za każdym razem musi się wiązać ze wzmożoną ostrożnością. Gdy temperatura oscyluje wokół zera, zawsze jedź wolniej niż zwykle! Jazda autem po lodzie jest niezwykle niebezpieczna, a możesz nawet nie wiedzieć, że droga jest oblodzona. Czasem warstwa lodu jest tak cienka, że wcale nie widać go na jezdni, co sprawia, że jeśli wpadniesz w poślizg, to niespodziewanie, a co jest szczególnie groźne zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników ruchu. Uważaj również na tzw. błoto poślizgowe, które pojawia się, gdy temperatura powoli zaczyna wzrastać. Ono także może stanowić poważny problem!
Hamowanie na śniegu – ile metrów potrzebujesz?
Hamowanie na śniegu wiąże się z przebyciem znacznie dłuższego odcinka, niż wtedy, gdy droga jest czysta i sucha. Jeśli masz auto wyposażone w ABS oraz opony zimowe, potrzebujesz aż 33 m, by zatrzymać pojazd rozpędzony do 50 km/h. Dlatego też, gdy znajdujesz się w mieście lub w terenie zabudowanym, zachowaj szczególną ostrożność i jedź powoli. Nie przejmuj się tym, że osoby jadące za tobą się śpieszą. W takiej sytuacji bezpieczeństwo jest zdecydowanie najważniejsze. Jazda zimą często wiąże się z wydłużonym czasem dojazdu np. do pracy i musisz brać to pod uwagę.
Hamowanie na lodzie – jak zrobić to bezpiecznie?
Utrata kontroli nad pojazdem zimą może zdarzyć się każdemu. Z tego powodu warto wcześniej wziąć udział w kursie przygotowującym do tego typu sytuacji. Już znajomość odpowiednich technik może sprawić, że twoje hamowanie na lodzie będzie zdecydowanie bezpieczniejsze. Przede wszystkim pamiętaj, że pojazd na takiej nawierzchni porusza się ruchem jednostajnym opóźnionym, a o tym, że koła straciły przyczepność, prawdopodobnie dowiesz się dopiero przy skręcaniu bądź próbie zwalniania. Nie wpadaj wtedy w panikę i wszystkie manewry wykonuj ostrożnie. Staraj się ,,wyczuć” samochód i hamuj możliwie najdelikatniej. To najbezpieczniejszy sposób, jeśli zastanawiasz się, jak jeździć w zimie.
Jazda zimą na zakręcie – nie hamuj!
Bezpieczna jazda zimą to również ostrożne wchodzenie w zakręty. Co to oznacza? Przede wszystkim zmniejsz prędkość jeszcze nim rozpoczniesz manewr. Delikatnie wjedź w zakręt bez zbędnego przyspieszania czy hamowania. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której pojazd wpadnie w poślizg. To niezwykle istotne, ponieważ często w czasie rozpoczęcia tego manewru ani ty, ani inni kierowcy nie widzą cię dokładnie i mogą np. nie zdążyć się zatrzymać bądź nie być w stanie cię wyminąć, co może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.
Chociaż jazda samochodem w zimie może być niebezpieczna i powodować wiele wypadków, to jeśli zachowasz ostrożność, będziesz mógł każdego dnia bezpiecznie dotrzeć do pracy czy do swoich bliskich. Jednak nigdy nie zapominaj, że zimą warunki na drodze mogą być szczególnie zdradliwe i zachowanie ostrożności jest w tym czasie niezwykle ważne!