Podróż może być niełatwym przeżyciem dla psa. Nie tylko ludzie cierpią na chorobę lokomocyjną. Jednak jazda samochodem nie powinna być dla czworonoga stresująca. Jest to czas, w którym pies ma być spokojny i odprężony, jak w czasie domowej drzemki. Nie każdy jednak wie, jak przewozić psa w samochodzie. Aby uniknąć w przyszłości dodatkowego stresu psiaka i właścicieli, należy przygotowywać podopiecznego do jazdy. Jak wozić psa w samochodzie i jakie rozwiązania są dostępne? Sprawdź!
Przewóz psa w samochodzie – przygotowanie
Podczas jazdy chcemy, aby nasz pies był zrelaksowany i spokojny. Dlatego przed wyjazdem najlepiej wziąć go na długi spacer z możliwością wybiegania się oraz zaspokojenia wszystkich potrzeb fizjologicznych. Co zrobić, aby podróż była komfortowa? Oto nasze wskazówki:
- po spacerze oraz przed jazdą możesz napoić zwierzaka;
- tuż przed podróżą raczej nie dawaj mu posiłku;
- powinieneś napoić czworonoga w czasie postoju.
W przypadku gdy pies nie za dobrze znosi podróż, jedzenie mogłoby zostać zwrócone, dlatego nie powinieneś go karmić. Podczas postoju zalecane jest wyłącznie pojenie. Posiłek możesz podać dopiero po dotarciu na miejsce. Ważne, aby ponowne karmienie zacząć od mniejszej przekąski, aby żołądek po dłuższej przerwie mógł się przygotować do większego posiłku.
Jak wozić psa, by podróż była komfortowa?
Pamiętaj, że temperatura ma ogromne znaczenie dla zwierzaka, dlatego w pojeździe nie może być ona zbyt wysoka. Najlepiej, gdy pies będzie miał odpowiednią pozycję, która umożliwi mu swobodne oddychanie. Postoje są równie ważne i pies najlepiej co godzinę-dwie powinien rozprostować kości. Częstotliwość postojów dobierz do swojego pupila i pamiętaj, żeby ciągła jazda nie trwała dłużej niż dwie godziny. Wiesz już, jak przewozić psa w samochodzie, ale jakich błędów należy się przy tym wystrzegać?
Pies w samochodzie – najczęściej popełniane błędy
Najczęstszym błędem jest przewożenie psa w samochodzie na nogach pasażerów. Jeszcze gorsze jest trzymanie go luzem w samochodzie. Konsekwencje są opłakane szczególnie podczas wypadku, bo krzywda może stać się nie tylko psu, lecz także pasażerom. Nawet w przypadku stłuczki nietrzymany zwierzak może przelecieć przez kabinę samochodu. Gdy nie jest on przywiązany, może podczas jazdy wskoczyć pod nogi kierowcy, a to stwarza ogromne ryzyko poważnego wypadku na drodze. Pies gubi także dużo sierści oraz się ślini. Tego wszystko w łatwy sposób można uniknąć, jeśli będziesz wiedział, jak go przewieźć.
Jak przewozić psa – dostępne rozwiązania
Na rynku jest wiele dostępnych sprzętów, które ułatwią nam przewożenie zwierząt w samochodzie, a czworonogom poprawią komfort i samopoczucie. W czym przewozić psa? Możesz wykorzystać:
- transporter;
- matę ochronną;
- szelki do samochodu.
Transporter
To klatka, która będzie najlepsza do przewożenia psa w aucie. Dostępne są:
- transportery metalowe;
- transportery plastikowe;
- klatki składane.
Klatka metalowa nadaje się do przewożenia psów dużych oraz tych średniej wielkości. Będziesz mógł umieścić w bagażniku, więc pies w podróży samochodem nie odczuje samotności ani dyskomfortu. Musisz mu oczywiście zapewnić odpowiednią przestrzeń. Pamiętaj, że jedynie kombi mają miejsce, by zmieścić klatkę w bagażniku. Wszystkie inne osobówki nie nadają się do tego. Przewożenie psa w bagażniku może mu zdecydowanie pomóc w czasie długiej jazdy, więc wybierz ten wariant, gdy masz tam miejsce.
Jaki transporter dla mniejszych pupili?
Gdy pies jest mniejszy, klatkę możesz umieścić na siedzeniu i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Odpowiednio zabezpieczony transporter nie powinien poruszać się podczas jazdy. Podczas wypadku pies pozostaje w klatce, która amortyzuje jego upadek i chroni przed wydostaniem się z niej. Ważne jest, aby pies zaczął wchodzić do klatki już jako szczeniak. Im pies starszy, tym trudniej będzie go przyzwyczaić do siedzenia w transporterze.
Mata ochronna
Przedstawiamy kolejny sposób, jak przewozić psa w samochodzie, czyli matę ochronną. Najlepiej wybrać matę ochronną wraz z antypoślizgiem, bo pies będzie spokojnie leżeć z tyłu. Taka mata sprawdzi się przy jeździe z większym psem. Zapobiega ona również roznoszeniu sierści oraz zanieczyszczeń wewnątrz auta. Sam materiał nie uchroni jednak psa ani pasażerów podczas kolizji. W takiej sytuacji pupil musi być dodatkowo przypięty do klamry pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie wolno przypinać psa za obrożę, bo grozi to poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia pieska.
Szelki do samochodu
Aby w bezpieczny sposób przypiąć psa (nawet tego bardziej żywiołowego) i nie martwić się o jego bezpieczeństwo, świetnym pomysłem będzie zakup szelek. Składają się one z pasa i szelek, które trzeba wpiąć do zapięcia pasów samochodu. Transport psa w samochodzie przy użyciu szelek wymaga jednak znacznej czujności.
Jak przewozić psa w samochodzie – dodatkowe ułatwienia
Aby nasz podopieczny nie odczuwał negatywnych skutków podróży, dodatkowo możesz kupić w matę chłodzącą. Przyniesie ona twojemu psu ulgę w upalne dni. Działa od razu i przez kilka godzin. Możesz również kupić osłonki na okna, które będą chronić pupila przed rażącymi promieniami słonecznymi i nagrzewaniem się samochodu.
Pies w samochodzie – przepisy i bezpieczeństwo przede wszystkim
Psa powinieneś od najmłodszych lat przygotowywać do jazdy w samochodzie. Nie jeździj z nim jedynie do weterynarza, ponieważ wtedy jazda będzie się kojarzyć psu nieprzyjemnie. Im zwierzę starsze, tym ciężej wypracować u niego nawyk siedzenia w pojeździe. Jednak jeśli podejdziesz do tego z dystansem i stopniowo, pies z czasem oswoi się i podróż nie będzie sprawiać mu aż takich problemów. Warto pomagać zwierzętom przy wchodzeniu do samochodu, szczególnie gdy są to małe pieski.
Podczas przewożenia psa w samochodzie przepisy są bardzo istotne. Powinieneś stosować się do kilku porad. Pamiętaj, aby zwierzak nie siedział luzem, gdyż może przynieść to tragiczne skutki. Nawet jeśli pies nie lubi jazdy samochodem i najlepiej czuje się na kolanach właściciela, nie możesz go tam trzymać. Jeden nierozważny ruch, a podróż mogłaby się źle skończyć. Warto słuchać naszych pupili i starać się rozumieć ich potrzeby. Pamiętajmy, że pies to nie zabawka, a jazda razem z nim to duża odpowiedzialność. Dzięki naszym poradom, jak przewozić psa w samochodzie i ty, i on powinniście być bezpieczni!