Jak sprawdzić mandaty, które masz na koncie? Oto niezawodne sposoby!

Dla kierowcy mandat to kara nałożona za niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Z punktu widzenia państwa, mandat jest podatkiem, stąd rozliczającym go urzędem jest skarbówka. Dlatego zaległości ściągane są np. podczas corocznego rozliczenia podatkowego. Jak sprawdzić swoje mandaty, by wiedzieć, czy nie zalega się z opłatami?

Jak sprawdzić swoje mandaty – kilka sposobów

Pierwszym sposobem na to, jak sprawdzić mandaty, jest strona internetowa infokonsument.pl. Na niej znajdziesz zadłużenie, które widnieje na twoim koncie personalnym. Rzecz jasna, na samym początku przygody z serwisem musisz utworzyć swoje indywidualne konto. Jest to jednak intuicyjne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. 

Wadą tego rozwiązania jest to, że nie wyszczególnia ono przyczyn nałożenia kar, a jedynie kwoty. Jednak, jeśli nie jesteś piratem drogowym i masz na koncie jeden czy dwa mandaty, bez problemu zorientujesz się, który jest za co. A jak sprawdzić mandaty ze wszystkimi szczegółami?

Jak sprawdzić, za co mandat? Tylko przez Urząd Skarbowy

Jeśli potrzebne są ci informacje szczegółowe, to musisz udać się po nie do swojego Urzędu Skarbowego. W tym celu najlepiej skontaktuj się telefonicznie lub bezpośrednio ze swoją placówką terytorialną. Chociaż wszystkie mandaty obsługuje jeden urząd w Polsce, to informacje o swoich zadłużeniach z tego tytułu możesz uzyskać we własnym urzędzie. 

Wiesz już, jak sprawdzić, za co mandat został na ciebie nałożony. A kto tak naprawdę się nim zajmuje?

Gdzie sprawdzić mandaty i jak je opłacić?

Niejeden kierowca może czuć się zaniepokojony tym, że otrzymuje pismo o mandatach z Urzędu Skarbowego w Opolu. Wyjątek stanowią kierowcy, którzy mieszkają na terenie podległym tej jednostce, ale to w zasadzie ułamek przypadków. Jeśli ty też dostałeś pismo, że zalegasz z mandatem, a nadawcą jest US w Opolu, nie martw się. 

Dla pewności przyda ci się wiedza, jak sprawdzić mandaty, by upewnić się co do poprawności informacji. US w Opolu to jednostka zajmująca się mandatami kierowców z całej Polski. Ona też je rozlicza i właśnie na konto tego urzędu musisz przelać środki.

Gdzie sprawdzić zaległe mandaty na swoim koncie?

Na szczęście, podczas sprawdzania sumy zaległości nie musisz kontaktować się z US w Opolu. Gdzie sprawdzić zaległe mandaty w takiej sytuacji? Wystarczy kontakt z miejscowym Urzędem Skarbowym.

Wszelkie zaległości musisz jednak wpłacić na konto opolskiej placówki. Może się też okazać, że nie zdążysz tego zrobić, bo zostaną one pobrane z konta podatkowego podczas rozliczenia.

Jak sprawdzić mandaty do zapłacenia – czy pomoże policja?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić mandaty do zapłacenia przez lokalny posterunek policji? Niestety, nie jest to możliwe. Policja nie zajmuje się rozliczeniami zaległych mandatów, a jedynie ich nakładaniem. Możesz jednak uzyskać w placówce terenowej informacje o liczbie punktów karnych na twoim koncie kierowcy. 

Poza tym, wizyta osobista będzie ci potrzebna, gdy ubiegasz się o dokument mający moc urzędową. Czasami pracodawca lub inna osoba wymaga przedstawienia pisma o braku lub liczbie punktów karnych na koncie. Uzyskasz je na komisariacie.

Jest jednak jeszcze jeden sposób na to, jak sprawdzić mandaty.

Jak sprawdzić, czy mam mandat od straży miejskiej?

Oprócz policji, również przedstawiciele straży miejskiej mogą nakładać na obywateli mandaty. Te nie są rozliczane przez Urząd Skarbowy w Opolu, a przez miejscowy Urząd Gminy lub Miasta. 

Jak sprawdzić, czy mam mandat od straży miejskiej? Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości, udaj się do urzędu lub po prostu tam zadzwoń. Będzie to najlepsze rozwiązanie w przypadku jednostek miejscowych wystawiających mandaty. Sprawdzenie mandatów wcale nie jest takie trudne!

Mandaty a punkty karne – czy są jakieś limity?

Bagatelizowanie nakładanych na ciebie mandatów może skutkować nieprzyjemną niespodzianką podczas rozliczenia podatkowego. Wtedy, zamiast zwyczajowego zwrotu podatku, otrzymasz polecenie zapłaty należności.

W najlepszym wypadku zamiast kilkuset złotych otrzymasz kilkadziesiąt, bo podatek w formie niezapłaconego mandatu musi zostać ściągnięty. Przeciąganie sprawy nic więc nie daje. Dlatego dobrze wiedzieć, jak sprawdzić mandaty i szybko je uregulować.

O wiele trudniej jest z punktami karnymi. Są one po to, by kierowcy notorycznie nie łamali przepisów. Jeśli osiągasz limit 24 punktów w ciągu roku, zostaniesz skierowany na kurs do WORD i psychotesty dla kierowców. Jeśli dostaniesz 20 punktów, a prawo jazdy masz krócej niż rok, starosta od razu ci je zabierze.

Jak sprawdzić mandaty – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jak sprawdzić mandaty nałożone na ciebie przez różne instytucje. Pamiętaj, by nie bagatelizować czasu, który upływa od nałożenia kary, bo będziesz dostawał ponaglenia. W konsekwencji i tak będziesz musiał zapłacić mandat, chyba że odwołujesz się do sądu za nieprawidłowe przyznanie go. Ale to już inna sprawa.

Dodaj komentarz