Poziom oleju w silniku nie może być ani za mały, ani za duży. Dlaczego? Ponieważ spalinowa jednostka napędowa jest przystosowana do pracy w jego wąskim zakresie. Dlatego to ważne, by wiedzieć, jak sprawdzić poziom oleju i uniknąć jego niedoboru lub nadmiaru po dolewce. W tym poradniku znajdziesz sprawdzone podpowiedzi!
Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?
Producenci aut mają świadomość, jak ważny jest stan oleju w silniku. Dlatego ułatwiają cały proces, by każdy kierowca wiedział, jak sprawdzić poziom oleju. Służy do tego bagnet umieszczony w silniku, zwykle z czubkiem w charakterystycznym kolorze. W zależności od marki pojazdu może on być np. żółty lub pomarańczowy. Bardzo często możesz go rozpoznać po bardzo wąskiej rurce, w której się znajduje.
Bagnet olejowy jest wyposażony w miarkę. Skala ograniczona jest do wskazania minimalnego, środkowego i maksymalnego. Pozwala to na określenie stanu oleju w silniku.
Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju?
Nie bez przyczyny mówi się o właściwej metodzie sprawdzania poziomu oleju. Trzymaj się podanych poniżej podpowiedzi, aby poznać faktyczne jego parametry.
- Ustaw pojazd na równej powierzchni.
- Jeśli auto było uruchomione, poczekaj kilka minut, aż olej obcieknie do misy olejowej.
- Po pierwszym wyjęciu bagnetu wytrzyj go do czysta suchą szmatką.
- Zanurz bagnet w rurce i zaczekaj kilka sekund.
- Wyjmij bagnet i sprawdź, jaki jest poziom oleju.
- Schowaj bagnet i zamknij maskę.
Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju? Teraz już wiesz!
Jak sprawdzać olej w aucie i zrobić to dobrze?
Jakich błędów musisz unikać podczas sprawdzania poziomu oleju? Przede wszystkim auto nie może stać na krzywym podłożu. To kluczowa sprawa, bo wynik może być nieadekwatny. Jeśli auto będzie przechylone, wynik będzie zakłamany.
Jak sprawdzić stan oleju po długiej jeździe?
Wyobraź sobie, że przejechałeś sporą trasę i chcesz sprawdzić poziom oleju. Pozwoli ci to ustalić, czy twoje auto pobiera go, czy raczej się bez niego obchodzi. Co powinieneś zrobić po unieruchomieniu samochodu i wyłączeniu silnika? Jak sprawdzić poziom oleju po długiej trasie? Nie spiesz się i daj swojemu silnikowi chwile wytchnienia. Po pierwsze, pomoże ci to dokonać miarodajnego pomiaru. Z drugiej strony unikniesz poparzenia gorącymi elementami silnika.
Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i co Cię może zaskoczyć?
Mechanicy widzieli już mnóstwo historii z poziomem oleju w roli głównej. Klienci nie raz mocno panikują, szczególnie gdy auto było na naprawie w warsztacie i nagle „coś się zaczęło z nim dziać”. W nowych autach problemem może być sama czystość oleju, którego film na bagnecie jest bardzo cienki. Jeśli sprawdzasz jego poziom w słoneczny dzień i dodatkowo nie przyjrzysz się dobrze, możesz stwierdzić, że w silniku nie ma oleju! Tak naprawdę jest on tak czysty, że praktycznie go nie widać.
Dla pewności możesz poprosić kogoś o zerknięcie na bagnet lub dotknąć go, jeśli jest zimny. Wiedza o tym, jak sprawdzić poziom oleju w silniku, może ci się przydać. Unikniesz wtedy zbędnego panikowania.
Po co sprawdzać poziom oleju?
Nawet nowe auta mają zapisane w książkach serwisowych informacje, że silnik bierze pewną ilość oleju np. na 1000 kilometrów. Dlatego, kupując pojazd nowy, a tym bardziej używany, trzeba zwracać uwagę na poziom tego płynu.
Dlaczego jest to aż tak ważne? Zwykle poziom oleju spada i, jeśli silnik będzie pracował na jego niskim poziomie, może dojść do zatarcia. Ale nie tylko ubytek oleju jest groźny. Jeżeli nie dolewasz oleju do silnika, a mimo to jest go więcej niż było, oznacza to, że dostaje się do niego płyn chłodniczy. Dlatego zawsze warto wiedzieć, jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju.
Jak sprawdzić olej w samochodzie – podsumowanie poradnika
Pamiętaj o wszystkich powyższych krokach podczas pomiaru oleju. Nigdy nie spiesz się w trakcie diagnostyki, bo w zasadzie nic przez to nie zyskasz. Uważaj również na gorący silnik, zwłaszcza jeśli dokonujesz pomiaru w rozgrzanym aucie. Pamiętaj, że lepiej jest dwa razy zmierzyć poziom oleju niż dolać go za dużo. Teraz już wiesz, jak sprawdzić olej w samochodzie.