Maksymalna ilość punktów karnych
System karania kierowców obejmujący oprócz mandatów również punkty karne został wprowadzony jako wsparcie dla systemu opierającego się na mandatach karnych. Jednym z jego założeń jest wskazanie górnego limitu punktów karnych, jakie doświadczony kierowca może zgromadzić. To maksymalnie 24 punkty karne. Jeśli przekroczy tę pulę, by odzyskać prawo jazdy musi od nowa odbywać kursu na prawo jazdy.
Punkty karne u młodych kierowców
Inna pula obowiązuje w przypadku młodych kierowców, którzy krótko mają nadane uprawnienia. Musisz wiedzieć, że w pierwszym roku od wydania prawa jazdy wynosi ona jedynie 20 punktów karnych.
Punkty karne – jak sprawdzić czy wygasły?
Zgromadzone w ciągu roku punkty karne kasują się (stają się nieważne) po upływie roku. Termin wygaśnięcia naliczonych punktów karnych liczy się od chwili, kiedy popełnisz dane wykroczenie na drodze. Jeśli na kierowcę zostanie nałożony mandat karny i przyznane zostanie mu np. 10 punktów karnych 10 listopada 2020 roku, to punkty te zostaną „skasowane” z systemu dopiero po 12 miesiącach, czyli 10 listopada 2021 roku.
Punkty karne ostateczne i tymczasowe
Oprócz punktów ostatecznych w systemie są też punkty tymczasowe, które dopisywane mogą być do twojego konta w przypadku, gdy zgodnie z istniejącymi przepisami skorzystasz z odmowy przyjęcia mandatu. Nawet kiedy suma punktów stałych i tymczasowych sięgnie w pewnym momencie limitu – odpowiednio 24 lub 20 punktów, nie oznacza to automatycznego odebrania ci prawa jazdy. Ma to związek z tym, że twoje punkty tymczasowe przekształcają się w punty ostateczne dopiero wtedy, gdy sąd wyda wyrok skazujący.
Uwaga! Istnieje wyjątek od zasady przedawniania się punktów karnych po roku od wykroczenia. Jeśli kierowca wie, że ma maksymalną liczbę punktów na swoim koncie, a kolejny mandat z punktami spowodowałby odebranie prawa jazdy i odmawia przyjęcia mandatu zgodnie z prawem. Jeśli jednak suma punktów tymczasowych i ostatecznych przekracza limit punktów dla kierowcy, system „zamraża” prawo jazdy i czeka na decyzję sądu. Nie ma wówczas większego znaczenia, w jakim terminie zapadnie wyrok, bo z chwilą uznania cię przez sąd za winnego, ponownie skontrolowany zostanie limit punktów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To termin, w którym zostało ujawnione wykroczenie stanowiące podstawę sprawy sądowej.
Co po przekroczeniu limitu punktów karnych?
Warto więc pilnować, ile mam punktów karnych w danym roku, by wiedzieć, czy przy kolejnym wykroczeniu ostatecznie nie pożegnasz się ze swoimi uprawnieniami do kierowania pojazdów? Sprawdzenie punktów karnych możliwe jest również w trybie online.
Przy przekroczeniu limitu punktów w danym roku, otrzymasz skierowanie od starosty na egzamin, który sprawdzi czy masz odpowiednie kwalifikacje jako kierowca – będzie on tożsamy z normalnym egzaminem na prawo jazdy. Dodatkowo konieczne będzie zaliczenie przez ciebie badań psychologicznych. Jeśli nie zaliczysz jednego z tych elementów: egzaminu lub badań, starosta ma pełne prawo cofnąć twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli zaś przekroczysz 20 punktów karnych, a twój staż jako kierowcy jest krótszy niż rok, starosta anuluje twoje uprawnienie pozwalające na legalne kierowanie pojazdami.
Jak sprawdzić punkty karne?
Jeśli nie wiesz, ile masz punktów karnych, a chciałbyś to sprawdzić przez internet, musisz mieć do tego założony Profil Zaufany. Możesz go aktywować za pomocą swojego banku, a właściwie bankowości elektronicznej. Jak sprawdzić punkty karne online? Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. System bardzo szybko i automatycznie przekieruje cię do twojego profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto i od razu na ekranie zobaczysz punkty karne. Sprawdzenie online pozwoli również na wydruk takiej informacji z wygenerowanego z systemu pliku PDF. Pamiętaj, że taki wydruk nie ma statusu dokumentu urzędowego i sąd lub urząd nie uznają go, np. jako dowód w konkretnej sprawie.
Gdzie sprawdzić punkty karne osobiście?
Jeśli chcesz uzyskać informację o tym, ile punktów jest na twoim koncie, a nie założyłeś Profilu Zaufanego, sprawdź swoje punkty karne bezpośrednio na pobliskim komisariacie. W ten sposób może uzyskać informacje o punktach karnych na swoim koncie każdy kierowca. Policjantowi, który będzie dyżurować na komisariacie, musisz wówczas okazać dokument, który pozwoli na potwierdzenie twojej tożsamość. Może on wydać na twoją prośbę zaświadczenie, w którym będzie wskazana informacja o liczbie twoich punktów karnych zgromadzonych w ostatnim roku, ale licz się z koniecznością zapłacenia za taki dokument. Po pokazaniu potwierdzenie wpłaty lub przelewu, otrzymasz zaświadczenie.
Informację ustną od policjanta otrzymasz bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale jeśli ilość punktów karnych ma znaleźć się na zaświadczeniu pisemnym, musisz za nie zapłacić 17 zł w urzędzie gminy lub miasta, tam gdzie mieści się komisariat.
Baza danych, gdzie trafiają i są przechowywane informacje o liczbie przyznanych kierowcom punktów karnych, jest raz na dobę aktualizowana. Dlatego szybko informacja o kolejnych ewentualnych punktach pojawi się w rejestrze. Kiedy go sprawdzasz, możesz mieć właściwie pewność, że wyświetla aktualne informacje z danego dnia. Jeśli masz wątpliwości co do liczby swoich punktów, możesz ponownie zajrzeć do systemu i skontrolować to następnego dnia.
Szkolenia szansą na zmniejszenie liczby punktów karnych
Wiesz już, że gdy minie 12 miesięcy, czyli rok od dnia popełnienia określonego naruszenia przepisów drogowych, twoje punkty karne są usuwane i znowu możesz mieć „czyste konto”. Jednak o wiele szybciej możesz się z nimi „pożegnać”. Jeśli obawiasz się utraty prawa jazdy, co na przykład nie pozwoliłoby ci w dalszym ciągu wykonywać pracę jako zawodowy kierowca, zdecyduj się na szkolenie. Umożliwi ci ono zmniejszenie sumy twoich punktów karnych. Jeśli przed rozpoczęciem takiego szkolenia miałeś mniej niż 24 punkty karne lub 20 punkty karne, gdy jesteś młodym kierowcą, to możesz zdecydować się na taką ewentualność. Szkolenia organizują i prowadzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y). Możesz zapisać się na szkolenie, ale prawo to uzyskujesz raz na 6 miesięcy, a kiedy je ukończysz suma twoich aktywnych punktów karnych zostanie zmniejszona o 6 najstarszych punktów. Uczestnictwo w kursie niewiele ci da, jeśli suma twoich tymczasowych punktów i aktywnych punktów przekracza dozwolony limit 24 lub 20.