To, jak udrożnić odpływ wody w samochodzie będzie zależeć przede wszystkim od tego, czy właściciel pojazdu lub osoba, która akurat chce go wyczyścić, ma jakiekolwiek doświadczenie w zakresie mechaniki i prac manualnych. Jeśli ktoś zalicza się do tej grupy, a zapewne jest takich osób bardzo dużo, to powinien poznać sposoby na czyszczenie odpływów. Cenne wiadomości na ten temat znajdują się poniżej! Zapraszamy!
Jak udrożnić odpływ wody w samochodzie? Podstawowe informacje
Zanim dowiesz się, jak udrożnić odpływ wody w samochodzie, powinieneś zebrać podstawowe informacje, które przydadzą się w późniejszym czyszczeniu. Każdy pojazd z konstrukcją unibody – czyli praktycznie wszystkie auta poza wczesnymi samochodami z podwoziem typu body-on-ladder, są zaprojektowane w taki sposób, aby woda samoczynnie wydostawała się z pustych przestrzeni.
Zagłębienia, które wspomagają ten proces znajdują się we wszystkich najważniejszych częściach pojazdu. To przestrzeń wewnątrz progów, pod przednią szybą, w drzwiach, wokół bagażnika lub klapy, a także w dachu, czy szyberdachu. Właśnie we wspomnianych kanałach może, po jakimś czasie, zacząć zalegać woda. Należy uporać się z tym problemem, ponieważ uwięziona przez długi czas wilgoć może zacząć negatywnie oddziaływać i rozprzestrzeniać się na pozostałe części auta. W takim razie, jak udrożnić odpływ wody w samochodzie?
Zlokalizuj wszystkie miejsca, w których może znajdować się woda
Pierwszym krokiem do tego, jak udrożnić odpływ wody w samochodzie, jest namierzenie wszystkich miejsc, w których może zbierać się płyn. Karoserie aut są zazwyczaj wyposażone w otwory spustowe, czasami z ukrytymi rurami lub przewodami odprowadzającymi wodę. Zależy to od rozwiązań konstrukcyjnych producenta lub ewentualnych ingerencji poprzedniego właściciela pojazdu.
Po tym, kiedy je znajdziesz usuń z nich wodę. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu. Kanały można oczyścić z brudu za sprawą giętkiego drutu z małą, szorstką i szczotkowaną końcówką lub sprężonym powietrzem.
Po oczyszczeniu nie będą już stanowić zagrożenia. Największym z nich może być szybko rozprzestrzeniająca się korozja. Dzięki usunięciu wilgoci ze wspomnianych miejsc, będziesz mógł zapobiec pojawieniu się rdzy lub zahamujesz jej dynamiczną ekspansję.
Jak pomóc sobie w znalezieniu kanałów odpływowych?
Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie informacji znajdujących się w książeczce producenta, która jest dołączona do samochodu. Warto też posilać się wiadomościami znajdującymi się w Internecie. Na forum dotyczącym właścicieli auta takiego jak Twoje, możesz postawić pytanie dotyczące wymienienia wszystkich kanałów odpływowych.
Odpływy w przedniej części auta
W tej partii kanały drożne znajdują się najczęściej gdzieś po obu stronach karoserii, pod przednią szybą. W większości przypadków otwory drenażowe są umiejscowione właśnie tam. Natomiast w bardziej nowoczesnych samochodach, jest prawdopodobnie zamontowana plastikowa osłona między dolną częścią ekranu a maską. Gdy ją usuniesz, to powinieneś znaleźć otwór spustowy po obu stronach, który odprowadza wodę.
Czyszczenie kanałów przy drzwiach
Dość trudne w czyszczeniu są przestrzenie w drzwiach, dokładnie tam, gdzie otwierają się okna, czyli tzw. podszybie. W wielu przypadkach może to stanowić poważny problem, ponieważ wilgoć dostaje się między uszczelki okienne a szkło. Jak udrożnić odpływ wody w samochodzie o tej charakterystyce?
Na dole każdych drzwi będą znajdować się otwory odpływowe. Mogą być proste w namierzeniu i demontażu lub zawierać bardziej zaawansowane osłony – okucia, czy gumowe nakładki. Niekiedy są też całkowicie osłonięte.
Czyszczenie kanałów zapewniających drożność i znajdujących się w okolicy drzwi, jest niezwykle ważne w kontekście rdzy, często przenoszącej się na progi auta. Woda może dostać się do środka drzwi zarówno z powodu kondensacji, jak i ingresu. W momencie, kiedy będzie zalegać w jednym miejscu zbyt długo, to niechybnie pojawi się korozja.
Usuwanie zabrudzeń z otworów przy szyberdachu
Pomimo tego, że w większości przypadków szyberdach ma specjalne uszczelnienia, to wciąż może zbierać się w jego okolicy wilgoć. Pewna ilość wody dostaje się przez szczelinę między szyberdachem a samym samochodem. Zazwyczaj są one odprowadzana z pojazdu przez odpływy z szyberdachu, które biegną z wnętrza dachu i mają wyjście skierowane na zewnątrz.
Co dzieje się w momencie, gdy się zatkają? We wnętrzu auta zacznie śmierdzieć stęchlizną. Wilgoć może przerodzić się w grzyba i zaatakować, na przykład siedzenia, podsufitkę, czy inne elementy wewnętrznych części auta, które mają materiałowe obicie. Dlatego decydując się na udrożnianie odpływów wody w samochodzie, kierowca powinien pamiętać również o szyberdachu.