Z artykułu dowiesz się jakie choroby zabraniają prowadzenia samochodu oraz przy których przypadłościach nie otrzymasz prawa jazdy.
Zaburzenia neurologiczne uniemożliwiają kierowanie autem
Jakie choroby zabraniają prowadzenia samochodu? Jedną z nich jest padaczka. Jest to rodzaj zaburzeń neurologicznych spowodowanych chwilową niesprawnością mózgu. Najbardziej charakterystycznym objawem epilepsji są silne ataki drgawkowe, często połączone z utratą przytomności. Osoby z udokumentowanym brakiem ataków przez ostatnie dwa lata mogą być dopuszczone do kursu na prawo jazdy.
Czy chorzy psychicznie mogą kierować pojazdem?
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mogą starać się o prawo jazdy, a następnie po odebraniu dokumentu kierować pojazdami zgodnie z kategorią uprawnień. Potrzebują do tego jedynie pozytywnej opinii swojego lekarza prowadzącego. Jest jednak grupa chorób zabraniających prowadzenia samochodu, a zaliczają się do nich między innymi niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania i osobowości.
Jakie choroby zabraniają prowadzenia samochodu? Niektóre choroby serca
Choroby niosące ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego decydują o tym, czy kandydat otrzyma prawo jazdy. Przyszli kierowcy, którzy cierpią na między innymi arytmię, niedokrwienie mięśnia sercowego, czy mają wszczepiony stymulator, mogą prowadzić auto jedynie, jeśli będą poddawać się regularnym badaniom.
Rozsądek przede wszystkim
Pamiętaj, że nawet jeśli nie chorujesz przewlekle na żadną z wymienionych przypadłości, to zawsze stawiaj bezpieczeństwo ponad wszystko. W przypadku kiedy nie czujesz się na siłach, żeby prowadzić auto, pojedź taksówką, komunikacją miejską czy poproś znajomego o podwózkę. Nawet zwykłe zmęczenie może być powodem wypadku, dlatego wsiadaj do auta zawsze wypoczęty i w pełni sił.
Dysfunkcje układu ruchu
Zdarza się, że kandydatom z dysfunkcją ruchową może być odmówione wydanie prawa jazdy, chociaż rzadko. Osoby z dysfunkcją tego układu to najczęściej osoby na wózkach lub po amputacjach, które mają możliwość prowadzenia aut specjalnie przerobionych lub w miarę możliwości wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów
Zawsze dopytaj lekarza o zalecenia
Z tekstu dowiedziałeś się jakie choroby zabraniają prowadzenia samochodu. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że nie wszystkie przypadki chorobowe są takie same i lekarz prowadzący może mieć dla ciebie specjalne zalecenia. Nie udało nam się też wymienić wszystkich chorób uniemożliwiających kierowanie pojazdem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapytać specjalistę, czy widzi jakiekolwiek ku temu przeciwwskazania. Sam też kontroluj swoje zdrowie i unikaj podróży autem, jeśli nie czujesz się na siłach.