Quady są nie tylko popularnym pojazdem rekreacyjnym, ale także użytecznym środkiem do jazdy w terenie – z czego korzystają rozmaite służby i osoby, których praca wymaga dojazdu w trudnodostępne miejsca. Jednak quadem nie można jeździć wszędzie, a poruszanie się po drogach publicznych wymaga nabycia stosowanych uprawnień. Od tego jakie prawo jazdy na quada posiadasz, uzależnione jest jaką maszyną będziesz mógł kierować.
Nie można jeździć quadem bez prawa jazdy
Jeszcze kilka lat temu na czterokołowiec lekki – czyli kategorię, do której zaliczane jest większość quadów – nie były potrzebne żadne specjalne uprawnienia (jak na motorower) i osoby pełnoletnie mogły poruszać się nimi legalnie, wyposażone jedynie w dowód osobisty. Od 2013 roku weszła konieczność posiadania prawa jazdy do kierowania motorowerami, z wyłączeniem osób, które wcześniej nabyły takie prawo, tj. ukończyły 18 lat. Jednak niejako przy okazji z tej grupy wypadły czterokołowce lekkie, na które trzeba posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii AM. Posiadacze kart motorowerowych muszą je wymienić, ale nie jest to specjalnie kłopotliwy proces.
Jakie prawo jazdy na quada potrzebujesz?
Wszystko zależy od tego, jakie uprawnienia już posiadasz i jakim czterokołowcem zamierzasz się poruszać. Wiele quadów „łapie się” na kategorię AM, czyli dawną kartę motorowerową, którą otrzymuje się niejako przy okazji nabycia uprawnień wyższej kategorii. Jeśli więc posiadasz prawo jazdy kategorii B1 i B albo prawo jazdy na motocykl, to w wielu przypadkach nie potrzebujesz już niczego więcej. Aby legalnie poruszać się po drogach i terenach publicznych, twój pojazd musi być ponadto zarejestrowany i posiadać aktualną polisę OC. Dopiero wtedy możesz poruszać się quadem bez narażania na wysokie mandaty i nieprzyjemności ze strony drogówki.
Jakim quadem pojedziesz na prawo jazdy kategorii AM?
Już od 14. roku życia można wyrobić prawo jazdy AM, które uprawnia do kierowania quadami lekkimi, czyli pojazdami o masie do 350 kg i prędkości maksymalnej 45 km/h (homologacja L6e). Wbrew pozorom w tej kategorii można znaleźć całkiem sporo ciekawych modeli, a z uwagi na wykorzystanie all-terrain vehicle głównie do jazdy po bezdrożach, taka prędkość jest dla wielu całkowicie satysfakcjonująca. Jeśli masz kategorię wyższą od AM, to automatycznie zyskałeś takie uprawnienia, a posiadacze karty motorowerowej mogą ją wymienić w urzędzie. Zdobycie kategorii AM od podstaw również nie jest trudne – wystarczy kosztujące około 300 złotych szkolenie egzamin (zdawany na motorowerze), którego koszt to 170 złotych oraz 100 złotych za wydanie dokumentu.
Czy quad o masie poniżej 350 kg to dobry prezent dla 14-latka?
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, wujków i dziadków, którzy chcieliby obdarować swoich bliskich wymarzonym przez nich pojazdem czterokołowym. Chociaż kategoria AM uprawnia do poruszania się pojazdami o masie do 350 kg, to warto zdawać sobie sprawę z równic pomiędzy quadami a motorowerami. Są one odmienne od samochodów i motocykli, a ich prowadzenie wymaga odmienne wyczuwanie zakrętów, co sprawia, że niekoniecznie 14-latek nie będzie stanowił zagrożenia na drodze. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu skuter, który też zaspokoi potrzeby młodego człowieka, a przy tym mniej pali i jest łatwiejszy w opanowaniu.
Czy warto zrobić prawo jazdy kategorii B1 do jazdy quadem?
Jeśli chcesz poruszać się pojazdem, którego masa własna przekracza 350 kg, czyli homologowanym jako L7e (czterokołowce ciężkie), to będziesz potrzebować stosownego uprawnienia – kategorii B1 lub B. Dotyczy to również quadów lekkich, ale rozwijających maksymalne prędkości powyżej 45 km/h. Górna granica masy własnej w przypadku kategorii B1 to 400 kg (jeśli pojazd osobowy) lub 550 kg (jeśli został zakwalifikowany jako środek do przewożenia towarów). Takim ATV mogą jeździć nawet 16-latkowie, o ile zdadzą egzaminy na B1. Jeśli jednak masz więcej niż 18 lat lub zbliżasz się do tej granicy, to warto zrobić „pełne” B, ponieważ wymagania są jednakowe, podobnie jak opłaty, a zakres uprawnień nieporównanie większy.
Co grozi za brak prawa jazdy na quada?
Prowadzenie quada bez uprawnień jest tak samo traktowane, jak jazda samochodem czy motorem. Osoba, która się na to decyduje, naraża się na otrzymanie mandatu w wysokości 500 do 5000 złotych, ale konsekwencje mogą być bardziej bolesne. Można stracić już posiadane „prawko”, szczególnie jeśli kierowca przyczynił się do spowodowania kolizji. Najcięższą sankcją grożącą kierowcy, jest pozbawienie wolności do lat 2. Często towarzyszy mu sądowy zakaz do prowadzenia pojazdów, trwający nawet 15 lat. To i tak nie koniec problemów. Jeśli więc wydaje ci się, że skoro quad jest niewielki, to można nim bezkarnie jeździć, łamiąc przepisy, to możesz się boleśnie zdziwić.
Gdzie nie obowiązuje homologacja i obowiązek posiadania prawa jazdy?
Oczywiście nie zawsze będziesz potrzebował prawa jazdy, aby móc poruszać się quadem. Jeśli jeździsz po terenach prywatnych, torach wyczynowych czy innych miejscach, które nie są strefą ruchu, to nie będzie ci potrzebne prawo jazdy, OC ani nawet homologacja. Pamiętaj jednak, że w jakiś sposób musisz dojechać quadem na miejsce docelowe, a wyjechanie choćby na skrawek drogi publicznej może skończyć się mandatem i opisanymi powyżej przykrymi konsekwencjami. Nie można poruszać się czterokołowcem również po lasach, poza specjalnie wyznaczonymi do tego drogami – to również zagrożone jest grzywną i nieprzyjemnościami prawnymi.
Na co jeszcze musisz zwracać uwagę, poruszając się quadem?
Do korzystania z quada potrzebny będzie również kask – o ile nie jest on konstrukcją zamkniętą, wyposażoną dodatkowo w pasy bezpieczeństwa. Co prawda można nim przewozić nawet małe dzieci, ale nie wolno wówczas przekraczać 40 km/h (dziecko poniżej 7 roku życia). Oprócz lasu quadem nie wjedziesz legalnie również na drogę ekspresową czy autostradę – nawet jeśli mowa o modelu rozwijającym duże prędkości, rzędu 130-140 km/h. Pamiętajmy, że są to pojazdy przeznaczone głównie do jazdy po bezdrożach, co znajduje odbicie również w ich systemach bezpieczeństwa, które nie są zaprojektowane do jazdy z taką prędkością.
Jazda quadem to błahostka?
Niekoniecznie. Chociaż czterokołowiec wydaje się podobny do samochodu, a niezbędne uprawnienia są tożsame, to z uwagi na odmienny sposób prowadzenia, a także niższy poziom bezpieczeństwa nie każdy nadaje się do prowadzenia tego rodzaju pojazdu. Jeśli chcesz poruszać się tym pojazdem, to najlepszym pomysłem będzie wykupienie kilku godzin z instruktorem, w których trakcie poznasz więcej szczegółów związanych z jazdą czterokołowcem.
Quady to popularne na naszych drogach pojazdy. Chociaż wydają się mniejsze od samochodów, to wymagają nabycia stosownych uprawnień, wykupienia OC i posiadania homologacji.