Oczywiście sam fakt prowadzenia auta po wypiciu napojów wyskokowych to skrajny brak odpowiedzialności, natomiast kara za jazdę po alkoholu to nawet pozbawienie wolności. Każdy pijany kierowca w 2022 roku zostanie srogo ukarany. Sam czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo, jeżeli w organizmie wykryte zostanie stężenie alkoholu powyżej określonej wartości wyrażonej w promilach.
Pijany kierowca a procedura zatrzymania prawa jazdy – jak to wygląda w praktyce?
Procedura zatrzymania prawa jazdy po alkoholu przez funkcjonariusza policji została maksymalnie uproszczona. Warto wiedzieć, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest w Polsce przestępstwem, a więc policjant nie tylko zatrzyma uprawnienia, ale także skieruje wraz z prokuratorem akt okrążenia do sądu.
Według najnowszych zmian, które zostały uchwalone 16 listopada, sejm wprowadzi przepisy, które spowodują, że konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu będzie możliwa już od 2023 roku. To kolejna z konsekwencji, jaką nałoży polski rząd na nietrzeźwych za kółkiem.
Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?
Aby móc odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, które straciłeś jako pijany kierowca, musisz:
- przejść pozytywnie badania lekarskie,
- złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy, np. po zakończeniu okresu zatrzymania uprawnień,
- zapłacić opłatę w wysokości 100,50 złotych za wydanie prawa jazdy,
- złożyć komplet dokumentów w Wydziale Komunikacji lub elektronicznie.
Uwaga! W sytuacji, gdy prawo jazdy jest zatrzymane na dłużej niż rok, będziesz zobowiązany do ponownego przejścia egzaminu państwowego, takiego jak w przypadku młodych kierowców.
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Jeśli w trakcie kontroli policjant wykryje stężenie alkoholu we krwi na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, może:
- nałożyć 15 punktów karnych oraz grzywnę w wysokości do 5000 złotych,
- pozbawić kierującego uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- w przypadku recydywy – zastosowań dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych,
- zaaresztować zatrzymanego na okres od 5 do 30 dni.
Powyższe przepisy obowiązują obecnie, ale już wkrótce za sprawą zmian uchwalonych w listopadzie, zaostrzą się one. Maksymalna kara pozbawienia wolności będzie wynosić nawet do 16 lat, podobnie zresztą w przypadku recydywistów – nie będzie to jedynie zabranie uprawnień, a kara wiezienia.
Pijany kierowca a wysokość ubezpieczenia OC
Jazda po alkoholu w Polsce jest surowo karana, choć to nie jedyne konsekwencje, na jakie narażają się nieodpowiedzialni kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty należnego odszkodowania z tytułu polisy, jeśli kierujący był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W takiej sytuacji jako sprawca zdarzenia będziesz obciążony wszystkimi kosztami związanymi ze skutkami, np. wypadku drogowego lub leczenia osób poszkodowanych.
Eksperci z multiagencji Punkta zwracają uwagę na kolejną konsekwencję – podwyżkę składki OC w przypadku kierowców ukaranych za jazdę po alkoholu. Dotyczy to także osób, którym uprawnienia nie zostały zabrane, a jedynie nałożony został mandat. Od lipca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dostęp do bazy z karami finansowymi i na tej podstawie także regulują wysokość stawek. Jeśli nie chcesz przepłacać za polisę, kalkulator OC pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia samochodowego.