Jazda samochodem po transferze zarodków

Niepłodność dotyka wielu par. WHO szacuje, że problem dotyczy nawet 1,5 miliona osób w Polsce. W większości sytuacji metoda in vitro jest prawdziwym wybawieniem. Niestety procedura jest dość złożona. Jej powodzenie zależy nie tylko od odpowiednio przeprowadzonego połączenia plemnika i komórki jajowej, ale również od stosowania się do zaleceń lekarza. Czy jazda samochodem po transferze zarodków jest dozwolona? Sprawdźmy to!

Czym jest in vitro? Niepłodność

Bezpłodność niestety jest nieuleczalna. Osoby bezpłodne mogą jednak skorzystać z technik rozrodu wspomaganego. In vitro jest procedurą, która pomaga niepłodnym parom. Polega ona na połączeniu plemnika i komórki jajowej poza organizmem kobiety. Odbywa się to w warunkach laboratoryjnych i cieszy się wysokim wskaźnikiem powodzenia.

Jak przebiega transfer zarodków?

Transfer zarodków jest elementem procedury in vitro. Embriotransfer polega na przeniesieniu zarodka do jamy macicy. Transfer wykonywany jest pod kontrolą USG za pomocą specjalnego miękkiego cewnika. Embriotransfer jest bardzo skutecznym zabiegiem medycznym dającym realną szansę na zajście w ciążę.

Jazda samochodem po transferze zarodków

Zazwyczaj embriotransfer odbywa się na fotelu ginekologicznym, trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Niekiedy zdarza się jednak, że konieczne jest podanie znieczulenia – w takim przypadku w dniu transferu nie należy prowadzić samochodu. Należy też pamiętać, że długa jazda samochodem po transferze zarodków nie jest szczególnie zalecana – długotrwałe siedzenie jest niewskazane zarówno dla macicy, jak i ryzyko zastoju żylnego w nogach. Trzeba więc zadbać o częste postoje.

Jazda samochodem po transferze zarodków nie jest bezwzględnie zakazana. Warto jednak wziąć pod uwagę ryzyko obciążeń podczas długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Ze względu na dobro i powodzenie terapii lepiej zrezygnować z długich podróży.

Dodaj komentarz