Kierowcy przyzwyczaili się, że niezbędne dokumenty do jazdy autem to dowód rejestracyjny i prawo jazdy. I chociaż podczas podróży samochodem nie jest wymagane posiadanie innych dokumentów, to brak karty pojazdu w pewnych momentach może być bardzo uciążliwy. Na początku jednak warto przytoczyć informacje dotyczące samego dokumentu.
Co to jest karta pojazdu?
Na pierwszy rzut oka karta pojazdu łudząco przypomina paszport. Zachowany jest w podobnej kolorystyce i rozmiarze. Oczywiście dotyczy nie konkretnej osoby, a samochodu, stąd nazwa „karta pojazdu”.
Karta pojazdu – od kiedy jest wydawana?
Od kiedy obowiązuje przepis o wydawaniu karty pojazdu? Prawo o ruchu drogowym mówi, że wszystkie auta, które zostały zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej po 1 lipca 1999 roku, muszą mieć ten identyfikator.
Karta pojazdu na motocykl
Co istotne przepis o karcie pojazdu obowiązuje także motocykle, dla których wydawany jest tożsamy dokument. Może się zdarzyć, że taką kartę będą posiadały samochody zarejestrowane w Polsce jeszcze przed 1999 rokiem. Powodem tego jest fakt, że karta pojazdu została wydana w kraju pochodzenia danego auta i została przekazana obecnemu właścicielowi. Natomiast jeśli pojazd został zarejestrowany przed tą datą, możliwe jest, że danego dokumentu nie wystawiono.
Co zawiera karta pojazdu?
Wewnątrz tej małej książeczki znajduje się wiele przydatnych informacji, które mówią dużo na temat historii pojazdu. W karcie pojazdu znajdziesz, m.in.:
- markę i model auta;
- numer VIN;
- ilość miejsc;
- numer świadectwa homologacji;
- moc silnika i pojemność;
- dopuszczalną masę całkowitą i ładowność;
- rodzaj i przeznaczenie pojazdu;
- dane osobowe właściciela;
- informacje o rejestracjach i wydanych duplikatach tablic rejestracyjnych.
Dokument ten jest bardzo przydatny podczas oględzin pojazdu z rynku wtórnego. Możesz w ten sposób dowiedzieć się, m.in.:
- czy w pojeździe dokonano poważnych zmian konstrukcyjnych;
- czy służył we flocie;
- czy był używany jako pojazd do przewożenia osób;
- czy był wykorzystywany jako auto w szkole nauki jazdy.
Karta pojazdu powie ci też dużo na temat ewentualnego obciążenia, jeśli poprzedni właściciel brał kredyt pod zastaw pojazdu.
Czy karta pojazdu jest obowiązkowa?
Dokument ten nie jest obowiązkowy w przypadku kontroli drogowej. Funkcjonariusze nie zażyczą sobie do wglądu karty pojazdu, więc możesz przechowywać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Inną sytuacją jest dokonywanie procesów administracyjnych. Każde zmiany dotyczące właściciela, wyposażenia pojazdu, np. haka lub implementacji instalacji LPG, wymagają uzupełnienia danych w karcie pojazdu. Wtedy jest ona konieczna. Jednak co ważne dla kierowców, od 4 września 2022 roku zniknie obowiązek posiadania tego dokumentu.
Zakup i sprzedaż auta a brak karty pojazdu
Interesując się kupnem pojazdu z rynku wtórnego, zawsze pamiętaj, by wejść w posiadanie tego dokumentu. Zapisana w nim jest cała historia w danym kraju i możesz dzięki niej uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeżeli masz przed sobą samochód używany i nie ma on karty pojazdu, możesz mieć słuszne podejrzenia, że jego historia jest „bogata” w różne przygody. Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu? Informacje na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj, że również po zakupie samochodu sprowadzonego z zagranicy, musisz wyrobić kartę pojazdu.
Brak karty pojazdu – czy można wyrobić duplikat dokumentu?
Może się zdarzyć, że planujesz sprzedać swój pojazd i nie możesz znaleźć swojej karty pojazdu. Co wtedy zrobić? Możesz złożyć stosowny wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu. W tym celu powinieneś udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego do miejsca rejestracji pojazdu. Tam czeka cię procedura wypełniania stosownych formularzy. Wcześniej przygotuj wniosek o wydanie wtórnika dokumentu.
Zgubiona karta pojazdu – co robić?
Pamiętaj, że utrata karty pojazdu jest bardzo poważną sprawą. Podczas składania wniosku podpisujesz informację o świadomości odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywych zeznań. Podobnie rzecz ma się w momencie jej zniszczenia. Jeżeli jest nieczytelna, bo np. została zalana jakąś substancją, powinieneś przynieść ją do wydziału komunikacji.
Ile kosztuje wydanie duplikatu karty pojazdu?
Kwota, jaką należy mieć przygotowaną w przypadku wnioskowania o duplikat karty pojazdu to 75,50 zł.
Rejestracja samochodu bez karty pojazdu – czy jest możliwa?
Może jednak dojść do sytuacji, gdy kupisz pojazd bez karty. Co wtedy? Pamiętaj, że bez niej nie zarejestrujesz swojego nowego nabytku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego zadbaj o to, by sprzedający wystawił ci dokument o zagubieniu karty pojazdu. Oczywiście formułuje go z pełną świadomością odpowiedzialności karnej. Konieczne jest też zaświadczenie z urzędu poprzednio rejestrującego auto, w którym zostaną zawarte informacje o pojeździe. Dokumenty te będą ci potrzebne podczas rejestracji auta.
Jak widzisz, karta pojazdu jest niezbędnym dokumentem. Chociaż nie wozisz jej ze sobą codziennie, w kluczowych momentach okazuje się niezastąpiona. To z niej wyczytasz wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kupowanym pojeździe. Dlatego zawsze pamiętaj, gdzie ją masz i dbaj, by jej nie zgubić. Zaoszczędzisz sobie sporego bólu głowy.