Co jest najważniejszym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, wybierając kask motocyklowy? Dla jednych jest to cena, inni postawią na design, a jeszcze innych interesuje sposób zapięcia. Doświadczeni motocykliści wiedzą, że kask dobiera się do rodzaju motocykla i sposobu poruszania się nim. Wygląd i cena schodzą na dalszy plan. A przynajmniej powinny.
Kaski motocyklowe – jakie są ich rodzaje?
Na rynku jest kilka typów kasków motocyklowych, które możesz kupić. Zaliczają się do nich modele:
- integralne;
- offroadowe;
- otwarte;
- modularne.
Wewnątrz konkretnych grup da się też wyodrębnić poszczególne kategorie ze względu na materiału do wykonania. Te tworzywa to:
- ABS – termoplast;
- technopolimer;
- poliwęglan;
- kevlar;
- włókno szklane.
Kaski na motocykl – charakterystyka poszczególnych typów
Warto scharakteryzować typy, które wymieniliśmy. Będzie ci łatwiej wybrać dla siebie odpowiedni model.
Kaski integralne, czyli jakie?
Kaski integralne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród motocyklistów. Dlaczego? Ten kask motocyklowy nadaje się do jazdy „sportem”, nakedem, skuterem i jednośladem turystycznym. Jest też wyjątkowo bezpieczny dzięki jednolitej budowie. Kaski integralne mogą występować jako turystyczne (z blendą przeciwsłoneczną) lub sportowe, które tej blendy nie mają. Turystyczne kaski integralne są wyprofilowane do jazdy w pozycji wyprostowanej, a konstrukcja kasków motocyklowych sportowych umożliwia motocykliście swobodne pochylenie się na jednośladzie.
Jak zbudowane są kaski do off-roadu?
Konstrukcje na off-road są pozbawione wizjera i wyposażone w wysuniętą do przodu szczękę. Motocyklista jeździ w wymagającym terenie z umiarkowanymi prędkościami, więc są zbudowane tak, by maksymalizować dopływ powietrza. Kask do off-roadu jest specyficzny i nadaje się w zasadzie tylko do jazdy w terenie. Takie konstrukcje ochronne są zazwyczaj bardzo lekkie i dysponują świetną wentylacją. Wymagają jednak założenia gogli.
Czym charakteryzują się kaski otwarte?
To akcesoria pozbawione szczęki. Jedyną ochroną dla twarzy ridera jest szyba lub uchylna blenda. Jednak nie we wszystkich typach są one dostępne. Kaski motocyklowe otwarte są odpowiednie szczególnie dla tych, którzy podróżują w mieście. Możesz wybrać kask otwarty, jeśli poruszasz się na skuterach, cruiserach lub klasykach i nie rozwijasz zbyt dużych prędkości.
Sztuka kompromisu, czyli kaski modularne
Kaski modularne to połączenie konstrukcji otwartych i integralnych. Umieszczoną w nich szczękę możesz wyregulować i zmienić wysokość lub zupełnie ją wypiąć. Dzięki temu można dostosować kask do stylu jazdy i swojego motocykla. Oczywiście, kaski tego rodzaju muszą spełniać normy bezpieczeństwa, jakie dotyczą typu otwartego i integralnego. Jednak zazwyczaj nie ma problemu z tym, by taki kask motocyklowy kupić.
Kask motocyklowy damski – które typy będą odpowiednie?
Kask motocyklowy damski, podobnie jak sam motocykl, również nie różni się zbytnio od typu męskiego. Oczywiście, główne różnice to design i rozmiar. W ten sposób można poznać, czy dany produkt przeznaczony jest dla mężczyzn lub kobiet. Najchętniej wybierane przez płeć piękną są kaski integralne, ponieważ są lekkie, zapewniają dobre wyciszenie i wentylację. Jednocześnie chronią też całą twarz i najczęściej są wyposażone w blendę przeciwsłoneczną. Są uniwersalne i przeznaczone na różne typy motocykli.
Jaki jeszcze motocykl dla kobiety?
Inną naturalną propozycją dla pań jest kask otwarty. Jest niezwykle stylowy i nadaje się głównie do jazdy miejskiej na skuterach, a to właśnie te maszyny bardzo często są wybierane przez kobiety. Opcjonalnie taki kask na motor damski może zostać wyposażony w szybę lub blendę. Nie jest to jednak norma, a każda riderka może zdecydować, czy chce korzystać z takich udogodnień.
Kask motocyklowy a materiał jego wykonania
Trzeba jasno przyznać, że nie każdy motocyklista jest w stanie przeznaczyć spore pieniądze na kask z najwyższej półki cenowej. Jednak kaski motocyklowe wcale nie muszą być najdroższe, by spełniały swoją funkcję. Aby to zrozumieć, przyjrzyj się charakterystyce materiałów, z jakich zostały wykonane.
ABS – termoplast, czyli kaski plastikowe
Takie kaski należą do lekkich i tanich, ale niestety również najmniej bezpiecznych konstrukcji. Do ich produkcji używa się żywicy termoplastycznej lub innych tworzyw sztucznych. Charakteryzują się sporą miękkością. Kask motocyklowy tego rodzaju raczej nie nadaje się dla profesjonalistów ani dla osób lubiących szybką jazdę. Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie kaski z ABS są słabe – znajdziesz też mocne i wytrzymałe konstrukcje, które możesz poznać po jakości zastosowanego materiału i cenie.
Technopolimer – mocniejsza wersja z tworzywa sztucznego
Technopolimer to połączenie termoplastiku i włókna szklanego. Takie zestawienie sprawia, że kask jest zdecydowanie bardziej wytrzymały od tego, który jest wykonany tworzywa sztucznego. Zapewnia większą trwałość i jest sztywniejszy.
Kaski z poliwęglanu
Poliwęglan to chyba najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji kasków motocyklowych. Nie należy do najdroższych w produkcji i jednocześnie jest odporny na uderzenia i lekki. Dlatego motocykliści wybierają właśnie kaski poliwęglanowe. Chociaż poliwęglan jest stosunkowo tani, to cena kasku jest wyższa od wersji z ABS. Dlatego trudno spodziewać się lepszego jakościowo produktu w niższej lub podobnej cenie do tego z termoplastu.
Kaski karbonowo-kevlarowe
Lekkość karbonu jest szczególnie ceniona przez konstruktorów kasków motocyklowych. Jednak materiał ten jednocześnie charakteryzuje się sporą kruchością. Aby ją zniwelować, łączy się go z kevlarem. W ten sposób powstaje kask o wyjątkowej wytrzymałości. Poziom bezpieczeństwa zbliżony jest to produktów poliwęglanowych, jednak produkty karbonowo-kevlarowe są zdecydowanie lżejsze.
Włókno szklane
Absolutna topka, jeżeli chodzi o kaski motocyklowe. Fiberglass to materiał charakteryzujący się maksymalną odpornością na uderzenia, lekkością i wysoką ceną. Ta ostatnia to efekt jakości samego produktu, ale również kosztów, z jakimi wiąże się obróbka materiału. Kask motocyklowy z włókna szklanego jest dostępny w bardzo zróżnicowanych cenach, które zależą od tego, ile warstw materiału użył producent
Jaki kask motocyklowy będzie odpowiedni?
Wiesz już o skorupach i typach materiału do produkcji kasków. Czas na kilka innych istotnych parametrów. Chodzi m.in. o:
- wizjer;
- EPS (styropian);
- wyściółkę.
Jaki wizjer w kasku będzie najlepszy?
To element, który powinien chronić twoją twarz podczas jazdy, dlatego musi być stabilny w momencie wypadku. Najtańszy może wyrządzić ci większą krzywdę niż sam upadek, szczególnie wtedy, gdy się połamie. Zwróć też uwagę na to, by wizjer nie parował po założeniu go na głowę i z łatwością się odchylał. Musi być też odporny na zarysowania.
Odpowiedni kask motocyklowy a EPS
EPS to inaczej styropian, który pochłania energię uderzenia. Od jego gęstości i jakości zależy twoje bezpieczeństwo podczas upadku. Wybieraj tylko taki kask motocyklowy, który ma ściśle określony parametr EPS-u. Bez tego kupujesz kota w worku.
Kask na motor a jego wyściółka
Co jest najważniejsze w wyściółce kasku? Dla niektórych będzie to powłoka antybakteryjna, ktoś stawia na przyjemny dotyk, a wiele osób doceni opcję wyjmowania. W zasadzie każda z tych cech jest ważna. Wyściółka ma wpływ na komfort jazdy, więc powinna być wykonana z miękkiego materiału i przystosowana do prania.
Jak dobrać kask motocyklowy dla siebie?
Nie ma tu nic odkrywczego – kask po prostu trzeba przymierzyć. Możesz oczywiście kupić w ciemno produkt, którego wcześniej nie zmierzysz. Jednak to, co wydarzy się później, bierzesz na siebie. Kask motocyklowy musi ściskać policzki, ale nie powinien powodować ucisku na skroń. Jeśli będzie inaczej, może się okazać, że wybierany przez ciebie egzemplarz jest po prostu zbyt luźny i nie spełni swojego zadania.
Jak zmierzyć rozmiar kasku?
Jeżeli jednak decydujesz się na zakup przez internet, nie stoisz na straconej pozycji. Weź do ręki centymetr krawiecki i zmierz obwód głowy ok. 2 cm nad brwiami i tuż nad uszami. Otrzymaną wartość przyporządkuj do tabeli rozmiarów danego producenta.
Pamiętaj o tym, że kask motocyklowy może uratować ci zdrowie, a nawet życie. Dlatego nie patrz jedynie na jego wygląd lub jak najniższą cenę. Pamiętaj o certyfikacie ECE. Jeśli kask go nie ma, po prostu omijaj go szerokim łukiem. Kask na ścigacza lub inny typ wymagającej maszyny musi zapewnić ci bezpieczeństwo i przede wszystkim tym kieruj się przed zakupem.