Można je znaleźć w niemal każdym polskim mieście. Komisy samochodowe oferują sprzedaż używanych pojazdów z różnych półek cenowych. Pamiętaj, że po pierwszych 2-3 latach użytkowania nowe auto traci około 50% swojej początkowej wartości, dlatego w takim miejscu będziesz w stanie również kupić niemal nowe auto. Na co zwracać uwagę, gdy kupujesz pojazd od handlarza? Czy warto kupować w komisie auto o małej wartości? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
Jak działa komis samochodowy? To proste
Komis to firma, gdzie pracownicy zajmują się sprzedażą używanych samochodów. Przychodząc tam, możesz:
- obejrzeć dostępne pojazdy;
- wybrać się na jazdę próbną i zyskać pewność, że samochód jest dokładnie taki, jak w ogłoszeniu motoryzacyjnym.
Właściciel komisu zwykle nie jest właścicielem pojazdu. Ma tylko za zadanie sprzedać auta, za co uzyskuje prowizje. Jeśli nie dysponujesz gotówką, uzyskasz również pomoc w zdobyciu kredytu. Profesjonaliści pracujący w tym miejscu przeprowadzą cię od początku do końca tej procedury. Nie będziesz musiał się martwić o żadne dokumenty czy niedotrzymywanie terminów.
Autokomisy – uważaj na te z problemami!
Jednak nie wszystkim komisom wiedzie się dobrze i nie wszystkie podchodzą do klienta w odpowiedni sposób. Zanim wybierzesz się do takiego miejsca, sprawdź, jaką cieszy się opinią. Dowiedz się, czy komis nie jest zadłużony i czy klienci korzystający z jego usług na pewno są zadowoleni. Komisy samochodowe powinny sprzedawać auta w dobrym stanie, pachnące i czyste. Zawsze zwracaj uwagę na detale i sprawdź:
- czy pojazd na pewno nie miał wymienianej tapicerki;
- czy coś sugeruje, że jego licznik został przekręcony;
- czy na pewno wszystko wewnątrz działa sprawnie.
Nawet jeśli masz pełne zaufanie do przedstawicieli swojego komisu, zawsze sprawdzaj wszystko dwa razy!
Czy warto skorzystać z oferty komisu i kupić samochód?
To zależy od twoich potrzeb! Jeśli chcesz kupić samochód w bardzo dobrym stanie, który ma 2-3 lata lub taki, który jeszcze w ogóle nie jeździł po drogach, autoryzowany komis to najbezpieczniejsze miejsce, by dokonać takiego zakupu. Jeśli jednak poszukujesz tańszego samochodu, może okazać się, że lepszą opcją będzie poszukiwanie auta oferowanego przez osobę prywatną.
Tanie auto a zakup w komisie
W komisach samochodowych będziesz mógł obejrzeć kilkadziesiąt samochodów naraz, co ograniczy jeżdżenie do różnych osób i sprawi, że zakup powinien przebiec sprawniej. Są jednak nie tylko blaski, lecz także cienie tego rozwiązania. Marża nakładana przez komisy sprawia, że pojazd za 1-2 tysiące czy nawet 5 tysięcy jest nieopłacalny, dlatego prawdopodobnie w takim miejscu nie znajdziesz tak tanich modeli i marek.
Największe komisy samochodowe w Polsce
Największe komisy samochodowe w Polsce to między innymi Autocentrum AAA Auto czy komis Euro Ignas Garage. Łatwo do nich dotrzeć i je zweryfikować. Nie wszystkie cieszą się jednak bardzo dobrą opinią. Przed tym, jak skontaktujesz się z którymkolwiek z nich, najpierw zapytaj znajomych oraz przeczytaj opinie w sieci. Dzięki temu będziesz wiedział, czego możesz spodziewać się na miejscu i na co szczególnie uważać podczas szukania swojego wymarzonego pojazdu. Jeśli tylko możesz, wybieraj komisy, które znajdują się przy autoryzowanych salonach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że ktoś będzie chciał cię oszukać w trakcie kupowania pojazdu.
Komisy samochodowe. Prasa wykazała wiele oszustw!
Teoria, jak powinny funkcjonować komisy samochodowe, brzmi sielankowo. Przyjeżdżasz, oglądasz piękne i wymuskane samochody. Potem wybierasz ten najlepszy i odjeżdżasz! Czy można chcieć czegoś więcej? Niestety, śledztwa prowadzone przez branżową prasę wykazały, że w wielu tego typu miejscach dochodzi do licznych oszustw. Jeszcze raz zatem radzimy, aby sprawdzać renomę danego miejsca i czytać opinie internautów.
Jakie problemy mają auta z komisów?
Pojazdy z komisów czasem są w złym stanie technicznym. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, więc miej to na uwadze. W sieci bez problemu znajdziesz filmy z pracownikami komisów, którzy opowiadają o oszustwach, w jakich brali udział. Nigdy nie rezygnuj z dokładnego sprawdzenia firmy, od której planujesz zakupić samochód. Dobrze zrobisz, biorąc ze sobą mechanika lub osobę znającą się na autach.
Komisy samochodowe to miejsca, w których można kupić względnie nowe auto, ale ostrożność i przezorność kupującego to podstawa. Jeśli szukasz samochodu, możesz rozważyć kupno w autokomisie, ale pamiętaj, by sprawdzić zarówno samego sprzedawcę, jak i stan auta, które cię interesuje.