Sieć autostrad w Polsce cały czas się rozrasta. W ciągu ostatnich kilkunastu lat infrastruktura drogowa uległa znacznej poprawie i do wielu miejsc można dostać się w dość komfortowy sposób. Aby skorzystać z dróg szybkiego ruchu trzeba jednak zapłacić. Jaki jest koszt przejazdu autostradą? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ systemy poboru opłat nieco się różnią. Sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych odcinkach!
Jaka jest opłata za poruszanie się autostradą w Polsce? Dowiedz się więcej
Informacje, z którymi można się zapoznać na oficjalnej stronie GDDKiA, pozwalają jasno stwierdzić, że zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie autostrady w Polsce są płatne. Kierowca w samochodzie, jadący ciężarówką czy na motocyklu będzie zobowiązany do sięgnięcia po pieniądze do portfela na trzech odcinkach koncesyjnych. Należą do nich:
- autostrada A1;
- autostrada A2;
- autostrada A4.
W przypadku wymienionych dróg nie ma jednolitego cennika, więc warto zapoznać się z opłatami, zanim wybierzesz się trasę.
Płatny odcinek autostrady A1? Jaka jest cena?
W przypadku tej trasy trzeba zapłacić wyłącznie za przemierzenie odcinka od Rusocina do Nowej Wsi (152 kilometry). Cena dla auta osobowego wynosi 30 złotych. Jeżeli kierowca porusza się pojazdem z naczepą, koszt wyniesie 71 złotych. Warto zauważyć, że to ceny za jazdę w jedną stronę.
Koszt przejazdu autostradą A1 będzie zerowy w przypadku pozostałych odcinków. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest to ostateczna decyzja. Nowy cennik ma zostać przedstawiony w momencie, kiedy zostanie oddana do użytku cała trasa – połączenie Trójmiasta z Zakopanem.
Koszt przejazdu autostradą A2
Trasa jest aktualnie najbardziej znanym węzłem komunikacyjnym w kraju, ze względu na wysokość pobieranych opłat. Podzielono ją na fragmenty zarządzane przez GDDKiA i firmę Autostrada Wielkopolska. System poboru opłat jest inny w zależności od wybranego odcinka i wynosi:
- 3 zł: Torzym – Rzepin;
- 3 zł: Nowy Tomyśl – Trzciel;
- 5 zł: Trzciel – Jordanowo;
- 7 zł: Jordanowo – Torzym;
- 8 zł: Poznań Zachód – Buk;
- 9 zł: Słupca – Września;
- 9,90 zł: Stryków – Konin;
- 14 zł: Buk – Nowy Tomyśl;
- 22 zł: Sługocin – Słupca;
- 22 zł: Września – Poznań Wschód.
To, że cena pokonania trasy od Świecka do Nowego Tomyśla jest wysoka, można udowodnić na przykładzie. Kierowca za pokonanie odcinka ze Szczecina do Warszawy uiści opłatę aż 83,90 złotych.
Obowiązujące stawki za trasę A4
Na szczęście, nie zawsze koszt przejazdu autostradą jest tak duży. W przypadku najczęściej uczęszczanego odcinka drogi A4, czyli połączenia Katowice-Kraków, kierowca będzie musiał zapłacić 20 złotych. Jeśli wybierasz się w trasę Wrocław-Gliwice, zapłacisz 16,20 zł za przejazd w jedną stronę. Warto zauważyć, że na tej autostradzie pozostają bezpłatne odcinki. Jednym z nich jest połączenie Zgorzelec-Wrocław. Przedstawione wyżej kwoty dotyczą aut osobowych.
Czy kierowcy muszą się przygotować na dodatkowe opłaty za autostrady?
Nie wszystkie odcinki na wymienionych trasach zostały objęte opłatami. Kierowcy muszą się przygotować na to, że konieczne będzie uiszczenie opłaty za trasę pomiędzy Warszawą a Łodzią, czy Krakowem a Korczową. Jak przejeżdżać przez bramki szybko i sprawnie, gdy trzeba płacić?
E-Toll – nowoczesne płatności za przejazd
Za sprawą systemu E-Toll można znacznie sprawniej poruszać się po polskich drogach. Właściciele pojazdów samochodowych o jednej, dwóch i trzech osiach mogą pobrać specjalną aplikację i kupić e-bilet.
Nie trzeba zatrzymywać się na dłużej przy miejscu poboru opłat i można rozpocząć podróż, na przykład autostradą A2 bez konieczności czekania przy szlabanie.
Opłata za przejazd autostradą nie zawsze jest wymagana. Warto jednak wiedzieć, na jakich odcinkach będzie konieczna. Dzięki temu koszt przejazdu autostradą będziesz miał wliczony w podróż!