Codzienne prowadzenie samochodu osobowego wiąże się z pewnymi wydatkami. Kiedy jeździsz na co dzień, pamiętaj o konieczności tankowania. Wbrew pozorom właśnie największe wydatki generuje właśnie paliwo. Chcesz wiedzieć, na co wydajesz pieniądze, posiadając samochód? A może szukasz oszczędności? Duże znaczenie ma w tym przypadku typ auta, pojemność silnika oraz marka. Poznaj koszty eksploatacji samochodu.
Koszty eksploatacji samochodu – czego dotyczą?
Koszty eksploatacji samochodu zależne są od wielu czynników. Leasing to świetna forma zdobycia nowego pojazdu do użytku codziennego. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, wliczysz wydatki związane z jego utrzymaniem do kosztów prowadzenia firmy. Dzięki temu jako podatnik niego zaoszczędzisz na podatku VAT. Kiedy jednak zaliczysz do kosztów samochód służbowy, pamiętaj, że wciąż możesz nim jeździć prywatnie. Podczas tankowania na stacji pamiętaj, aby zawsze poprosić o fakturę na firmę.
Do podstawowych kosztów eksploatacji samochodu, zaliczamy m.in.:
- tankowanie;
- regularne mycie i sprzątanie;
- wymiana oleju i płynów eksploatacyjnych;
- wymiana podzespołów, które ulegają zużyciu np. klocki hamulcowe;
- wydatki związane z OC i przeglądem technicznym;
- inne nieprzewidziane wydatki.
Jeśli wykorzystujesz auto firmowe w celach prywatnych, musisz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Pamiętaj, aby odpowiednio rozliczać środki trwałe w firmie. Inne wydatki związane z eksploatacją samochodu dotyczą najczęściej regularnego tankowania, wizyt na myjniach samochodowych oraz okresowych przeglądów. W razie potrzeby musisz też liczyć się z opcją wymiany podzespołów eksploatacyjnych na nowe.
Ubezpieczenie pojazdu OC i AC – ile kosztuje?
Ubezpieczenie pojazdu w dużej mierze zależne jest od tego, w jaki sposób go użytkujesz. Wpływ na wysokość polisy OC ma także:
- pojemność silnika;
- wiek kierowcy/właściciela;
- wiek pojazdu;
- ilość miejsc;
- typ auta.
Ubezpieczyciel po uwzględnieniu wszystkich powyższych kwestii ustala roczną składkę OC. Pamiętaj, że składkę ubezpieczenia OC możesz rozbić na wygodne raty. Obecnie ceny ubezpieczeń OC zaczynają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, kiedy zdecydujesz się na dodatkową ochronę AC. Jeśli posiadasz samochód firmowy w leasingu, nie musisz martwić się o opłacenie składek OC. Za to odpowiada najczęściej leasingodawca.
Koszty utrzymania samochodu – jak je ograniczyć?
Koszty eksploatacji samochodu osobowego ograniczysz w prosty sposób. Wszelkie wydatki z tytułu używania pojazdu zmniejszysz, inwestując np. w instalację gazową. Jeśli dotychczas tankujesz tylko czystą benzynę, pomyśl o instalacji LPG. Mimo dość wysokich kosztów jej założenia, zaoszczędzisz w ten sposób prawie połowę tego, co aktualnie wydajesz na stacji paliw.
Zmniejsz koszty eksploatacyjne samochodu poprzez spokojną jazdę. Jeśli nie jeździsz agresywnie, podzespoły auta o wiele wolniej się zużywają. Dodatkowo spada zużycie paliwa. Masz dość wydatków związanych z użytkowaniem auta prywatnego lub firmowego? Zastosuj się do powyższych wskazówek.
Koszty eksploatacji samochodu a firma – podsumowanie
Pamiętaj, że wykorzystanie samochodu prywatnego do celów służbowych również jest możliwe. Jako przedsiębiorca dużo zyskasz z tytułu kosztów używania samochodu osobowego wziętego np. w leasing. Koszt podatkowy w tym przypadku jest niewielki, a koszty uzyskania przychodu pozwolą ci sporo zaoszczędzić. Leasing operacyjny to świetna opcja posiadania samochodu. Podatnik w tym przypadku uwzględnia aż 75% kosztów uzyskania przychodu. Kiedy kupujesz paliwo lub naprawiasz auto, zastosujesz tę stawkę.