Skradzione tablice rejestracyjne – co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych? Zastępcze blachy i wtórnik tablic

Jeśli zostaniesz pozbawiony jednej lub dwóch tablic rejestracyjnych, powinieneś jak najszybciej zgłosić kradzież na policję i wyrobić duplikat tablicy bądź przerejestrować samochód. Można również poprosić o wtórnik tablic rejestracyjnych.

Czym są tablice rejestracyjne?

Każdy samochód musi posiadać własny numer identyfikacyjny. Właśnie z tego powodu pojazdy posiadają swoje numery rejestracyjne, które są stworzone przez kod literowo-liczbowy umieszczony na homologowanej tablicy. Tablice rejestracyjne w Polsce powinny mieć wymiary 520 x 114 mm dla tablic jednorzędowych oraz 305 x 214 mm dla tablic dwurzędowych. Tablice posiadają oznaczenia przypisane do urzędu miasta lub gminy. W samochodzie osobowym powinny one znajdować się zarówno z przodu pojazdu, jak i z jego tyłu.

Po co w samochodzie tablice rejestracyjne?

Przede wszystkim w celach identyfikacyjnych. Numery blach umożliwiają rozpoznanie konkretnego modelu pojazdu. Dzięki temu w łatwy sposób można znaleźć przestępcę lub złodzieja. Policjanci bardzo często potrzebują informacji o numerach rejestracyjnych pojazdów osób poszukiwanych. Jeśli twoje dobra zostały skradzione, możesz zgłosić na policję numer tablic rejestracyjnych złodzieja. Tablice funkcjonują również w celu przypisania pojazdu do kierowcy, potwierdzenia legalności posiadania pojazdu w dowodzie rejestracyjnym oraz łatwiejszego obliczania składek OC.

Rejestracja pojazdu i przerejestrowanie pojazdu

W celu zarejestrowania auta lub otrzymania nowych tablic rejestracyjnych pojazdu należy udać się do wydziału komunikacji. Dopuszczenie pojazdu do ruchu może nastąpić dopiero po zarejestrowaniu go w urzędzie miejskim. Jeśli kupujesz samochód z salonu lub zza granicy, musisz zarejestrować go w Polsce. Natomiast w przypadku kupowania używanego auta z kraju, powinieneś je przerejestrować i wyrobić nowe tablice w miejscu swojego zamieszkania.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych?

Mimo tego, że tablice są niewielkim elementem, bez nich pojazd nie może poruszać się po ulicach. W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych należy jak najszybciej udać się na komisariat policji i zgłosić zajście. Za poruszanie się z brakiem tablic grożą mandaty karne. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży może być przydatne, jeśli złodziej popełni przestępstwo, wykorzystując skradziony przedmiot. Samo oświadczenie jest również potrzebne w urzędzie, gdy będziesz wyrabiać nowe tablice. Następnie należy przerejestrować auto lub złożyć wniosek o wydanie duplikatu. W obu przypadkach należy uiścić opłatę za wydanie tablic rejestracyjnych.

Po co złodzieje kradną blachy?

Z kradzionych tablic rejestracyjnych najczęściej korzystają złodzieje paliwa, ponieważ wtedy mogą się skuteczniej kamuflować. Kradzież paliwa jest wówczas łatwiejsza, ponieważ po zatankowaniu przestępcy odjeżdżają bez zapłaty, a obsługa nie jest w stanie przeprowadzić skutecznej identyfikacji. Obce blachy mogą być wykorzystywane głównie do kradzieży i innego rodzaju przestępstw.

Kradzież tablic rejestracyjnych – wykroczenie czy przestępstwo?

Co ciekawe, wartość tablic wyceniana jest na 150 złotych, więc ich kradzież jest traktowana jako wykroczenie. Dzieje się tak, ponieważ Sąd Najwyższy nie uznaje tablic rejestracyjnych za znak identyfikacyjny pojazdu. Inaczej jest w przypadku wykorzystywania kradzionych tablic do tankowania aut i innych przestępstw. Wtedy złodziejowi grozi kara pozbawienia wolności.

Jeśli twoje tablice rejestracyjne zostały skradzione, wizyta na komisariacie w celu złożenia zeznań będzie nieunikniona. Warto zapamiętać powyższe wskazówki, ponieważ dzięki nim możesz uniknąć niepotrzebnego stresu w przypadku utraty tablic.

Dodaj komentarz