Z artykułu dowiesz się co dokładnie znaczy gest lwg, czyli motocyklowe pozdrowienie. Podpowiemy także, w jaki sposób poprawnie wykonać lewa w górę. Dowiesz się również, dlaczego pasjonaci jednośladów używają lewej dłoni, wykonując znak.
Lewa w górę – co oznacza gest lwg?
Lwg to gest, którym pozdrawiają się mijający motocykliści, wykonywany za pomocą uniesionej lewej ręki. Sam skrót znaczy lewa w górę. W każdej grupie wytwarza się wspólny język i tajny kod, który jest jasny jedynie dla wtajemniczonych. Pozdrowienie wielbicieli jednośladów znane jest na całym świecie i wykonywane na wiele różnych sposobów, ale zarówno skrót, jak i pełna nazwa, którą posługują się polscy motocykliści, nie zostanie rozpoznana poza granicami kraju.
Lwg – dlaczego motocykliści do wykonania gestu używają lewej ręki?
Dlaczego lwg wykonuje się lewą ręką? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli oderwiesz prawą rękę od manetki gazu, natychmiast utracisz prędkość. Lewa ręka w motorach obsługuje sprzęgło, które jest używane o wiele rzadziej. Drugim powodem jest to, że w Polsce i wielu innych krajach na świecie obowiązuje ruch prawostronny. Dlatego kierowcy na szosie mijający się na trasie widzą głównie lewą stronę nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu.
Lwg – przywilej czy przymus? Kiedy wykonywać gest.
Lwg to popularny skrót w świecie motocyklowym, także na wielu forach internetowych i grupach na portalach społecznościowych. Korzystając z tego typu miejsc, często możesz spotkać się z osobami mającymi żal o to, że ktoś na trasie nie odwzajemnił pozdrowienia. Nie powinno się z tego powodu obrażać. W wielu sytuacjach nie powinieneś pokazywać i odwzajemniać pozdrowienia, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Jadąc w korku, często używasz sprzęgła, a w gęstym ruchu oderwanie ręki od kierownicy znacznie utrudniłoby prowadzenie motocykla. Weź także pod uwagę, że w większych miastach motocykli jest coraz więcej i gdybyś chciał pozdrowić każdego, to musiałbyś jechać ze stale wyciągniętą lewą ręką w górę. Innym aspektem jest fakt, iż nie każdy użytkownik motocykla chcę się utożsamiać z całą subkulturą, a nie każdy świeżo upieczony kierowca zna lwg.
Jak poprawnie wykonać gest pozdrowienia motocyklowego?
Lwg, czyli lewa w górę powinno mówić samo za siebie. Jednak unieść rękę można na wiele sposobów, a możesz spotkać się też z delikatnym gestem skinienia głową na znak pozdrowienia. W Polsce motocykliści najczęściej unoszą dłoń i machają nią nadjeżdżającemu kierowcy, pokazując znak wiktorii palcem środkowym i wskazującym. W niektórych krajach wielbiciele jednośladów odrywają lewą rękę od kierownicy, ale znak pokazują, kierując ją w dół, a czasem odrywane są jedynie palce.
Czy za granicą pokazywać znak lwg?
Gest lwg znany jest na całym świecie, ale nie w każdym zakątku naszego globu jest odwzajemniany. Dzieje się tak z prostej przyczyny, w niektórych państwach widok motocykli i skuterów jest tak powszechny, że trzeba by jechać ze stale uniesioną ręką, co z kolei negatywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Z tego powodu we Włoszech, Hiszpanii czy Francji twoje pozdrowienie może nie zostać odwzajemnione. W tych rejonach zdarza się też, że kierowcy pokazują gest nogą, której oderwanie na chwilę od pojzdu nie wpływa na samą jazdę.
Geneza lwg
Jak to się stało, ze znak lwg stał się rozpoznawalny na całym świecie? Istnieją różne terorie na temat tego powitania. Żeby dokładnie je zrozumieć, nalezy cofnąć się do samego początku powstawania pierwszych mechanicznych jednośladów. W czasach kiedy na samochód mogła pozwolić sobie tylko garstka bogaczy, próbowano ulepszyć rower. Z czasem okazało się że motocykle moga być tańszym odpowiednikiem auta i równie dobrze służyć do przemieszczania się, jednak z czasem samocody zoczeły tanieć. W obecnych czasach każdego stać na auto, a entuzjastów motocykli jest zdecydowanie mniej, dlatego widząc się na drodze pozdrawiają kolegów o podobnych zainteresowaniach.
W procesie globalizacji gestu lwg swój ogromny udział miało amerykańskie kino. W wielu produkcjach wykorzystuje się motyw gangu motocyklowego, wyścigów czy skuterowców rozwożących jedzenie i w prawie każdym zauważyć można mniej lub bardziej widoczny gest lwg. Jesli nie zagraża to Twojemu bezpieczeństwu to zawsze warto odwzajemnić ten uprzejmy gest.