Mandat za brak biletu parkingowego – jak wysoki może być?

Bilet parkingowy to coś, co spotkasz w centrach zatłoczonych miast. Za jego brak może grozić ci kara. Ile wynosi mandat za brak biletu parkingowego? To zależy od miejsca, w którym jest wystawiony. Skąd w ogóle wziął się pomysł na płatne miejsca parkingowe i czy aby na pewno mają one sens? Zwykle konieczność uiszczania tego typu opłaty jest bardzo irytująca dla kierowców, dlatego nie przepadają oni za taką metodą kontrolowania ruchu w mieście. Nie oznacza to, że możesz pozwolić sobie za złamanie prawa. Jak bardzo mandat za brak biletu parkingowego obciąży twój portfel? Sprawdź!

Niezapłacony bilet parkingowy – skąd się wziął?

Nieco starsi kierowcy bez wątpienia dobrze pamiętają czasy, w których opłaty parkingowe w centrach miast były co najwyżej fanaberią. Aktualnie jednak coraz częściej gminy decydują o stworzeniu takich stref, aby odciążyć otoczenie i zmniejszyć liczbę samochodów, a przy okazji zyskać środki do budżetu.

Strefy parkowania mają na celu m.in. zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej, która jest bardziej ekologiczna. Jednak z powodu rozrostu miast, wiele osób jest i tak zmuszonych korzystać z aut. Dlatego nieopłacony bilet parkingowy to obecnie popularny problem.

Mandat za parkowanie bez biletu – jak zapłacić, by go nie dostać?

Jeśli nie mieszkasz w mieście, korzystanie z parkomatu może wydawać się trudne. W rzeczywistości nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Wystarczy, że podejdziesz do dystrybutora i zapłacisz. Prawdopodobnie będziesz miał dwie możliwości: 

  • zapłata gotówką, zwykle bilonem;
  • płatność kartą.

Czasem jedna z metod płatności nie działa, dlatego zabezpiecz się i miej przy sobie i kartę, i drobne. Wtedy mandat za brak biletu parkingowego nie będzie ci groził! 

Nie zapomnij o stosowaniu się do regulaminu miejsca, w którym parkujesz. W razie potrzeby opłać dłuższy czas postoju niż ten planowany. W ten sposób nie musisz obawiać się, że nie zdążysz wrócić i będziesz mieć problemy przez niezapłacony bilet parkingowy.

Ile wynosi mandat za brak biletu parkingowego?

Brak biletu parkingowego może być podstawą do tego, aby policjant bądź strażnik miejski wystawili mandat za parkowanie bez biletu. Kara za taki postój może wynosić nawet do 250 zł. Nie jest to więc mała kwota, zwłaszcza że legalny postój jest zwykle zdecydowanie tańszy. Mandat za brak biletu parkingowego może być obciążeniem budżetu. Nie zapominaj więc, aby dowód zapłaty zawsze zostawiać za szybą, w dobrze widocznym miejscu.

Mandat za brak biletu parkingowego – odwołanie w przypadku błędu

Mandat za brak biletu parkingowego czasem jest wystawiany na wyrost. Jeśli za szybą samochodu nie znajdzie się potwierdzenie zakupu, to strażnik miejski bądź policjant mogą wystawić mandat. Może się jednak okazać, że np. ktoś zapomniał umieścić bilet w widocznym miejscu. Wtedy mandat powinien zostać unieważniony. Aby to się stało, będziesz musiał napisać odwołanie i przedstawić dowód.

Odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego

Jeśli dostałeś mandat za brak biletu parkingowego mimo jego posiadania, musisz napisać wspomniane odwołanie. W jaki sposób? Taką informację znajdziesz w regulaminie rejonu, w którym zaparkowałeś.

Odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego może różnić się, zależnie od panujących zasad. W wypełnianym dokumencie dokładnie opisz całą sytuację, tak aby osoba rozważająca ją nie miała wątpliwości co do twojej uczciwości. Spisz także dane z biletu parkingowego i dołącz dowody. 

Niestety, wniosek mimo wszystko może być rozpatrzony negatywnie. Wtedy będziesz musiał zapłacić karę.

Mandat za brak biletu parkingowego może być wyższy

Choć zwykle mandat za brak biletu parkingowego wynosi ok. 250 zł, to może być on wyższy. Jeśli np. nie posiadasz odpowiedniej karty parkingowej, może wzrosnąć nawet do 800 zł! Mogą ci grozić także:

  • 5-7 punktów karnych;
  • zablokowanie auta;
  • odholowanie samochodu. 

Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj, gdzie parkujesz. Jeśli dana lokalizacja jest płatna, po prostu wykup bilet parkingowy bądź na nim nie parkuj.

Miasta, które pozwalają sobie na wydzielenie stref parkingowych, bardzo często mają dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Możesz więc zaparkować na obrzeżach, a do centrum dojechać autobusem, tramwajem lub innym środkiem transportu. Na pewno okaże się to tańszą opcją niż mandat za brak biletu parkingowego.

Dodaj komentarz