Jazda samochodem wymaga nieustającej czujności. Chodzi nie tylko o samo bezpieczeństwo na drodze, ale również o to, by przestrzegać mijanych znaków. Jeśli nie będziesz tego robić, może grozić ci na przykład mandat za niezatrzymanie się na stopie. Dlaczego? Ten znak jest niezmiernie istotny dla bezpieczeństwa na drodze. Respektowanie go jest absolutnie konieczne. Dowiedz się, jaki mandat za niezatrzymywanie się na stopie będziesz musiał wówczas zapłacić. Jaka jest jego maksymalna wartość i ile punktów karnych możesz dostać?
Znak „stopu” – czemu jest taki ważny?
Znak B-20, potocznie nazywany znakiem „stopu”, ma kształt ośmiokąta. Jest w czerwonym kolorze z białą obwódką oraz napisem „STOP” na samym środku. Trudno go przeoczyć. Zwykle stoi na skrzyżowaniach bądź skrętach, na których widoczność jest mocno ograniczona. To właśnie ona wpływa na jego lokalizację.
Znak ten jest stawiany tam, gdzie układ drogi z jakiegoś powodu może powodować wypadki. Może być on związany z ostrym zakrętem znajdującym się zaraz obok skrzyżowania, budynkiem zasłaniającym widoczność czy też ze wzmożonym ruchem. Kiedy możesz dostać mandat za niezatrzymanie się na stopie?
Niezatrzymanie się na stopie – co to oznacza?
Zatrzymanie się na stopie nie oznacza zatrzymania auta przed samym znakiem. Jako kierowca masz obowiązek zachować pełne bezpieczeństwo na drodze. Z tego powodu powinieneś zahamować tak, aby pojazd stanął w miejscu z jak najlepszą widocznością. Przykładowo, jeśli znak stoi 3 m od skrzyżowania, to pojazd masz zatrzymać 3 m dalej; tak, aby nie przeszkadzać innym w jeździe, ale jednocześnie, aby móc widzieć wszystko z obydwu stron. W innym przypadku policja może uznać, że należy ci się mandat za niezatrzymanie się na stopie.
Mandat za niezatrzymanie się na stopie jest uzasadniony
Znak B-20 dba o bezpieczeństwo na drodze. Jego zadaniem jest spowolnienie kierowców w niebezpiecznych miejscach i zmuszenie ich, aby rozejrzeli się i zachowali ostrożność przy wjeżdżaniu na drogę. Niezatrzymanie się na stopie może spowodować realne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. W takich miejscach bardzo często dochodzi do wypadków, bo ktoś nie zwrócił uwagi na znak. Mandat za niezatrzymanie się na stopie jest więc jak najbardziej uzasadniony. Jeśli np. twoja kamera samochodowa zarejestrowała osobę łamiącą przepisy, możesz ją zgłosić!
Jaki mandat za niezatrzymanie się na stopie?
Wiesz już, za co może ci grozić kara. Jednak, jaki mandat za niezatrzymywanie się na stopie możesz dostać? Kwota nie należy do najwyższych, bo przeciętnie wynosi ok. 100 zł. Nie zapominaj jednak, że policja może podnieść tę wartość, a w skrajnych przypadkach nawet odebrać ci prawo jazdy. Kiedy tak się dzieje? Jeśli funkcjonariusz:
- zauważy inne wykroczenia;
- uzna, że twoja jazda była szczególnie niebezpieczna.
Mandat za niezatrzymanie się na stopie nie jest oczywiście jedyną karą w takiej sytuacji. Prawdopodobnie dostaniesz również 2 punkty karne. Znikną one z twojego konta po roku od przyjęcia mandatu. Możesz uzbierać ich maksymalnie 24. Jeśli przekroczysz tę liczbę, prawo jazdy zostanie ci odebrane.
Mandat za niezatrzymanie się na stopie – bądź uważny
Najczęściej mandat za niezatrzymanie się na stopie grozi tym osobom, które nie zwróciły uwagi na znaki. Może się to zdarzyć np. w sytuacji, w której dobrze znasz okolicę i jeździsz po niej na pamięć, przez co nie widzisz, że na skrzyżowaniu pojawił się nowy znak. Mandat możesz dostać także w chwili pośpiechu. Z tego powodu, gdy jedziesz autem, zawsze zachowuj najwyższą czujność. Rozglądaj się po okolicy i reaguj adekwatnie do tego, co dzieje się wokół ciebie. Wtedy ryzyko mandatu i kolizji bądź wypadku będzie znacznie mniejsze!